Reklama

Nejlepší pasy mají obyvatelé Lucemburska. Stěžovat si nemohou ani Češi, jsou v první desítce

Česko je v žebříčku nejlepších pasů šesté na světě
Pixabay
Petra Jansová
pej

Některé pasy jsou lepší než jiné. Ten nejlepší mají podle žebříčku Nomad Passport Index Lucemburčani. Češi jsou na místě šestém. Nejde ale jen o vízovou politiku, hodnotí se například i daňová povinnost nebo přístup k lidským právům v dané zemi, píše server CNBC.

Reklama

Index, který sestavuje poradenská společnost Nomad Capitalist, nezohledňuje jen vízovou, ale i daňovou politiku, pověst dané země, možnost získání dvojího občanství nebo lidská práva.

Bezvízový styk při určování síly pasu není jediným, na čem podle generální ředitele společnosti Nomad Capitalist Andrewa Hendersona záleží. „Například pasy občana Spojených států a Kanady jsou stejné, pokud jde o možnost cestování, ale jako Američan podléháte daňovému systému USA bez ohledu na to, kde žijete. Z čehož vyplývá, že by pasy rozhodně neměly být řazeny na stejnou úroveň,“ dodává generální ředitel společnosti Nomad Capitalist Andrew Henderson pro server CNBC.

Hypotéky zdraží

Lukáš Kovanda: ČNB v akci. Hypotéku nově nedostane až polovina žadatelů

Už pozítří se zpřísňují podmínky hypoték. Poprvé v historii k němu dojde zákonnou formou, protože dosud ČNB podmínky zpřísňovala pouze formou doporučení.

Přečíst článek

Státy v první desítce zůstaly stejné jako loni, uzavírá je jediný stát mimo Evropu: Singapur. A i nadále většina zemí na příčkách do třicítky je z Evropy. A co je překvapivé? „Země jako Malta, Island nebo Slovensko, o nichž se v souvislosti se sílou pasu moc nemluví, v našem žebříčku skórují nad zeměmi jako Itálie a Německo nebo Velká Británie,“ uzavírá Henderson.

Český pas si velmi dobře stojí i v dalším žebříčku od Henley & Partners, který sestavují konzultanti poradenské firmy na základě údajů Mezinárodní asociace leteckých dopravců, a jenž porovnává cestovní doklady na základě počtu zemí, kam mohou občané vycestovat bez víz. Češi se umístili na sedmé příčce, cestovat bez víza mohou do 185 zemí.

Reklama

Airbus A350-1000 bude nasazen na nejdelší let světa

Válečná kuriozita: Nejdelší let světa potrvá 17 hodin, letadla se musí vyhnout ruskému vzdušnému prostoru

Neuvěřitelných 17 hodin ve vzduchu. Tak dlouho potrvá let mezi Hongkongem a New Yorkem, který pravidelně nabízí aerolinky Cathay Pacific Airways. Nově se bude muset vyhnout ruskému vzdušnému prostoru, píše agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Český cestovní doklad tak je výhodnější než kterýkoli ze zemí takzvané Visegrádské čtyřky. Oproti minulému vydání žebříčku Henley & Partners si pak Češi polepšili o jednu příčku, počet zemí, kam ale mohou cestovat bez víza, se ale snížil o jednu ze 186 na 185 zemí.

Daňové přiznání, ilustrační foto

Jaké chyby dělají Češi nejčastěji v daňovém přiznání

Poslední termín pro podání daňového přiznání se nevyhnutelně blíží. Po 1. dubnu už daňovým poplatníkům hrozí sankce – pozdní odevzdání vás tedy může přijít draho. Stejně tak můžete dlouho čekat i na případný přeplatek, zvlášť když budete mít v dokumentech chyby. V čem nejčastěji poplatníci chybují a jak se těchto chyb vyvarovat? Radí Monika Lodrová, daňová poradkyně a vedoucí oddělení daně z příjmu fyzických osob společnosti BDO. 

Přečíst článek

Raketově zdražuje i vepřové maso. Nárůst ceny o desítky procent pocítí Češi už o Velikonocích

Vepřové maso na burze, jež určuje ceny v ČR, od ruské invaze zdražilo už o 60 procent. A cena půjde ještě výš. Před Velikonocemi se budou tuzemští prodejci masa snažit využít paniky na trhu a jako u pohonných hmot si navýšit marže.

Přečíst článek

Reklama

Související

Digitální nomádi nechodí do práce, lebedí si v teple, ale trápí je psychika

Přečíst článek
Alena Schillerová, ministryně financí

Lukáš Kovanda: Finance musí nastavit plán konsolidace, jinak hrozí horší rating

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme