Reklama

Evropě hrozí série blackoutů, varuje expert

blackout, elektroměr,
iStock
Lukáš Kovanda

Evropě v zimě hrozí série blackoutů, varuje Jeremy Weir, šéf společnosti Trafigura. Ta patří k největším nezávislým obchodníkům se surovinami na světě.

Weir své varování pronesl na konferenci Commodities Asia Summit, který pořádá list Financial Times. Kolapsy energetické sítě podle něj mohou nastat zvláště tehdy, udeří-li tužší zima. Evropa prý nemá dost plynu, a není tak připravena na zimu.

 Povolenky EU jsou na rekordu

Cena plynu dnes vyskočila poté, co německé úřady pozastavily proces certifikace plynovodu Nord Stream 2, která má vést plyn z Ruska přímo do Německa. Pozastavení certifikace zvyšuje nejistotu stran toho, zda bude Evropská unie letos v zimě plynem dostatečně zásobená.  

Přes léto se podařilo plynové zásobníky v Evropě doplnit pouze ze 74 procent, zatímco pětiletý průměr pro toto období roku činí 90 procent. Nedostatek plynu žene jeho cenu vzhůru, ta se tak dnes přiblížila úrovni 90 eur za megawatthodinu. To je nejvyšší hodnota od 26. října. Vysoké ceny plynu zatraktivňují jako zdroj energie uhlí, a to i poté, co je započítána cena zdražujících emisních povolenek.  

ČEZ, sídlo

Experti: Elektřina zdraží jen přechodně. Záleží ale na trhu s plynem

Trh očekává, že cena elektřiny do budoucna klesne. Záleží ale na tom, jak se bude vyvíjet situace na trhu s plynem.

Přečíst článek

Stupňující se sháňka po uhlí vyhání vzhůru také právě cenu emisních povolenek EU. Ty se dnes ocitly na svém historickém cenovém rekordu, 67,75 eura za ekvivalent tuny oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší.  

Reklama

Rostoucí cena plynu, uhlí a povolenek je hlavním zdrojem letošního prudkého zdražování elektřiny napříč EU, které už pociťují také české domácnosti.  

>>>>>>Vše o aktuální energetické krizi na jednom místě<<<<<<

Automobilový průmysl, ilustrační foto

Výrobní inflace ještě zrychlila. Je nejvýše za téměř tři dekády

Růst cen v průmyslu je nejvyšší v historii samostatné České republiky. V říjnu se ceny průmyslových výrobců meziročně vyšvihly o 11,6 procenta ze zářijových 9,9 procenta.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Doporučujeme