Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
 ČTK

ČTK

Česká tisková kancelář

články autora

Tesla Model 3

Tesla kvůli závadám svolává na opravu dalších 200 tisíc aut. Tentokrát v Číně

Mnohými opěvovaný výrobce elektromobilů Tesla má další problém. Firma svolala v Číně na kontrolu zhruba 200 tisíc modelů 3 a S. Důvodem jsou možná bezpečnostní rizika týkající se předního kufru a zpětné kamery. Oznámili to čínští regulátoři. Již ve čtvrtek americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) uvedl, že Tesla v USA ze stejných důvodů svolává do servisu přes 475 tisíc vozů stejných modelů.

Přečíst článek
Ikea

Bohužel musíme zdražit, přiznala IKEA. Prohrává boj s inflací

V průběhu roku se IKEA snažila čelit rostoucím nákladům na dopravu a suroviny proměnou procesů. Nyní přiznává, že již musí část nákladů převést na koncové zákazníky.

Přečíst článek
Český rozhlas končí s vysíláním na vlnách AM

Konec zlatých časů rádia. Český rozhlas končí s AM vysíláním

Vysílání na AM frekvencích sice umožňuje přenos na velké vzdálenosti, je ale méně kvalitní a výrazně dražší než FM frekvence. Veřejnoprávní rozhlas tak ušetří desítky milionů korun ročně.

Přečíst článek
Gastro v čase pandemie

Tak budeme propouštět, reagují hoteliéři a restauratéři na zrušení vládní pomoci

Podnikatelé a firmy působící v turismu přišli během pandemie nejméně o polovinu příjmů. Přitom zaměstnávají čtvrt milionu lidí, jejichž živobytí je nyní ještě více ohroženo, tvrdí Česká unie cestovního ruchu.

Přečíst článek
Zakladatel vyhledávače Kiwi.com Oliver Dlouhý

Oliver Dlouhý ustoupil v kauze prodeje letenek americké Southwest Airlines

Původně brněnský prodejce letos prožívá tragický rok. Vedle propadu tržeb kvůli pandemii se mu snaží zabránit prodávat letenky jedna významná aerolinka za druhou. Dokáže to přežít kdysi zázračný start-up s multimiliardovou hodnotou?

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Alexander Schallenberg a Jan Lipavský

Dobrá zpráva: Hranice už nikdy nezavřeme, slíbili ministři Česka a Rakouska

Turismus i pracovní trh. To jsou hlavní důvody, proč by sousední země již neměly zavírat hranice ani kvůli šíření pandemie.

Přečíst článek
Americká společnost Airbnb zprostředkovává ubytování v soukromí.

Dopad pandemie: v Praze se přes Airbnb pronajímá půlka bytů než dřív

Kde nejsou turisté, tam nemá Airbnb cenu. Potvrzují to nejnovější data pražského Institutu plánování a rozvoje, podle kterého se v Praze nabídka bytů na serveru Airbnb propadla o 50 procent proti předpandemické době.

Přečíst článek
vánoční dárky (ilustrační foto)

Půjčka na dárky či dovolenou se prodražuje. Úroky rostou i na spotřebitelských úvěrech

Přečíst článek
Restaurace Field v Praze obhájila Michelinskou hvězdu.

Na pivo či večeři jen ve čtyřech. Platí přísnější pravidla pro gastronomii i soukromé oslavy Silvestra

Další rána pro restaurace a další služby v turistickém ruchu. Kvůli blížícím se oslavám konce roku vláda zavádí přísnější pravidla, která mají zamezit šíření koronaviru. A pravidla existují také pro soukromé oslavy Silvestra.

Přečíst článek
Finanční úřad

Daňové změny roku 2022: polepší si hlavně rodiny s dětmi

Lidem by v příštím roce mělo zůstat více peněz v kapse. Zvýší se daňové slevy na poplatníka a projeví se také zrušení superhrubé mzdy či limitu na odpisy za děti. Negativní vliv bude mít inflace.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Start-up, ilustrační foto

Investiční platformy musejí dostat licenci ČNB. Jinak skončí

V loňském roce se přes crowdfundingové platformy protočilo přes 500 miliard korun. Jedničkou je Velká Británie, Česko patří k menším trhům.

Přečíst článek
Jaderná elektrárna v Německu

Německo se loučí s jádrem. Likvidace elektráren potrvá dekády

Německo se vydává zcela novou energetickou cestou, která je opačná od té české. Rozhodnutí opustit jadernou energii bylo dílem okamžiku ve srovnání s tím, jak dlouho se budou německé nukleární elektrárny demontovat. Německo navíc nemá vybrané místo pro úložiště vyhořelého jaderného odpadu.

Přečíst článek
Jiří Rusnok, guvernér ČNB

Inflace 10 procent? Vyloučit to nelze, míní guvernér ČNB Rusnok

Centrální banka v reakci na růst cen bude i nadále zvyšovat základní úrokové sazby. Nad pětiprocentní hranici by však podle vyjádření Jiřího Rusnoka pro Český rozhlas jít neměla.

Přečíst článek
dluhopisy, ilustrační foto

Brutální propad. České dluhopisy patřily k nejhorším na světě pro investory

České dluhopisy patřily mezi pětici nejhorších bondů, když za dosavadní rok svým držitelům prodělaly 9,7 procenta. Podle agentury Bloomberg na tom hůř z téměř padesátky zemí byly pouze Polsko, Maďarsko, Peru a Chile.

Přečíst článek
Daniel Křetínský

Křetínský opět nakupoval. Tentokrát nádraží Zvonařka v Brně

Daniel Křetínský pokračuje v posilování na tuzemském trhu. Podle serveru zdopravy.cz ovládl autobusového přepravce Tourbus a spolu s ním také brněnské nádraží Zvonařka, které prošlo nákladnou rekonstrukcí za sto milionů korun.

Přečíst článek

News box

Izraelská armáda vytvořila v jižním Libanonu žlutou linii 🤝 příměří. A to po vzoru obdobné linie, kterou po vyhlášení příměří v Pásmu Gazy vyznačila území, jež má pod kontrolou. Armáda zároveň uvedla, že za uplynulý den již udeřila na několik podezřelých, kteří se k této demarkační linii ze severní strany přiblížili, informuje dnes agentura AFP.
Při pokračujícím sčítání hlasů po volbách v Maďarsku získala strana Tisza další tři křesla v parlamentu, podle současných výsledků tak bude mít ve 199členném zákonodárném sboru 1️⃣4️⃣0️⃣ poslanců. Maďarské úřady informují, že mají sečteno 99,58 procenta hlasů.
Nejméně dvě obchodní 🚢 lodě se dostaly pod palbu, když se pokusily proplout Hormuzským průlivem. S odkazem na bezpečnostní zdroje o tom dnes informuje agentura Reuters. Kapitán jednoho tankeru oznámil, že na plavidlo bez varování zahájily palbu čluny íránských revolučních gard.
Mezinárodní ratingová agentura Moody's Ratings 📉 snížila hlavní rating Belgie na známku A1 z dosavadního stupně Aa3. Výhled ratingu je stabilní, což znamená, že s další změnou agentura v dohledné době nepočítá. Moody's o tom informovala v páteční zprávě, kde uvádí, že ke snížení ratingu přistoupila kvůli rozpočtovému deficitu. Ten má Belgie jeden z nejvyšších v Evropě.
Poslanecký návrh na zrušení poplatků za Českou televizi a Český rozhlas pro některé skupiny poplatníků by Sněmovna měla schválit před posledním kvartálem letošního roku. V rozhovoru pro server iDNES.cz to řekl místopředseda sněmovny a spoluautor návrhu 👨 Patrik Nacher (ANO).
Vrchní státní zastupitelství v Praze dnes navrhlo vazbu pro 👩 Američanku obviněnou v souvislosti s březnovým žhářským teroristickým útokem na zbrojovku LPP Holding v Pardubicích. O vazbě dnes odpoledne rozhodne Okresní soud v Pardubicích. Informovaly o tom dnes vrchní státní zastupitelství a pardubický soud.
Teherán opět  uzavřel Hormuzský průliv, důvodem je pokračující americká námořní blokáda Íránu, uvedlo podle tiskových agentur velitelství íránských ozbrojených sil. Kontrola nad průlivem se vrátila do dřívějšího stavu, tedy pod pevnou kontrolu íránských ozbrojených sil, uvedl jejich mluvčí.
Vědci studují mechanismy nákazy černého kašle, pracují ale také na vývoji nové a účinnější vakcíny, k čemuž používají nový model testování na myších. Tým Petera Šeba z Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky se zaměřil na výzkum onemocnění, které podle něj dlouhou dobu leželo mimo zájem vědců, uvedla v rozhovoru koordinátorka programu Infekční choroby: nové cíle a strategie 👩 Iva Pichová.
Válečná linie na Ukrajině zůstává podle 👨 Zdeňka Petráše z Univerzity obrany převážně statická, i když se na východě dál místy intenzivně bojuje. Hlavní roli hrají drony. Výhodu má ten, kdo jich má víc a dokáže je přesněji používat. Petráš nicméně nepředpokládá zhroucení fronty na žádné straně.
Perský záliv opouští konvoj 🚢 tankerů, který proplouvá znovuotevřeným Hormuzským průlivem. S odkazem na veřejně přístupné údaje o námořní dopravě to dnes uvedla agentura Reuters. Průliv byl do pátku zablokovaný.
Doporučujeme