Kauza Motol. Černá Hora zablokovala majetek exnáměstka nemocnice

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského.
Budinský, který patří k ústředním postavám kauzy Motol, má vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Tento majetek mu nyní Černá Hora zablokovala. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na vyjádření černohorského soudu.
Česká policie v kauze nemocničních tendrů stíhá 18 lidí, kteří čelí obvinění za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz nebo za poškození finančních zájmů EU. Hlavním podezřelým hrozí až 12 let vězení. Pětice obviněných včetně Budinského a bývalého ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka je od konce února ve vazbě.
Obviněným v korupční kauze týkající se zakázek ve Fakultní nemocnici Motol policie zajistila na pokyn evropské prokuratury majetky „výrazně převyšující“ 100 milionů korun. Serveru iROZHLAS.cz to řekla dozorující žalobkyně Zdeňka Pavlásková, podle které nemusí být soupis zajištěného majetku konečný. Kriminalisté za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz nebo za poškození finančních zájmů EU v případu stíhají dvě desítky lidí.
Kauza Motol: Policie obviněným zabavila majetek za více než 100 milionů
Money
Případ se týká dotací z Evropské unie, dozoruje ho proto Úřad evropského veřejného žalobce, v tomto případě evropská pověřená státní zástupkyně v Českých Budějovicích Zdeňka Pavlásková. Ta v minulosti serveru iROZHLAS.cz sdělila, že vyšetřovatelé obviněným v motolské kauze zajistili v součtu majetek převyšující 100 milionů korun. Nemusela to být konečná suma.
Nejvyšší soud v Podgorici rozhodnutím zakázal jakkoliv nakládat s Budinského majetkem v Černé Hoře, kterým je podle něj vila v obci Bogišići a akcie společnosti ACROS MB registrované v Tivatu. Odvolává se při tom na „zákon o konfiskaci majetkových výnosů nabytých trestnou činností“. Podle soudu existuje „důvodné podezření, že uvedený majetek byl nabyt trestnou činností“.
Vlna korupčních kauz v posledních letech zase výrazně roste. Každý týden se dozvíme o novém zatýkání, zásahu NCOZ, dalších organizovaných skupinách. Veřejnost dlouho drží, ale není slepá a hluchá. Vidí, jak ji část elit okrádá a ještě u toho mlaská, a oni mají hlouběji do peněženky. Papiňák naštvanosti se plní a hrozí nehezkým výbuchem, už zase.
David Ondráčka: Česká republika Motol. Papiňák naštvanosti se plní
Názory
Na činnosti EPPO se podílí 24 států EU včetně Česka, činnost úřad zahájil v roce 2021. Jeho úkolem je vyšetřovat a stíhat trestné činy proti finančním zájmům EU, tedy především zneužívání unijních fondů, ale také velké přeshraniční podvody s DPH či financování mezinárodního terorismu. Černá Hora, která není členem EU, má s úřadem podepsanou dohodu o spolupráci.
Ministerstvo zdravotnictví kontroluje kvůli korupční kauze projekty pražské Fakultní nemocnice Motol dotované Evropskou unií. Uvedl to server iROZHLAS.cz. O kauze úřad unii informoval. Kriminalisté tvrdí, že odvolaný ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík a jeho náměstek Pavel Budinský se nechali uplácet od dodavatelů, kteří pro nemocnici zajišťovali třeba stavební zakázky, úklidové služby či řemeslnické práce. Dosud kriminalisté obvinili 18 lidí, pět z nich včetně Budinského a Ludvíka poslal soud do vazby.
Další prošetřování v Motole. Ministerstvo kontroluje projekty dotované EU
Zprávy z firem
Nadace rodiny Kellnerových vypověděla kvůli nejistotě kolem výstavby onkologického centra ve Fakultní nemocnici v Motole smlouvu o poskytnutí daru 500 milionů korun, uvedl mluvčí Michal Kříž.
Kauza Motol: Kellnerová nemocnici nepošle půlmiliardový finanční dar
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.