ČEPS si na modernizaci sítě půjčí u EIB 3,6 miliardy

Evropská investiční banka (EIB) podepsala se společností ČEPS, která je provozovatelem přenosové soustavy v České republice, dohodu o poskytnutí půjčky v objemu 3,6 miliardy korun. Peníze ČEPS použije na modernizaci a posílení přenosové sítě.
EIB uvedla, že investice přispěje k modernizaci infrastruktury pro přenos elektřiny, ke zvýšení kapacity dodávek elektřiny pro uspokojení poptávky a ke snížení zatížení sítě v regionu. Projekt podle EIB rovněž zvýší bezpečnost systému pro přenos elektřiny a usnadní výměnu elektřiny a tranzitní toky, především z Německa do Rakouska přes Polsko a Českou republiku.
Evropě v zimě hrozí série blackoutů, varuje Jeremy Weir, šéf společnosti Trafigura. Ta patří k největším nezávislým obchodníkům se surovinami na světě.
Evropě hrozí série blackoutů, varuje expert
Money
„Energetický sektor prochází zásadními změnami. Pro ČEPS jako provozovatele přenosové soustavy je klíčové připravit síť na nové požadavky spojené s novou energetikou. Jsem velmi rád, že i díky spolupráci s EIB bude moci naše společnost pokračovat v rozsáhlém investičním programu, který dále posílí bezpečnost přenosové soustavy v České republice,“ uvedl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák.
ČEPS působí v České republice jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Udržuje, obnovuje a provozuje 44 rozvoden se 79 transformátory a vedení o celkové délce přes 5691 kilometrů. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu a obchodu stát.
EIB je institucí Evropské unie a specializuje se na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Svou úvěrovou aktivitou se EIB snaží přispívat k dosahování politických cílů EU.
Přepracování stavebního zákona je jednou z priorit nové vlády. Po zefektivnění stavebního řízení volají i tuzemští developeři. Jen tak se vyřeší současná bytová krize a otázka nedostupného bydlení, odpovídají zástupci předních developerských společností v anketě Newstreamu.
Cesta z bytové krize? Vede přes rychlejší stavební řízení, míní čeští developeři
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.