Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Ceny starších bytů začaly růst po celé republice, vyjma Ústí nad Labem

Sídliště Mojžíř v Ústí nad Labem
profimedia.cz
 ČTK

Ceny starších bytů v ČR ve třetím kvartálu letošního roku mezičtvrtletně vzrostly o nižší jednotky procent. Výjimkou bylo Ústí nad Labem a Olomouc, kde ceny za uplynulé tři měsíce klesly. V hlavním městě se pohybuje cena za metr čtvereční aktuálně kolem 119 850 korun, zatímco na jaře to bylo o dva tisíce korun za metr čtvereční méně. Meziročně jsou ale starší byty ve všech krajských městech o vyšší jednotky procent levnější. Vyplývá to z analýzy realitní společnosti FérMakléři.cz.

Reklama

"Zdá se, že realitní trh má to nejhorší za sebou a pozitivní očekávání se již začínají promítat do cenového vývoje. Jakmile se konečně rozhýbe i hypoteční trh, což se očekává už v prvních měsících nového roku, na vlastní bydlení znovu dosáhne i ta část domácností, kterým ve financování bránila výše úrokových sazeb,“ řekl jednatel společnosti FérMakléři.cz Lumír Kunz.

V Praze se loni touto dobou cena bytu o rozloze 80 metrů čtverečních pohybovala kolem deseti milionů korun. Aktuálně je o čtyři procenta níže, a to kolem 9,6 milionu korun. Levněji šlo tento byt koupit v jarních měsících a na začátku léta, kdy se ceny pohybovaly pod 9,5 milionu korun. V dalších městech lze sledovat větší meziroční procentuální pokles, kdy byty ve srovnání s loňskem zlevnily mezi pěti procenty v Ostravě po 18 procent v Ústí nad Labem.

Cenové rozdíly u bytů ve městech, ve kterých cena mezičtvrtletně vzrostla, jsou podle Kunze spíše symbolické. V Olomouci pak bylo možné koupit starší byty v létě o jedno procento levněji než na jaře. Cena za metr čtvereční se v tomto městě snížila ze 70 156 korun na 69 517 korun. "Vývoj cen v Olomouci se proto dá interpretovat i jako stagnující, což stejně tak platí i o jednoprocentních růstech v Brně, Hradci Králové a Českých Budějovicích," řekl Kunz "Jediné město, kde se opravdu ještě zlevňovalo mezi měsíci druhého a třetího kvartálu, bylo Ústí nad Labem,“ dodal.

V Ústí nad Labem lze koupit byt o rozloze 80 metrů čtverečních za 2,6 milionu korun, což je cena, která podle Kunze byla například Brně naposledy před deseti lety.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme