Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
 ČTK

ČTK

Česká tisková kancelář

články autora

PS5

Akcie Sony postihl výprodej. Může za to herní akvizice Microsoftu

Na trhu herních konzolí se formuje nové rozložení sil. Platforma Xbox od Microsoftu by díky v úterý oznámené akvizici vydavatele videoher Activision Blizzard mohla mít brzy citelně navrch vůči konkurenční platformě PlayStation firmy Sony. Zpráva o převzetí vyvolala výprodej akcií japonské společnosti na tokijské burze. Titul ve středu oslabil o téměř 13 procent.

Přečíst článek
švestky (ilustrační foto)
video

Farmáři sklidili méně ovoce. Špatná zpráva pro Čechy – švestek je málo

Výrazný propad úrody švestek a třešní, naopak meruňkám se loni dařilo. Celkově sklizeň ovoce v Česku loni klesla meziročně o pět procent a z dlouhodobého pohledu byla podprůměrná, vyplývá to z aktuálních dat Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Přečíst článek
Petr Borkovec, zakladatel a manažer ve finančně-poradenské společnosti Partners

V Česku letos vznikne nová banka. Borkovcova skupina Partners ji spustí na podzim

Finanční skupina Partners chystá vlastní banku, má v plánu ji spustit letos na podzim. Na setkání s novináři to uvedl ředitel skupiny Petr Borkovec.  Skupina v průběhu loňského roku schválila 27 franšízových konceptů, otevřela stou pobočku Partners Market a aktuálně jich má zhruba 110. „Letos plánujeme mít celkem 140 poboček. A až budeme letos spouštět Partners Banku, měli bychom se tak hned stát pátou největší bankovní pobočkovou sítí na českém trhu,“ doplnil obchodní ředitel skupiny Partners Jan Brejl.

Přečíst článek
Casino dell’Aurora

Nejdražší dům světa majitele nenašel. Do aukce půjde znovu a s pořádnou slevou

O vilu v centru Říma s jedinou známou nástropní malbou od italského malíře Caravaggia v úterní internetové aukci nikdo neprojevil zájem. Vila, jejíž vyvolávací cena byla 353,25 milionů eur (asi 8,6 miliard korun), bude v dubnu znovu nabídnuta s asi dvacetiprocentní slevou, napsala agentura Reuters.

Přečíst článek
5G tower, ilustrační foto

5G sítě jsou nebezpečné, tvrdí šéfové amerických aerolinek. Hrozí dopravní chaos

Desítky tisíc Američanů mohou uváznout v zahraničí, varují šéfové největší amerických aerolinek. Extrémní chaos v letecké dopravě podle nich může vyvolat spuštění mobilní sítě páté generace (5G) v pásmu C, k čemuž se ve středu chystají telekomunikační společnosti AT&T a Verizon. Podle aerolinek může spuštění nové služby způsobit, že dopravci nebudou moci používat velkou část svých dálkových letadel, píše agentura Reuters.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Daně online, ilustrační foto

Digitalizace státu v praxi. Daňové přiznání nejde podat elektronicky

Až do poloviny února se budou aktualizovat databáze Finanční správy. Do té doby nebude možné podat přiznání k dani z příjmu za rok 2021 elektronicky.

Přečíst článek
Radovan Vítek

Realitní magnát Vítek chce snížit emise. Vydává udržitelné bondy za 17 miliard

Realitní skupina CPI Property Group, kterou ovládá český miliardář Radovan Vítek, vydala dluhopisy za 700 milionů eur (přibližně 17,1 miliardy korun). Cenné papíry jsou vázány na cíl firmy snížit emise skleníkových plynů o 30 procent do roku 2030. Pokud se to společnosti nepodaří, získají držitelé dluhopisů vyšší výnos, uvedla skupina.

Přečíst článek
Čínský export i import roste dvojciferným tempem.

Čínská ekonomika jela loni přímo vzorově, vzrostla o osm procent

Čínská ekonomika loni vzrostla o 8,1 procenta, nejrychleji za deset let. Důvěra firem i spotřebitelů se zotavila po slabém růstu předloni, za kterým byla pandemie nemoci covid-19, a silný byl i vývoz.

Přečíst článek
sklizeň jablek

Výrobní inflace se urvala. Cenový chaos je nejhorší od roku 1995

Ceny průmyslových výrobců v loňském roce stouply o 7,1 procenta, což byl nejvyšší meziroční nárůst od roku 1995. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zdražení zaznamenali všichni výrobci. V zemědělství rostou ceny nejvýrazněji za více než deset let, letos i proto rekordně zdraží potraviny.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Marián Jurečka

Vláda v červnu mimořádně valorizuje důchody, upraví i výši spotřebních daní

Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen mimořádnou valorizaci důchodů kvůli inflaci. Jurečka to uvedl v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Míru zvýšení penzí nesdělil, neboť ještě není vyčíslena. Jurečka také uvedl, že vláda daně zvyšovat nehodlá, v koalici je ale podle něj shoda na valorizaci spotřební daně z tabáku či alkoholu.

Přečíst článek
Rodinný dům v pražské čtvrti Lhotka.

Počet domů v Česku přibývá. Je jich přes dva miliony, nejvíc ve Středočeském kraji

Domovní fond v Česku se rozrůstá. Za posledních deset let se zvětšil o devět procent. Přibylo 195 tisíc domů. Celkem jich je víc než 2,35 milionu.

Přečíst článek
Elektřina, ilustrační foto

Krutá pravda o energiích. Emise z výroby elektřiny loni vystoupaly na rekord

Emise oxidu uhličitého v energetickém sektoru po dvou letech poklesu loni stouply o sedm procent na nový rekord, vyplývá ze zprávy Mezinárodní agentury pro energii o elektrárenském sektoru. V následujících letech by se situace měla zlepšovat.

Přečíst článek
EDF, francouzská energetická společnost

Akcie francouzské EDF se zřítily. Vláda po ní chce obří slevy na elektřinu

Akcie francouzské energetické společnosti EDF v pátek klesly až o 25 procent, v průběhu dne však už část ztrát smazaly. Děje se tak v reakci na nařízení francouzské vlády, která po podniku ve snaze zkrotit raketový růst cen energií požaduje, aby prodával více elektrické energie s obří slevou. EDF uvedla, že ji tento krok bude stát až 8,4 miliardy eur (205,6 miliardy korun) a zhoršila proto výhled na letošní rok, píše agentura Reuters.

Přečíst článek
Přístav v Hamburku

Německo se zotavuje z covidu. Největší evropská ekonomika loni vzrostla o 2,7 procenta

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v loňském roce zvýšil o 2,7 procenta, uvedl ve své předběžné zprávě spolkový statistický úřad. Ekonomika se tak vrátila k růstu po předloňském propadu o 4,6 procenta, za kterým stály negativní hospodářské dopady koronavirové pandemie.

Přečíst článek

News box

Vrchní státní zastupitelství v Praze dnes navrhlo vazbu pro 👩 Američanku obviněnou v souvislosti s březnovým žhářským teroristickým útokem na zbrojovku LPP Holding v Pardubicích. O vazbě dnes odpoledne rozhodne Okresní soud v Pardubicích. Informovaly o tom dnes vrchní státní zastupitelství a pardubický soud.
Teherán opět  uzavřel Hormuzský průliv, důvodem je pokračující americká námořní blokáda Íránu, uvedlo podle tiskových agentur velitelství íránských ozbrojených sil. Kontrola nad průlivem se vrátila do dřívějšího stavu, tedy pod pevnou kontrolu íránských ozbrojených sil, uvedl jejich mluvčí.
Vědci studují mechanismy nákazy černého kašle, pracují ale také na vývoji nové a účinnější vakcíny, k čemuž používají nový model testování na myších. Tým Petera Šeba z Mikrobiologického ústavu Akademie věd České republiky se zaměřil na výzkum onemocnění, které podle něj dlouhou dobu leželo mimo zájem vědců, uvedla v rozhovoru koordinátorka programu Infekční choroby: nové cíle a strategie 👩 Iva Pichová.
Válečná linie na Ukrajině zůstává podle 👨 Zdeňka Petráše z Univerzity obrany převážně statická, i když se na východě dál místy intenzivně bojuje. Hlavní roli hrají drony. Výhodu má ten, kdo jich má víc a dokáže je přesněji používat. Petráš nicméně nepředpokládá zhroucení fronty na žádné straně.
Perský záliv opouští konvoj 🚢 tankerů, který proplouvá znovuotevřeným Hormuzským průlivem. S odkazem na veřejně přístupné údaje o námořní dopravě to dnes uvedla agentura Reuters. Průliv byl do pátku zablokovaný.
Americký prezident 👴 Donald Trump v noci na dnešek řekl, že pokud nebude s Teheránem uzavřena mírová dohoda, zachová americkou blokádu íránských přístavů. Zároveň dodal, že možná neprodlouží příměří, které má vypršet ve středu, napsala agentura AFP. Izrael a Spojené státy zahájily válku proti Íránu 28. února.
Írán znovu  uzavře Hormuzský průliv, pokud bude pokračovat americká blokáda íránských přístavů. Na sociální síti X to napsal předseda íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf. Teherán v pátek odpoledne oznámil, že průliv je zcela otevřen všem obchodním plavidlům, americký prezident Donald Trump ale řekl, že v pondělí zahájená americká námořní blokáda Íránu nebude ukončena.
Americké ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že schválilo možný prodej vojenských technologií a služeb Německu za 1️⃣1️⃣,9️⃣ miliardy dolarů (245 miliard korun). Podle výčtu, které zveřejnil úřad, se jedná především o technologie pro vojenské lodě, například radary či odpalovací zařízení. Hlavními dodavateli jsou americké firmy Lockheed Martin a RTX.
Doporučujeme