Reklama

Žebříček nejšťastnějších národů. Vedou Finové, Češi jsou v první dvacítce

Finové
iStock
 ČTK

Finsko bylo už pátým rokem v řadě vyhlášeno „nejšťastnější zemí světa”, informovala agentura AFP. Ve zprávě World Happiness Report 2022 financované OSN získalo 7,82 bodu z 10. Druhé se umístilo Dánsko a třetí byl Island. Česko zůstává na 18. příčce, Slovensko je na 35. místě. Zdaleka poslední skončil Afghánistán.

Reklama

Výsledné skóre jednotlivých zemí kombinuje data o osobním pojetí štěstí jednotlivců s objektivními faktory jako HDP, osobní svobody nebo korupce v zemi. Celkové pořadí je pak sestaveno kombinací skóre z posledních tří let. Nejvíce na žebříčku štěstí postoupily Srbsko (43. místo), Bulharsko (85. místo) a Rumunsko (28. místo). Naopak největší propad zaznamenaly Venezuela (108. místo), Afghánistán (146. místo) a Libanon (145. místo).

V minulých studiích se výzkumníci více zaměřovali na míru důvěry lidí ve vlády a instituce, letošní studie byla opět ovlivněná pandemií koronaviru a věnovala zvýšenou pozornost solidaritě mezi lidmi.

Kišiněv

Příštím Putinovým cílem může být Moldavsko, varuje analytik

Sporné Podněstří s ruským separatistickým obyvatelstvem se může stát rozbuškou. Vojensky je země velmi slabá, upozorňují bezpečnostní analytici.

Přečíst článek

„V průběhu roku 2021 jsme vypozorovali globální nárůst ve všech třech projevech laskavosti sledovaných průzkumem společnosti Gallup. Míra pomoci cizím lidem, dobrovolnictví i objem darů narostl o 25 procent ve všech částech světa,” řekl serveru Euronews John Helliwell, kanadský ekonom a editor studie.

Na předních příčkách World Happiness Report se tradičně umisťují severské státy jako Finsko, Norsko a Dánsko. V první desítce je letos také Švýcarsko nebo Izrael. Spojené státy jsou na 16. místě, Británie se skóre 6,943 bodu obsadila 17. místo. Česko tím předehnala o pouhých několik setin bodu.

Rusko skončilo na 80. pozici a Ukrajina získala 98. místo. Sběr dat do studie byl však uzavřen před začátkem ruské invaze na Ukrajinu.

REPORTÁŽ: V Thajsku vrcholí turistická sezona. Hoteliéři optimismem zrovna nehýří

Thajská ekonomika je závislá na příjmech z turismu, ale zároveň se snaží vyhnout nekontrolovatelnému nárůstu nových případů nemoci covid-19. Hlavní sezóna tam právě vrcholí, a ačkoliv thajská vláda turisty za přísných podmínek do země pouští, hoteliéři radostí zrovna nesrší.

Přečíst článek

Reklama

Související

V Chorvatsku i Maďarsku e krásně. Ale dovolená tam Čechům zdražila nejvíce ve světě

V Chorvatsku i Maďarsku je krásně. Ale dovolená tam Čechům zdražila nejvíce v Evropě

Přečíst článek
Obrněnec CV90 ze Švédska na snímku pořízeném 27. května 2021 na mediálním dnu při testování bojových vozidel pěchoty (BVP) z tendru pro českou armádu ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku.

AKTUALIZOVÁNO: Jedna z největších státních zakázek. Armáda nakoupí bojová vozidla za desítky miliard

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme