Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Tálibán obsadil Kábul. Afghánský prezident opustil vlast

Tálibán se zmocnil prezidentského paláce
ČTK
 ČTK

Po zuby vyzbrojení bojovníci Tálibánu vstoupili do prezidentského paláce a převzali nad ním kontrolu, sdělili agentuře Reuters dva velitelé Tálibánu. Mluvčí Tálibánu televizi řekl, že těm, kteří spolupracovali s vládou a s armádou, nabídne povstalecké hnutí amnestii

Reklama

Afghánskou metropoli Kábul dnes kvůli postupu islamistických povstalců zachvátila nervozita a chaos, mnozí Afghánci se pokoušejí s vypětím sil získat víza, aby mohli ze země odcestovat. Obchody a tržiště zejí prázdnotou, na silnicích se tísní tisíce automobilů, popsali dnes atmosféru zpravodajové zahraničních médií. 

Afghánský prezident Ašraf Ghaní v reakci na vstup islamistického hnutí Tálibán do Kábulu opustil zemi. Podle agentury Reuters odletěl do Tádžikistánu, televize Al-Džazíra ale večer uvedla, že s manželkou odletěl do Uzbekistánu. Prezidentská kancelář oznámila, že pobyt hlavy státu z bezpečnostních důvodů neupřesní. Ghaní později na facebooku napsal, že zemi opustil, aby zabránil krveprolití. Kde je, ale také nesdělil. Bojovníci Tálibánu mezitím vstoupili do prezidentského paláce.

Stanice CNN pře den uvedla, že v ulicích Kábulu nastal „naprostý chaos”, auta jezdila po špatné straně ulic ve snaze proklestit si co nejrychleji cestu, zatímco lidé se zoufale snažili připravit na možnou ofenzivu Tálibánu. Reportér NBC Richard Engel napsal, že vojáci a policisté svlékali uniformy a brali si na sebe tradiční oděv, aby se vyhnuli očekávané odvetě ze strany islamistů.

Afghánistán

Taktika vyhladovění. Tálibán při dobývání Afghánistánu tasí i ekonomické zbraně

Hnutí Tálibán se po odchodu zahraničních vojáků snaží rychle ovládnout Afghánistán a udělat z něj opět baštu radikálního islamismu. Na rozdíl od roku 1996, kdy se zde také chopilo moci, teď k tomu nepoužívá jenom zbraně, ale i ekonomické nástroje.

Přečíst článek

Engel na twitteru sdílel i fotografii přeplněné kanceláře, kde se Afghánci pokoušeli získat víza pro cestu do USA. Fronty se stály i před bankami a velvyslanectvími dalších západních zemí, která ale ve stejnou chvíli chvatně opouštěli jejich pracovníci, uvedl zpravodaj listu The New York Times. Silnice ke kábulskému letišti byla kvůli množství aut prakticky neprůjezdná a mnozí lidé se proto směrem k letišti vydali raději pěšky.

„Lidé mají strach. Bojí se o své rodiny, své manželky a zejména o své dcery,” řekl reportérovi deníku The Guardian obyvatel Kábulu jménem Sajíd. „Dnes ráno jsem byl ve městě, viděl jsem ženy, jak pláčou u kraje silnice. Lidé utíkali, každý se snažil najít vozidlo, kterým by se dostal domů. Nebyly žádné taxíky.” V Kábulu podle něj panuje zlověstný klid. „Každý se zabednil doma, obchody a banky, které měly předtím napilno, jsou většinou zavřené. Školáci dnes měli mít zkoušky, ty se nekonají,” dodal.

„Situace je zlá. Nemám žádné peníze a čtyři děti... Nemám peníze, abych utekl a hranice jsou zavřené,” řekl Sajíd a dodal, že nevěří zárukám Tálibánu, že se nebude mstít. „Vidím to skepticky... Víme, co se stane. Začnou hledat ‚zrádce' - každého, kdo sloužil v armádě nebo pomáhal NATO a Američanům,” uzavřel.

Alexandr Lukašenko

Viliam Buchert: Svět by měl přitvrdit vůči mocipánovi Lukašenkovi

Je to přesně rok, co se Alexandr Lukašenko po zmanipulovaných volbách opět stal prezidentem Běloruska. V zemi pak propukly obrovské protesty, ale volání po změně zatím k ničemu nevedlo. Nepomohly ani sankce, ani diplomatický tlak EU a USA. 

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

vykopávky v oblasti Mes Ajnak, Afghánistán

Afghánistán je surovinovým Eldoradem. Bilionový byznys brzdí nestabilita

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme