Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čeká nás rok plný změn, říká investor do technologií Tomáš Budník

Tomáš Budník
ČTK
 Hrot

Někdejší generální ředitel O2 Tomáš Budník druhým rokem řídí svou investiční skupinu Thein, která utratila stovky milionů korun za firmy z oblasti IT, bezpečnosti a průmyslu. Očekává rok plný změn a nových příležitostí.

Reklama

Na dráhu investora se dlouholetý korporátní lodivod vrátil v době velkých nejistot a všeobecného neklidu. Skupinu Thein zakládal na začátku roku 2020. Ani v této nevypočitatelné době ale Tomáš Budník neztrácel čas – za necelé dva roky do své stáje pořídil více než deset firem, tou poslední byl koncem loňského roku softwarový vývojář pro telekomunikace Spark Tech Net

A příliš zpomalovat nehodlá ani letos. „Těžko říci, jestli udržíme takto vysoké tempo. Spíše si myslím, že se budeme více soustřeďovat na skládání mozaiky,“ zamýšlí se v obsáhlém rozhovoru pro týdeník Hrot Budník, který v roce 2019 skončil kariéru ve službách Petra Kellnera a jeho skupiny PPF.

Černé labutě přilétají

Trh bude letos určitě zajímavý, zdražuje se možnost kupovat cokoli na akviziční úvěry. Firmy, které jsou závislé na lidech, musejí své náklady podrobit revizi. Analyzovat, co s nimi udělá zvyšování mezd. Bude pokračovat nedostatek hardwaru. Určitě bude padat řada distress aktiv, tedy firem, které nevyberou zatáčku měnících se podmínek na trhu. Pro nás tu může být příležitost,“ dodává. 

Bitcoin, ilustrační foto

Bitcoin se propadl pod 38 tisíc dolarů, je nejníž od srpna

Nejznámější kryptoměna bitcoin se v pátek dostala na nejnižší úroveň za více než pět měsíců, protože globální trhy opět zachvátila averze k riziku. Nedaří se tak ani ethereu, které padá pod tři tisíce dolarů.

Přečíst článek

Reklama

Podle něj přijde rok plný změn, které firmy budou muset ve velkém zavádět. Třeba zrovna v IT. Právě na těchto změnách se chce jeho technologický holding svézt. 

„Externí vlivy nemůžeme ovlivnit nikdy, ty černé labutě přilétají, v poslední době jich je docela dost, ale úkolem managementu je být připraven na jakoukoli změnu. Mým úkolem je držet směr, i když se kolem boří nějaké stereotypy a zaběhnuté pořádky. Zároveň ta změna je vždycky velká příležitost,“ dodává a vysvětluje to například na uvažováním firem v případě informačních technologií.

Firmy by podle něj měly technologie, například počítače, brát jako komoditu. Jeho skupina chce trh učit, že IT může být komplexní služba a nákup počítače její součást. Firmy by si tak podle této představy měly technologie pořizovat podobně jako firemní automobily třeba na operativní leasing. Včetně veškerého servisu, technické podpory a bezpečnostních opatření. 

Právě tomu podřizuje skladbu firem ve své technologické skupině, která se zaměřuje zejména na IT služby a kyberbezpečnost pro telekomunikace, banky či průmyslové firmy. 

Více čtěte v týdeníku Hrot

Petr Borkovec, zakladatel a manažer ve finančně-poradenské společnosti Partners

Chuť Čechů investovat loni vytáhla tržby Partners o polovinu. A zájem potrvá

Rekordní nárůst zájmu o hypotéky a také investování jsou specifikem loňského roku. A inflace bude zájem o investice lidí v Česku táhnou i letos, kvůli vyšším úrokovým sazbám a vysoké ceně nemovitostí to ale s hypotékami bude naopak, míní Petr Borkovec, ředitel finančně poradenské společnosti Partners, která loni dosáhla obratu 2,35 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 44 procent. Tržby celé skupiny Partners loni stouply stejnou měrou na 3,1 miliardy korun. Jedním z hlavních cílů pro letošek je spustit vlastní banku.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme