Reklama

Exportérům se daří. EGAP pojistil zboží za 45 miliard

průmyslová výroba, ilustrační foto
Pixabay

Vývoz roste zejména směrem na východ. Největší přírůstek hlásí Asie.

Reklama

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) za první pololetí letošního roku podle svého generálního ředitele Jana Procházky pojistila český vývoz do 40 zemí, letos by mohla překročit rekordních 50 států. Největší růst EGAP sleduje u Asie. Procházka to dnes řekl na Českém exportním fóru.

EGAP v počtu zahraničních trhů, na které podpořilo export už za loňský rok dosáhla rekordu. Český vývoz za 45 miliard korun směřoval do 47 zemí. „Pro mě to bylo naprosto neuvěřitelné číslo, přece jenom zemí na světě není nekonečné množství. Teď už máme pololetní výsledky a víme, že jsme podpořili firmy ve 40 zemích. Sice to neznamená, že do konce roku to bude 80, ale možná to číslo překročí 50,“ uvedl Procházka. EGAP v roce 2019 pojistila export v objemu 40,2 miliardy na 35 zahraničních trhů.

Jiří Rusnok, guvernér ČNB

Rusnok: Inflační nálož v ekonomice je silná. Nevylučuji razantnější zvýšení úroků

Inflace skončila nad prognózou ČNB. Debata bankovní rady bude nyní o tom, zda nadále zvyšovat úrokové sazby postupnými kroky nebo přistoupit i k razantnějšímu zvýšení. Na exportním fóru to dnes řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Přečíst článek

Z letošních pojištěných exportů jich podle Procházky 52,7 procenta míří do Asie. Nelze podle něj přitom jmenovat zemi, která by výrazně vybočovala. V Asii je pro české vývozce velký potenciál i podle Marka Svobody z odboru ekonomické diplomacie ministerstva zahraničních věcí.

Zájem o Afriku roste

Za perspektivní trh přitom považuje také Afriku, kde je patrný růst populace a lze tak odhadovat rostoucí touhu po spotřebě. „Nám se do budoucna perspektivními trhy zdá indopacifický region a Afrika, tam budeme směřovat i v rámci našeho předsednictví EU naše témata,“ řekl na Českém exportním fóru.

Reklama

EGAP dále podle Procházky sleduje významný návrat českých vývozců k Rusku. „Je tam třikrát více Ruska než v loňském roce. Vždy jsme měli nějaké objemy do Ruska, po krizi to spadlo. Všichni hledali jiné obchody, Rusové se snažili lokalizovat výroby. Dneska jsme se přesunuli do fáze, že něco se jim povedlo, něco se jim nepovedlo, ale zase Češi poměrně výrazně dodávají a pojišťují si svoje obchody do Ruska,“ uvedl Procházka. Větší aktivitu českých exportérů lze podle Procházky sledovat také na Ukrajinu.

EGAP pojišťuje zejména bankovní úvěry se splatností delší než dva roky na financování vývozu velkých energetických, strojních a technologických zařízení, investičních celků, dopravních staveb a investic, a to především do zemí s vyšším rizikem nezaplacení na straně kupujících. Vznikla v roce 1992, spadá pod ministerstvo financí. Vláda na konci roku 2019 schválila, že se EGAP stane 100procentním akcionářem České exportní banky.

Čínský export, ilustrační foto

Čínské přístavy kolabují. Terminál v Ning-po je stále uzavřený

Třetí největší kontejnerový přístav světa v čínském městě Ning-po zůstává od minulé středy nadále částečně uzavřený.  Odstávka provozu naruší mezinárodní obchod, může dále zdražovat zboží.

Přečíst článek

Sportbar, ilustrační foto

Tržby české gastroscény táhnou sportbary

Přetrvávající pandemická omezení stále nedovolila některým typům zařízení naplno obnovit provoz. Navzdory tomu tržby české gastroscény v červenci byly nejvyšší za uplynulých dva a půl roku. Z části za to může zdražovaní. Vyplývá to z údajů společnosti Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá víc než čtvrtina gastroprovozů v Česku. 

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

V případě války na Ukrajině hrozí zdražení pohonných hmoty v Česku nad 45 korun za litr

Rusko je pro český obchod méně důležité než Belgie. Případný konflikt pocítí Češi na výrazném zdražení benzínu

Přečíst článek
mezinárodní obchod, ilustrační foto
video

České exportní fórum: Kam se řítí český export? Sledujeme debatu odborníků

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme