Za tohle ho lidi rádi mít nebudou. Trump chce Američanům zrušit svátky

Americký prezident Donald Trump se opět pustil na tenký led, tentokrát riskuje domácí popularitu mezi zaměstnanci. Podle něj je příliš mnoho státních svátků, což poškozuje produktivitu práce.
Americký prezident Donald Trump zkritizoval počet amerických svátků a vypočíal, že ztráty na produktivitě stojí zemi miliardy dolarů. Příspěvek zveřejnil na sociální síti Truth Social ve čtvrtek večer — právě na takzvaný Juneteenth, federální svátek, který Trump dříve podporoval.
„V Americe je příliš mnoho dnů pracovního klidu,“ napsal Trump. „Stojí to naši zemi MILIARDY DOLARŮ, když musí být všechny tyto podniky zavřené.“
Trump také tvrdil, že o svátky nestojí ani lidé. „Zaměstnanci o to taky nestojí!“ pokračoval. „Brzy budeme mít svátek na každý pracovní den v roce. Pokud chceme Make America Great Again, tohle se musí změnit!“
Juneteenth je slaven především černošskou komunitou. V roce 2021 se stal 11. federálním svátkem poté, co tehdejší prezident Joe Biden podepsal příslušný zákon. Ten prošel s širokou podporou napříč stranami — Senát jej schválil jednomyslně, ve Sněmovně hlasovalo proti jen 14 poslanců.
Biden tehdy na síti X napsal, že den oslavil v Texasu, a označil ustanovení Juneteenthu za federální svátek za „jeden z nejpyšnějších okamžiků svého prezidentství“. „Je to den osvobození. Den vzpomínek. A den oslav. Byla to čest být dnes v Galvestonu, kde před 160 lety zazněla svoboda,“ uvedl.
Většina federálních úřadů, například poštovní služba USPS, má během Juneteenthu zavřeno. Neobchodují ani trhy jako Nasdaq či newyorská burza.
Zda však zůstávají otevřené soukromé firmy a úřady jednotlivých států, se liší. Většina velkých bank má zavřeno, ale ne všechny společnosti poskytují svým zaměstnancům placené volno.
Změna názoru
Juneteenth je americký svátek, který připadá na 19. června a připomíná konec otroctví ve Spojených státech. Dne 19. června 1865 dorazila americká vojska (Unie) do města Galveston v Texasu, kde oficiálně oznámila zrušení otroctví — více než dva roky poté, co prezident Abraham Lincoln vydal Proklamaci emancipace (1863).
Podle amerických médií je toto vyjádření překvapivé, protože Trump se dříve tohoto svátku zastával.
Trump uznal Juneteenth už během svého prvního prezidentského období. V roce 2019 uvedl, že Juneteenth „slouží jako příležitost oslavit základní pravdu, že všichni lidé jsou stvořeni jako sobě rovní a že svoboda je právem daným naším Stvořitelem“.
„Po celé naší zemi přispívají Afroameričané k obohacení každého aspektu amerického života,“ stálo v Trumpově prohlášení z roku 2019. „Tento Juneteenth, kdy znovu slibujeme, že budeme vždy hájit Bohem daná práva všech Američanů, vzdáváme hold nezdolnému duchu Afroameričanů.“
Trump během své prezidentské kampaně v roce 2020 slíbil, že z Juneteenthu udělá federální svátek. Oficiálně se jím ale stal až v roce 2021, za vlády prezidenta Joea Bidena.
Donald Trump osekáním zahraniční pomoci udělal díry do rozpočtů humanitárních projektů po celém světě. Západ se však až na výjimky nepokouší americké peníze nahradit. Naopak, z Trumpa si berou příklad lídři Německa, Kanady i Británie a položku zahraniční pomoci také snižují. Je to ale krátkozraké jednání a strategická chyba.
Trump dělá likvidací zahraniční pomoci strategickou chybu. Proč ho západní lídři následují?
Leaders