Více dřeva, ale také konopí, sláma a jiné trávy, nebo i vlákna hub můžou patřit ke stavebním materiálům budoucnosti. Nové použitelné stavební materiály by měly přispět k udržitelnosti staveb a uhlíkově neutrálním budovám, což je považováno za hlavní trendy ovlivňující architekturu. Vyplývá to z průzkumu mezi architekty a urbanisty ve 12 zemích světa včetně České republiky. Provedla ho rakouská společnost PlanRadar, která se zaměřuje na digitalizaci procesů u stavebních a realitních projektů.
Stát až do konce příštího roku odpouští placení poplatků za obnovitelné zdroje energie (POZE). Domácnosti i firmy tak ušetří 599 korun za každou megawatthodinu (MWh) elektřiny. Vláda chce tímto opatřením pomoci s vysokými cenami energií.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jeho země podává žádost o urychlené přijetí do Severoatlantické aliance, informují tiskové agentury. Zelenskyj se tak vyjádřil krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil anexi čtyř Moskvou okupovaných ukrajinských regionů a s jejich proruskými vůdci podepsal v Kremlu smlouvy o připojení těchto ukrajinských území k Ruské federaci. Západ anexi odmítá. Ukrajinský prezident rovněž prohlásil, že Kyjev nebude jednat s Ruskem, dokud bude jeho prezidentem Putin. Budeme jednat s novou hlavou státu, uvedl Zelenskyj.
Finální podoba novely zákona o významné tržní síle zvýhodňuje podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) holding Agrofert. Novelu schválila Sněmovna. Podle prezidenta svazu Tomáše Prouzy na poslední chvíli prosazené pozměňovací návrhy poslanců hnutí ANO směřují proti původnímu záměru zákona, který má chránit menší firmy před tržní silou větších společností. Svaz to uvedl v tiskové zprávě. Poslanec ANO Jaroslav Faltýnek sdělil, že původně novela naopak nahrávala obchodním řetězcům. Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy ANO Andreje Babiše.
Eduardu Hegerovi se nelíbí, že by jednotlivé členské státy Evropské unie dostávaly podíl z nově vybraných daní podle počtu obyvatel. Hrozí, že přestane dodávat elektřinu, kterou už ale Slovensko prodalo.
České akcie podle indexu PX letos do konce září oslabily o více než 21 procent. Zářijovým oslabením o 4,3 procenta zaznamenaly šestý ztrátový měsíc v řadě. Hodnoty indexu se pohybují na nejnižších hodnotách od loňského května, řekl analytik investiční společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč.
Nepříjatelné a mimo hranice demokracie. Tak hodnotí dnešní formální anexi čássti ukrajinského území Ruskem česká politická scéna. Někteří se chtějí zasadit za vytvoření zvláštního meziárodního tribunálu pro ruské válečné zločiny.
V Česku začalo dnes ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Voliči na Jihlavsku navíc určí, zda mandát obhájí Miloš Vystrčil (ODS) a bude tak moci zůstat v čele Senátu. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako nejpočetnějšímu právo nominovat šéfa horní komory a budou mít většinu v Senátu vládní frakce.
Češi a Poláci společně žádají Evropskou komisi a peníze na dostavbu plynovodu Stork II. Ten přitom obě strany nechaly v uplynulém desetiletí u ledu. Nyní se však kvůli energokrizi hodí.
O udělení mimořádné podpory sektorům zemědělské výroby nejvíce zasaženým dopady války na Ukrajině rozhodla letos v březnu Evropská komise. Česko dostalo od EU 277 milionů korun, dalších 554 milionů korun podpory šlo ze státního rozpočtu. Výběr odvětví, které mimořádnou podporu dostaly, byl v kompetenci členských států.
Zpřesněný odhad růstu české ekonomiky nadále ukazuje, že hospodářství šlape. Firmy dále zvyšují investice, domácnostem ale meziročně klesají příjmy. A odborníci upozorňují, že hubené období je teprve před námi.
Evropští ministři budou projednávat balík opatření na tlumení dopadů energetické krize na domácnosti i firmy. Kde je shoda, a kde se naopak očákávají tvrdá jednání?
Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá. Mezinárodně neuznané Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika a rovněž Chersonská oblast a Záporožská oblasti dohromady představují zhruba 15 procent rozlohy celé Ukrajiny.
U pobřeží východní Libye se převrátila loď se zhruba 60 migranty, nejméně 50 z nich zahynulo nebo se pohřešuje, uvedla dnes podle agentury AP místní pobřežní stráž.
Společnost MSM North America, která patří do zbrojařského a strojírenského holdingu Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada, zahájila ve Spojených státech výstavbu linky na plnění velkorážové munice.
Spojené státy zahájily další vlnu útoků proti Íránu, oznámilo na X oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě. Cílem je podle něj dále oslabit vojenské kapacity 93milionové země, které íránské síly využívají k útokům na komerční lodě v Hormuzském průlivu.
Pražská burza dnes oslabila, index PX klesl o 0,84 procenta na 2595,03 bodu. Burzu táhly dolů především akcie Erste Bank a Moneta Money Bank a cenné papíry pojišťovny VIG. Z menších emisí si polepšily například tabáková Philip Morris a zbrojovka Colt. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
Zvýšení mezd letos v červnu plánovalo 4️⃣8️⃣ procent firem, loni v červnu to bylo 43 procent. Individuální růst platů plánuje 37 procent podniků, před rokem to byla necelá třetina. Plošné přidávání naopak zůstává na podobně nízké úrovni jako loni a týká se jen kolem desetiny firem. Vyplývá to z průzkumu společnosti RSM mezi 222 podniky.
Projekt mrakodrapu Top Tower v pražských Nových Butovicích ✅ získal od úřadu Prahy 13 stavební povolení. Budova vysoká 126 metrů s konstrukcí připomínající vrak lodi od výtvarníka Davida Černého se má po dokončení stát nejvyšší stavbou v Česku. Na vydání povolení upozornil server PrahaIN.cz. Stavbu u stanice metra Nové Butovice připravuje developerská společnost Trigema.
Rusko by po případném podepsání mírové dohody považovalo mezinárodní vojenskou misi na Ukrajině vyslanou spojenci Kyjeva za nepřijatelnou a za hrozbu. Dnes to podle agentury Reuters prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí 👩 Marija Zacharovová.
Poslanec Motoristů Filip Turek by nevyužil poslaneckou imunitu, pokud by policie žádala o jeho vydání k trestnímu stíhání kvůli pondělní autonehodě. Řekl to dnes Blesku. K okolnostem nehody už se nechce s ohledem na policejní vyšetřování vyjadřovat.
Česko a Slovensko se budou zabývat společným pořízením minometů SAM-120 pro mechanizované brigády, řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) na tiskové konferenci po dnešním setkání se slovenským protějškem Robertem Kaliňákem v Praze. Česká republika zároveň podepsala dohodu o budoucím přistoupení ke slovenské rámcové smlouvě na pořízení vozidel Tatra T-815 v 25 modifikacích. Společným pořízením by země měly množstevní slevu.
Americký prezident Donald Trump vyjádřil naději, že ruský prezident Vladimir Putin bude brzy připraven uzavřít dohodu, která povede k ukončení války na Ukrajině. Šéf Bílého domu to řekl v rozhovoru se stanicí Fox News. Agentura Reuters v této souvislosti uvádí, že ruské útoky na Ukrajinu pokračují a podle jejích zdrojů se Putin naopak chystá konflikt eskalovat.