Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Fiala si nemohl přát lepší zprávu. Důvěra v českou ekonomiku je nadprůměrná

Fiala si nemohl přát lepší zprávu. Důvěra v českou ekonomiku je nadprůměrná
Profimedia
Lukáš Kovanda

Vládní strany si před volbami těžko mohly přát lepší zprávu. Důvěra v českou ekonomiku se letos v květnu dostala nad svůj dlouhodobý, více než dvacetiletý průměr. A to poprvé za tři roky, od května 2022. Znatelně narůstá jak důvěra podnikatelů a firem, tak spotřebitelů.

Důvěra podnikatelů výrazně stoupla z dubnové úrovně 96,5 bodu na 101 bodů. Přitom hodnota rovných 100 bodů odpovídá dlouhodobému průměru let 2003 až 2024. Citelně v květnu narostla také důvěra spotřebitelů, a to z dubnové úrovně 97,7 bodu na 100,7 bodu. Vůbec poprvé od července 2021, za takřka čtyři roky a poprvé za působení současné vlády, vykázala nadprůměrnou úroveň jak důvěra podnikatelů a firem, tak současně i spotřebitelů. Vzhledem k tomu, že v nadcházejícím předvolebním čase budou jistě ekonomická témata jako obvykle silně rezonovat, představuje výrazný růst důvěry v ekonomiku nepochybně „vodu na mlýn“ vládním stranám

Mezi podnikateli narostla v květnu důvěra těch v průmyslu a ve službách, naopak klesla těch ve stavebnictví – kde však zůstává z dlouhodobého hlediska citelně nadprůměrná – a v obchodě. V průmyslu roste důvěra kvůli oddálení zavedení cel USA na dovoz z EU a kvůli naději, že se obchodní válka mezi oběma ekonomickými celky nakonec nerozhoří.

Lepší vyhlídka průmyslu a mezinárodního obchodu se pak v květnu odrazila také právě ve zvýšení důvěry spotřebitelů. U nich se totiž oproti dubnu především citelně snížily obavy ze zhoršení celkové hospodářské situace v ČR.

Finanční Armageddon

ANALÝZA: Světu hrozí finanční Armageddon, varuje matka Komerční banky

Zkázu může podle experta Société Générále způsobit zdražení dosud levného japonského financování amerického dluhu i amerických akcií.

Přečíst článek

Tovární sklad automobilů Porsche

Německá ekonomika zatím šlape. Hrozba Trumpových cel podpořila export aut a léků, dál ale vrhá stín

Poradní orgán německé vlády, známý jako rada moudrých, ve středu zhoršil svoji prognózu růstu hospodářství. Nově očekává stagnaci, tedy nulový růst.

Přečíst článek

ZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Myslet na budoucnost. To je hlavní téma zimního vydání magazínu Newstream CLUB. Hvězdou magazínu je Rony Plesl, který v rozhovoru poodkrývá velké plány pro další roky, které chce strávit v novém ateliéru za Prahou. Dále si můžete přečíst rozhovor s miliardářem a investorem Michalem Zahradníčkem, který před rokem otevřel fond Life BioCEEd a hledá skryté poklady ve vědeckých laboratořích.

Se svými vizemi budoucnosti se podělí i další výrazné figury českého veřejného dění včetně technologického evangelisty Petra Máry nebo ekonoma a filozofa Tomáše Sedláčka. 

O zachování hodnot, tradic a budování odkazu hovoří Štěpán Laichter, který opravuje rodový dům na pražských Vinohradech od architekta Kotěry.

Čeští a slovenští dolaroví milionáři prožívají dobré časy. A to nikoli jen kvůli úspěchům v podnikání, ale také díky situaci na trzích, ukazuje nejnovější vydání Wealth Reportu, který ve spolupráci s agenturou Perfect Crowd připravila J&T Banka. Výnosy z akcií se vůbec poprvé staly hlavním zdrojem příjmů, když překonaly i výnosy z podnikání. A co je neméně podstatné: většina respondentů očekává, že dobře bude i nadále, třeba kvůli investicím do private equity. Kam dále tuzemští milionáři investují? I to zjistíte v novém vydání magazínu Newstream CLUB.

Desáté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo magazínu se můžete těšit opět na jaře.

Související

Vláda couvá: rozpočet nové Sněmovně zřejmě předloží, past, kterou líčila, se obrací proti ní.

Vláda couvá: rozpočet nové Sněmovně zřejmě předloží. Past, kterou líčila, se obrací proti ní

Přečíst článek
Doporučujeme