Reklama

Da Vinciho vzácná kresba jde do aukce. Vynese stamiliony

Medvědí hlava od Leonarda Da Vinciho
Christie's
Stanislav Šulc

Jde o kresbu medvědí hlavy, která patří k hrstce Leonardových obrazů v soukromých rukách.

Aukční síň Christe’s chystá skutečnou bombu. Na odpolední aukci, která se uskuteční 8. července v Londýně, bude mezi draženými položkami také malá kresba medvědí hlavy o rozměrech 7x7 centimetrů. Navzdory malým rozměrům a skutečnosti, že se jedná o kresbu na papíře, aukční síň odhaduje cenu mezi 12 a 18 miliony liber (v přepočtu až půl miliardy korun). A konečná cena na kladívku nakonec může být ještě daleko vyšší. Jak je to možné? Autorem malé kresbičky totiž není nikdo jiný než Leonardo Da Vinci, jehož obraz Spasitel světa dosud drží světový rekord a s cenou 450 milionů dolarů je stále nejdražším uměleckým dílem všech dob.

O této ceně si prodejce kresby Medvědí hlava může nechat jen zdát, přesto by čtvrteční aukce mohla přinést velmi zajímavý výsledek a mohli bychom zaznamenat jednu z historicky nejvyšších cen za práci na papíře.

Medvědí hlava je jednou ze kreseb částí zvířecích těl, které si Leonardo zachycoval do svého skicáku, podle informací Christe’s navíc nejspíš aktuální kresba vnikla výřezem z většího papíru.

Pro to, že by tato kresba mohla zaznamenat výrazný nárůst ceny i oproti hornímu odhadu síně, hovoří především dva faktory. Prvním je skutečnost, že je již jen velmi málo Leonardových kreseb v soukromých rukách a většina již je umístěna v muzeích a dalších institucionálních sbírkách, které své významné exponáty již na trh neposílají.

Druhým důvodem pro výrazný nárůst může být všeobecný strach investorů z inflace, před níž se snaží bránit právě investicemi do reálných aktiv. A vedle zlata a realit bývá umění častým cílem podobných investičních záměrů.

Foto: Christie's

Reklama

Související

Fotograf Martin Stranka v Mánesu

Dříve byl zájem o mé dílo jen v zahraničí, ale už se to změnilo, říká fotograf Stranka

Přečíst článek
Bored Ape

Sotheby's prodala digitální umění za miliony. Dvě díla patří k nejdražším NFT historie

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme