Warren Buffett: Byznysový talent je víc než diplom z Ivy League

„Nikdy se nedívám na to, kde kandidát studoval“, píše ve výročním dopise akcionářům Berkshire Hathaway Warren Buffett. Čtyřiadevadesátiletá investiční legenda si dokonce myslí, že diplom z univerzity není třeba, když má člověk obchodní talent.
Když hledá generální ředitele do vedení společností vlastněných Berkshire Hathaway, jako je pojišťovací gigant Geico nebo řetězec rychlého občerstvení Dairy Queen, Buffett se ani nepodívá na to, kde uchazeči vystudovali vysokou školu, píše web CNBC s odkazem na Buffettův výroční dopis akcionářům.
Podle jeho zkušeností mají obchodní talent a zkušenosti přednost před vzděláním z Ivy League.
„Nikdy se nedívám na to, kde kandidát na generálního ředitele studoval. Nikdy,“ napsal 94letý Buffett. „Existují skvělí manažeři, kteří navštěvovali ty nejslavnější školy. Ale je spousta těch, kteří získali výhody tím, že navštěvovali méně prestižní instituce, nebo se dokonce neobtěžovali školu vůbec dokončit.“
Aby bylo jasno, Buffett si vzdělání váží, jen nelpí na tom formálním.
„Nemyslím si, že vysoká škola je pro každého,“ řekl Buffett v roce 2012 studentům Ivey Business School na Western University a dodal, že žádné z jeho tří dětí vysokou školu nedokončilo. „Nejlepší vzdělání, které můžete získat, je investovat do sebe. To ale nemusí vždy znamenat vysokou školu nebo univerzitu.“
„Zaníceně věřím v celoživotní vzdělávání,“ napsal v dopise. „Vypozoroval jsem však, že velmi velká část podnikatelského talentu je vrozená, přičemž přirozenost přebíjí výchovu.“
Podle deníku The Washington Post Buffett v dále v dopise vzdal hold Benu Rosnerovi - bývalému manažerovi společnosti Berkshire Hathaway, který Buffettovi v roce 1967 prodal svůj maloobchodní oděvní podnik. Rosner, „génius maloobchodu“, nechodil do školy déle než do 6. třídy.
S Buffettem souhlasí i někteří další úspěšní podnikatelé. Například miliardář a podnikatel Mark Cuban si myslí, že vysokou školu by měl zkusit každý - ale skutečnou hodnotu má spíše samotná zkušenost než prestiž diplomu. K zářným příkladům úspěšných podnikatelů bez diplomu patří například zakladatel Microsoftu Bill Gates nebo třeba šéf Mety Mark Zuckerberg.
Nicméně Buffettův budoucí nástupce Greg Abel je absolventem University of Alberta, která je považována za jednu z nejlepších univerzit v Kanadě.
Americká investiční firma Berkshire Hathaway loni zvýšila provozní zisk o 27 procent na 47,44 miliardy dolarů (přes 1,1 bilionu korun). Zisk byl třetí rok po sobě rekordní. Firma známého miliardáře Warrena Buffetta těžila především z investic v pojišťovnictví. Na maximu jsou i zásoby hotovosti ve společnosti.
Buffett jede. Jeho Berkshire Hathaway vykázala potřetí po sobě rekordní zisk
Zprávy z firem
Legendární investor a předseda správní rady společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett se dále připravuje na to, že jeho majetek připadne potřebným.
Buffett odkáže téměř celý svůj majetek charitě
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.