Reklama

Co je potřeba pro svržení Putina? Nejprve přiznat, že válka je prohraná, míní ruský šachový velmistr Kasparov

Bývalý šachový velmistr, politik a kritik Vladimira Putina Garri Kasparov
Tore Sætre / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
 ČTK

Ruský šachový velmistr a pozdější politik Garri Kasparov, který patří mezi hlasité kritiky prezidenta Vladimira Putina, nastínil podmínky, které by podle něj mohly vést ke svržení ruského vůdce při „palácovém převratu". Ruská veřejnost i státní elity podle něj musí pochopit, že válka je prohraná, a to společně se sílící sociální a ekonomickou nespokojeností vytvoří správné podhoubí, napsal zpravodajský server Business Insider.

Reklama

Moderátorka televizní stanice CNN Paula Reidová se Kasparova zeptala, zda v Moskvě může narůstat nespokojenost s Putinovým vedením v době, kdy stoupají vojenské ztráty na Ukrajině a sílí protiruské sankce. Kasparov odpověděl, že postupem času nespokojenost obyvatel s Kremlem pravděpodobně zesílí, a načrtl sled kroků, které by mohly vést k Putinovu pádu.

Vladimir Putin

Okolí Putinových nejvěrnějších řídne. Svůj nesouhlas se ale bojí veřejně ukázat

Jako katastrofální chybu, která dopadne na ruskou ekonomiku a vrátí Rusko o desítky let zpět, hodnotí invazi na Ukrajinu čím dál víc vlivných Rusů ze státního aparátu i byznysu. O aktuální atmosféře, která panuje v Kremlu, hovořili s agenturou Bloomberg v obavě z trestu v utajení.

Přečíst článek

Nejdříve musí ruská veřejnost a ruské elity pochopit, že válka je prohraná," řekl Kasparov. „Špatné zprávy přicházející z Ukrajiny pobídnou více lidí, aby se postavili proti režimu, protože se budou zhoršovat ekonomické podmínky,“ uvedl.

„Takže vojenská porážka na Ukrajině, společensko-ekonomická revolta, a máte správné podmínky pro palácový převrat," dodal Kasparov. „Protože mnoho členů Putinova vnitřního kruhu bude hledat obětního beránka – a je to vždycky diktátor, kdo by měl nést vinu za všechna selhání," tvrdí.

Vladimir Putin, prezident Ruska

Putin bere čtvrt milionu korun měsíčně, tvrdí Kreml. Na svou jachtu by tak vydělával více než 5 tisíc let

Ruský prezident Vladimir Putin loni vydělal 10,2 milionu rublů. Uvádí to včerejší zpráva ruské prezidentské kanceláře. Taková částka podle loňského průměrného kurzu (1 rubl = 0,29428 koruny) odpovídá takřka na korunu přesně třem milionům korun. Putin tedy loni bral oficiálně 250 tisíc korun měsíčně. Letos by to už bylo jen 225 tisíc korun měsíčně, neboť rubl v důsledku války na Ukrajině a sankcí oslabil.

Přečíst článek

Reklama

Pro Putina podle Kasparova neúspěch ve válce na Ukrajině nepřipadá v úvahu. Přičítá to Putinově snaze šířit kolem sebe sílu a „auru neporazitelnosti" právě proto, aby se „nestal terčem svých rozčarovaných nohsledů a rozzuřeného davu ruských občanů“.

Pro doživotního diktátora je prohra ve válce zničující," řekl Kasparov. „Je to otázka politického přežití a v mnoha případech i fyzického přežití. Proto musí předstírat, že válku vyhrává," říká.

Obytný dům a auta po ruském útoku 16. března na ukrajinský Charkov.

Ano, Rusové vědí, co dělá jejich armáda na Ukrajině, míní expert na Rusko a překladatel Orwella do ruštiny

Zvěrstva, která ruští vojáci spáchali na Ukrajině, vyvolávají dvě otázky o Rusech doma: Vědí, že jejich armáda dělá tyto věci? A pokud ano, jsou s tím srovnáni? Odpovědi jsou téměř jistě „Ano“ a „Pracují na tom“. Sami to zjišťují prostřednictvím neoficiálních zpravodajských zdrojů nebo od jiných občanů – i když jsou příliš opatrní na to, aby to přiznali v policejním státě, míní komentátor agentury Bloomberg, původem Rus a mimo jiné autor ruského překladu knihy George Orwella 1984 Leonid Bershidsky.

Přečíst článek

Kasparov v roce 2005 ukončil šachovou kariéru a stal se jedním z nejvýraznějších představitelů protiputinovské opozice. Hnutí Sjednocená občanská fronta ho nominovalo jako kandidáta pro prezidentské volby v roce 2008. Kasparov, který nyní žije v New Yorku, však nakonec oznámil, že kandidaturu nestihl podat kvůli vládním obstrukcím znemožňujícím uspořádat nezbytný formální nominační kongres.

V listopadu 2014 Kasparov přirovnal Putinovu „diktaturu jednoho muže" k vládě Adolfa Hitlera. Na začátku března vyzval světové velmoci, aby kvůli invazi na Ukrajinu uvrhly Rusko „zpět do doby kamenné".

Reklama

Související

Ukrajinská vlajka

SLEDUJTE ON-LINE: Nové důkazy prokazují zabíjení civilistů ruskými vojáky v Buči, tvrdí The New York Times

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme