Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Biden zařadil další čínské firmy na blacklist

Americký prezident Joe Biden rozšířil seznam čínských firem, s nimiž Američané nesmí obchodovat.
Lisa Ferdinando / Creative Commons / CC BY 2.0
 ČTK

Americký prezident Joe Biden podepsal exekutivní příkaz, jenž zakazuje americkým subjektům investovat do desítek čínských firem, které čelí podezření z napojení na čínskou armádu. Nové nařízení podle Bidenovy administrativy rozšiřuje právně problematický dekret bývalého prezidenta Donalda Trumpa, napsala agentura Reuters.

Reklama

„Tato vyhláška opravňuje Spojené státy k cílenému a vymezenému zákazu amerických investic do čínských společností, které podkopávají bezpečnost nebo demokratické hodnoty Spojených států a našich spojenců,” uvedl Bílý dům.

Seznam zahrnuje 59 společností, které jsou podle Washingtonu dodavatelé či jinak spolupracují s čínským vojenským a bezpečnostním komplexem. Na původním seznamu bylo 31 subjektů. V platnost nový seznam podle Bílého domu vejde 2. srpna.

Exekutivní příkaz podle Bidena braní americkým investicím do čínské armády a zpravodajského a bezpečnostního výzkumu a vývoje. „Kromě toho shledávám, že používání čínské sledovací technologie mimo Čínskou lidovou republiku a vývoj nebo používání čínské sledovací technologie k usnadnění represí či závažného porušování lidských práv představují neobvyklé a mimořádné hrozby,” uvedl Biden.

Seznam zahrnuje velké stavební a telekomunikační společnosti, včetně výrobce telefonů Huawei, čínského ropného a plynárenského koncernu CNOOC, firem China Railway Construction, China Mobile, China Telecom a předního výrobce kamerových systémů a bezpečnostní techniky Hikvision.

Vysoce postavený americký činitel agentuře Reuters sdělil, že seznam bude v nadcházejících měsících s velkou pravděpodobností ještě rozšířen. Jiný činitel uvedl, že zapsání čínských výrobců sledovacích technologií na nový seznam rozšiřuje loňské nařízení předchozí Trumpovy administrativy, jež bylo podle Bílého domu vypracováno nedbale, čímž ponechalo otevřené dveře soudním sporům.

Bidenův nový exekutivní příkaz agentura Reuters označuje za součást širšího postupu vůči Číně, který zahrnuje posilování amerických spojenectví a rozšiřování domácích investic s cílem zvýšit ekonomickou konkurenceschopnost Spojených států.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

USA a Čína se dohodly na obnovení komunikace mezi svými armádami

Biden a Si a se domluvili na obnovení komunikace mezi armádami, problémem zůstává Tchaj-wan

Přečíst článek
Prezident Spojených států Joe Biden

Lukáš Kovanda: Biden se pustil do Číny. Z jeho výroků se dělá mdlo v centrále Volkswagenu i Elysejském paláci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme