Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Do Seiny v centru Paříže se po sto letech vrátí plavci. Mezi nimi i olympijští sportovci

Paříž po sto letech obnoví tradici říčního plavání
ČTK
 ČTK

Rok před letními olympijskými hrami se Paříž nachází v závěrečné fázi čištění, díky němuž se do Seiny brzy vrátí plavci i potápěči. Díky projektu za 1,4 miliardy eur (přes 33 miliard korun), bude městské plavání, které bylo po sto let zakázáno kvůli špinavé vodě, jedním z hlavních odkazů olympijských her, napsal server BBC News.

Reklama

Nejenže se v Seině v centru Paříže mají konat tři olympijské a paralympijské disciplíny, ale od roku 2025 budou na nábřeží přístupné tři plavecké areály pod širým nebem.

„Až lidé v Seině uvidí sportovce bez zdravotních problémů, začnou si být jistí, že se do Seiny mohou vrátit,“ uvedl Pierre Rabadan, pařížský místostarosta zodpovědný za sport. „Je to náš příspěvek pro budoucnost,“ dodal.

Paříž

Paříž dá miliardu na vyčištění Seiny i kvůli olympijským hrám

Více než 30leté snahy vedení Paříže o vyčištění Seiny tentokrát možná vyjdou. Projekt na vysokokapacitní nádrž na dešťovou vodu vyjde na více než miliardu eur.

Přečíst článek

Stejně jako v mnoha západních městech se i v Paříži kvalita řeky drasticky zhoršila kvůli průmyslovým odpadním vodám a hygienickým potřebám rostoucího počtu obyvatel. Vodní život utrpěl do té míry, že v šedesátých letech byly ve městě zaznamenány pouze tři druhy ryb. V roce 1923 úřady zakázaly plavání, přestože každoroční vánoční závody v plavbě přes řeku přetrvaly až do druhé světové války.

Nákladný boj s fekáliemi

Jedním z hlavních problémů je kanalizace z 19. století, která mísí odpadní vodu s dešťovou. Za normálních okolností odtéká komplexem tunelů do čističek na předměstí. Po přívalových deštích je však systém přetížen a přebytečná voda musí být odvedena do Seiny.

Zlepšení za posledních 20 let již vedla k výraznému snížení množství fekálních bakterií, které se dostávají do řeky. „Obtížné však bylo vymýtit těch posledních pár procent, aby mohla být oficiálně klasifikována jako čistá,“ řekl Samuel Colin-Canivez, hlavní inženýr pro kanalizaci na pařížské radnici.

Řešením bylo vybudování rozsáhlé podzemní nádrže poblíž nádraží Gare D'Austerlitz , která bude sloužit jako k zadržování dešťové vody, aby se zabránilo vylévání odpadních vod do řeky, když městská kanalizace přeteče během silných dešťů.

Colin-Canivez nevylučuje zcela výjimečné okamžiky, kdy část odpadních vod z nádrže skončí v řece, ale ty podle něj budou vzácné a Seina se v tu chvíli plavcům uzavře.

Nádrž bude v provozu od olympijských her, které začnou koncem července a na nichž se revitalizovaná řeka představí nejen jako sportovní dějiště, ale také jako místo pro zahajovací ceremoniál, kdy flotila 160 lodí poveze 10 tisíc sportovců po šest kilometrů dlouhém úseku k Eiffelově věži.

Eiffelova věž v Paříži

Pařížská olympiáda se výrazně prodraží. Kvůli bezpečnosti a inflaci

Olympijské hry v Paříži jsou sice až za dva roky, ale obavy z rostoucích nákladů a zabezpečení akce již narůstají. Rozpočet her se už nyní prodražuje o 1,5 miliardy eur - z v roce 2018 francouzskou vládou kalkulovaných 6,8 miliardy na současných asi 8,3 miliardy eur (204 miliard korun). A bude to zřejmě ještě více, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

V centru Paříže vyrostou říční plovárny

Již dvacet let mohou Pařížané navštěvovat městské pláže, kde jsou úseky nábřeží upraveny tak, aby na nich byl písek i slunečníky. V roce 2017 bylo koupání povoleno pouze na severu města na kanálu Canal de l'Ourcq.

Nyní starostka Anne Hidalgová představila tři místa na Seině, která budou od léta 2025 otevřena i pro veřejné koupání. Nacházejí se v centru Paříže poblíž ostrova Île Saint-Louis a na východním a západním konci města.

První 15 metrů dlouhý a 10 metrů vysoký dřevěný příhradový nosník je 11. července 2023 nasazován na své místo v katedrále Notre Dame během její obnovy po masivním požáru před čtyřmi lety.

FOTOGALERIE: Katedrála Notre-Dame dostala nový, sedmitunový krov. Připomeňte si požár, který jej zničil

Pařížská katedrála Notre-Dame, kterou před čtyřmi lety výrazně poničil požár, má nový dubový krov. Několikatunovou konstrukci do centra francouzské metropole dopravili po řece Seině na lodi tak velké, že kvůli tomu na několik hodin museli přerušit ostatní lodní dopravu. Podívejte se ve fotogalerii, jak celá akce probíhala, i na požár před čtyřmi lety.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Koloběřkáři neřeší, kde sdílený stroj odstaví

Michal Nosek: V Paříži končí sdílené e-koloběžky, Ostrava je zakázala. S čím ještě Praha váhá?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme