Reklama

Aukce v Sotheby's nabídne české talenty. Jejich cena značně vyroste

Jan Kaláb: Vibration in White Ellipse 821
Kodl Contemporary
Stanislav Šulc

Na nabídce prestižní aukční síně Sotheby's budou díla Alfonse Muchy, Emila Filly, ale také výkvětu současného českého umění v čele s Janem Kalábem či Pastou Onerem. Odhady jdou do statisíců korun.

Reklama

Další aukce, která může výrazně proměnit tuzemský trh s uměním, odstartuje již ve středu 3. listopadu na stránkách aukční síně Sotheby's. Akce 20th Century Art: A Different Perspective potrvá do 9. listopadu a nabídne hned několik děl od nejslavnějších tvůrců z Československá napříč minulým stoletím. 

Zájemci tak mohou přihazovat na  plátno L'Impass od Josefa Šímy, Pohled na přístav od Jana Zrzavého nebo Jmelí: Portrét paní Muchové od Alfonse Muchy. Podle znalců Sotheby's mají tato tři díla nejvyšší ceny, vyšší odhad Šímy je 200 tisíc liber (přes 6 milionů korun), u Zrzavého jde o částku 80 tisíc liber (téměř 2,5 milionu korun) a Muchův portrét by mohl jít i přes 60 tisíc liber (1,8 milionu korun).

U žádného ze zmíněných autorů nejspíš londýnská aukce nepřinese autorský rekord. Nicméně blížící se dražba nabídne také několik děl od mladých českých tvůrců vybraných v rámci programu Kodl Contemporary. Konkrétně jde o díla Ondřeje Basjuka, Vladimíra Houdka, Jana Kalába, Martina Krajce, Pavly Malinové, Jiřího Petrboka, Karla Štědrého, Michala Škapy, Jakuba Špaňhela, Márie Švarbové a Zdeňka Trse. A u těch by mohlo jít o klíčový zlom v kariéře, podobně jako tomu bylo v kariérách Lubomíra Typlta či Pasty Onera, když se na stejné akci objevili v předchozích letech. Mimochodem také jejich díla se budou dražit i letos.

Statisícový Jan Kaláb

Sotheby's již i u těchto děl zveřejnila cenové odhady, tradičně takzvaně „nižší“ a „vyšší“, přičemž není neobvyklé, že finální cena na kladívku většinou překonává i vyšší odhady. A to často i několikanásobně. Ostatně současné umění je velmi populární alternativní investicí v době, kdy roste inflace.

U mladých umělců jsou ceny přirozeně nižší než u matadorů z meziválečné avantgardy. Přesto jsou pro současné české umělce velmi příznivé. Z nováčků se tak nejvíc očekává od Jana Kalába, který má v nadcházející aukci hned dvě díla - u Solar Duality zní vyšší odhad 18 tisíc liber (téměř 550 tisíc korun) a u Vibration in White Ellipse 821 je odhad 16 tisíc liber (téměř půl milionu korun).

Bored Ape

Sotheby's prodala digitální umění za miliony. Dvě díla patří k nejdražším NFT historie

Prestižní aukční síň uskutečnila svou vůbec první dražbu NFT na své nové platformě Sotheby's Metaverse. Na prodej byly CryptoPunks i díla uznávaných tvůrců. Jednou z prodávajících byla také Paris Hiltonová. Nejdráže se prodaly obrázky žáby Pepe a "nudící se opice". Oba za více než tři a půl milionu dolarů.

Přečíst článek

Vyšší odhad na úrovní 12 tisíc liber pak má většina ostatních děl v rámci programu Kodl Contemporary, tedy například Český stan od Jiřího Petrboka nebo fascinující malba Blue Drink od Martina Krajce.

Londýnská aukce povzbudí ceny i v Česku

Pokud je váš rozpočet spíše menší, a přesto byste se chtěli ucházet o některé dílo v očekávané aukci, můžete zkusit malbu Hlava nepadá daleko od stromu od Pavly Malinové, finalistky Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2019 a držitelky divácké ceny ze stejného ročníku prestižního ocenění. Její dílo se podle odhadů londýnských odborníků vydraží za 3000 až 4000 liber.

Nutno připomenout, že podobné aukce mají na cenu daného umělce vždy velmi pozitivní vliv a je pravděpodobné, že díla tvůrců z tohoto prestižního seznamu automaticky porostou.

Výsledky budou známé 9. listopadu ve 14 hodin londýnského času.

William Rudolf Lobkowicz

NFT CryptoPunk nevlastním, to je drahé i na mě, říká mladý Lobkowicz

Je zástupcem nejmladší generace Lobkowiczů. William Rudolf vystudoval Harvard, má nesmírné charisma a vystupuje jako opravdový šlechtic. V rodině má na starosti digitální aktivity a uspořádal první velkou akci u nás věnovanou digitálnímu umění, neboli takzvaným NFT. „Investiční potenciál NFT pro mě není až tak podstatný. V tuto chvíli hlavně experimentujeme a objevujeme možnosti, které tato moderní forma nabízí, a řešíme, jak je budeme moci využívat pro uchování našich sbírek,” říká William Rudolf Lobkowicz v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Společnost AppHarvest v americkém státě Kentucky provozuje obrovskou hydroponickou farmu o rozloze 25 hektarů zaměřenou zejména na pěstování rajčat.

Rostou z vody nebo ze vzduchu a oživují potravinový trh

Rostliny, které vyrůstají bez půdy, se stávají šlágrem – přibývá jich zejména ve Spojených státech, ale koupíte je také v Česku. Ostatně naši zemi reprezentují i na světové výstavě Expo v Dubaji.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Tématem druhého čísla byznysově - lifestylového čtvrtletníku je návod, jak globálně uspět, jak dobýt svět a užít si ho.

Na titulní straně představujeme neurologa Martina Tolara. Jeho společnost Alzheon je nejblíž ze všech farmaceutických firem světa k dosažení schválení léku na Alzheimerovu nemoc. Co všechno musel obětovat a jak těžké bylo prosadit se v USA?

„Amerika je kouzelná v tom, že když máte chuť něco dělat, máte výdrž a nadšení, tak vám pomůže. Ona je to země plná lidí, kteří tam přišli s jedním kufrem a vybudovali si tam z ničeho, jen ze svých snů, celý život,“ říká Tolar v hlavním rozhovoru magazínu.

A magazín dále přináší řadu příběhů osobností, kterým se ve světě podařilo uspět. Eduard Kučera například vypráví, jak těžké bylo hledat vhodného správce majetku a vysvětluje, proč se nakonec rozhodl většinu investic mít v USA.

Architekt Petr Štefek pracoval v Londýně u Normana Fostera a popisuje rozdíly mezi globální londýnskou scénou a Prahou.

Legendární investor Gabriel Eichler pak popisuje svou cestu z USA zpět do Československa a jak tu jeho know-how pomáhalo budovat svobodnou ekonomiku.

Jak dostat dítě na Oxford?

Připravit svým potomkům ty nejlepší startovní podmínky pro život, kariéru a úspěch ve světě je snem každého rodiče. Stojí to však peníze a čas. A také je k tomu potřeba učinit celou řadu správných rozhodnutí od volby střední školy přes kroužky a další mimoškolní aktivity. Odměnou ale může být studium na některé z nejprestižnějších univerzit světa na obou březích Atlantiku i Pacifiku. Jak ta správná rozhodnutí skutečně učinit poradí nejpovolanější odborníci ve druhém čísle magazínu Newstream CLUB, který právě vychází.  K dostání je v síti trafik Lagardère i online

Příští číslo magazínu Newstream CLUB vyjde již v březnu. 

Související témata

Miliardáři

Vzdělávání

Biohacking

Reklama

Související

Bored Ape

Sotheby's prodala digitální umění za miliony. Dvě díla patří k nejdražším NFT historie

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme