Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čínská manažerka chválila kulturu přepracovanosti. Stálo ji to místo

Čínská manažerka chválila kulturu přepracovanosti. Stálo ji to místo
Profimedia
 ČTK

Šéfka PR oddělení čínské technologické firmy Baidu vyvolala vlnu rozhořčení svými výroky, v nichž schvaluje pracovní kulturu, která nutí zaměstnance dřít až do vyčerpání. Kvůli výrokům přišla o místo.

Reklama

V sérii videí zveřejněných na internetu Čchü Ťing mimo jiné říká, že nenese za své podřízené odpovědnost, jelikož není jejich matka, a že ji zajímají jen výsledky. Lidi, kteří by si na bezohledný přístup stěžovali, varuje, že jim může znemožnit najít jinou práci v oboru. Píše o tom zpravodajský server CNN, podle nějž žena kvůli kontroverzním vyjádřením nakonec přišla o místo.

Aféra vypukla v době, kdy se mnoho mladých lidí v Číně vzpírá dosavadní pracovní kultuře charakterizované velkou soutěživostí a nároky firem, jejichž výsledkem bývá přepracovanost a stres zaměstnanců.

Čchü Ťing ve svých komentářích například kritizovala svou podřízenou, která za pandemie covidu-19, kdy Čína přísně omezovala pohyb lidí a vyžadovala pro cestující dlouhodobý pobyt v karanténě, odmítla jet na 50denní služební cestu.

Kultura přepracovanosti 

„Proč bych měla brát ohledy na rodinu své zaměstnankyně?“ prohlásila v jednom ze série videí zveřejněných minulý týden na sociální síti Douyin, což je čínská verze platformy TikTok. Zdůraznila zároveň, že pokud zaměstnanci takové služební cesty odmítnou, nemohou čekat zvýšení platu ani posun na vyšší pozici.

V jiném videu Čchü tvrdí, že je tak pohlcená prací, že zapomněla na narozeniny svého staršího syna a u mladšího syna ani neví, v jaké je třídě. Prý toho ale nelituje, „protože se rozhodla pro dráhu kariéristky“.

V dalším videu říká, že člověk pracující v PR nemůže očekávat volné víkendy. „Mějte telefon zapnutý 24 hodin denně a buďte připraveni ho vždy zvednout,“ uvedla.

Na výroky Čchü Ťing reagovala nesouhlasně řada diskutérů na čínských sociálních sítích, kteří vedoucí pracovnici odsuzovali za nedostatek empatie. „Zasáhla citlivé místo, protože právě toto mnozí lidé cítí ve svých zaměstnáních. Ona to jen řekla nahlas,“ řekla analytička Ivy Youngová, kterou citovala televize CNN.

Čchü se ve středu za svá slova omluvila a uvedla, že nevyjadřují názor společnosti Baidu, která bývá označována za čínskou obdobu firmy Google. „V mých videích je mnoho nevhodných (tvrzení), která vedla k nedorozuměním ohledně hodnot firmy,“ napsala.

Systém 996

Ve čtvrtek večer se pak na čínském zpravodajském webu 36Kr objevila - s odvoláním na nejmenované zdroje - informace, že Čchü svou pozici ve firmě Baidu opustila. Televizi CNN tuto informaci potvrdila také další obeznámená osoba. Podle CNN je z vnitropodnikového systému firmy patrné, že Čchü již v Baidu nepracuje.

Čínské technologické společnosti patří k těm, které bývají za dlouhou pracovní dobu zvláště kritizovány. V posledních letech probíhá v Číně veřejná diskuse o pracovní kultuře 996, která předpokládá, že zaměstnanci budou v práci od devíti ráno do devíti do večera šest dní v týdnu. Problém ještě zvýraznilo úmrtí dvou zaměstnanců čínského internetového prodejce Pinduoduo. Jedna žena zkolabovala cestou domů po jedné hodině v noci a už se ji nepodařilo oživit, další zaměstnanec spáchal sebevraždu.

Systém 996 dlouho podporovali miliardáři z technologického odvětví, například zakladatel internetového prodejce Alibaba Jack Ma. Ma uvedl, že bez tohoto systému by čínská ekonomika velmi pravděpodobně ztratila vitalitu. Kdo má svou práci rád, nevnímá systém 996 jako problém, prohlásil.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme