Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
 ČTK

ČTK

Česká tisková kancelář

články autora

Bývalá americká velvyslankyně při OSN a bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová.

Nikki Haleyová kandiduje proti Trumpovi. Vítěz se bude ucházet o Bílý dům

Bývalá americká velvyslankyně při OSN a bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová se bude ucházet o republikánskou nominaci pro prezidentské volby v roce 2024. V primárkách Republikánské strany se postaví proti exprezidentovi Donaldu Trumpovi. Informovala agentura Reuters.

Přečíst článek
Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí

Vyšší splátky dluhu i pomoc s energiemi poslaly v lednu státní kasu do mínusu

Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun, informovalo ministerstvo financí. Loni v lednu bylo lednové hospodaření státu přebytkové, výsledek 3,9 miliardy ale byl ovlivněn rozpočtovým provizoriem, které omezilo výdaje státu na dvanáctinu rozpočtu roku 2021. Je to potřetí za posledních 15 let, kdy je lednový výsledek státního rozpočtu záporný.

Přečíst článek
Miliardář Gautam Adani.

Adani už není nejbohatší Asiat. Doběhl ho účetní podvod

Indický podnikatel Gautam Adani přišel o titul nejbohatšího člověka v Asii. S odhadovaným majetkem za 83,7 miliardy dolarů (1,8 bilionu korun) jej v žebříčku časopisu Forbes předstihl krajan Mukeš Ambani, zatímco odhadovaná hodnota Adaniho majetku dosahuje 75,1 miliardy dolarů. Adaniho obchodní impérium pociťuje dopady negativní zprávy analytiků, podle nichž je společnost Adani Group zapojena do účetních podvodů. Adani obvinění odmítá.

Přečíst článek
Česko-bavorský festival Treffpunkt.

Němci loni vypili více piva. Nebýt fotbalového mistrovství v Kataru, bylo by to ještě víc

Německým pivovarům se loni po dvou letech poklesu způsobeného pandemií nemoci covid-19 podařilo zvýšit prodej piva, nepodařilo se jim však dostat nad úroveň z doby před pandemií. Celkem pivovary a sklady piva v zemi prodaly 8,8 miliardy litrů piva, což bylo o 2,7 procenta více než v předchozím roce. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil spolkový statistický úřad.

Přečíst článek
Prezident Miloš Zeman

Průzkum: Češi nemilosrdně oznámkovali Zemana. Fiala nedopadl o moc lépe

Čeští občané hodnotí práci prezidenta, Parlamentu a vlády hůře než před rokem. Prezident Miloš Zeman od nich dostal průměrnou známku 4 a podle agentury STEM je to nejhorší hodnocení, které mu veřejnost za dobu jeho působení ve funkci vystavila. Vláda si stejně jako premiér a Parlament za svou činnost vysloužila od lidí průměrnou známku 3,8. Průzkum, ve kterém STEM nechal dotazované známkovat práci představitelů státu, činnost úřadů a další aspekty života společnosti jako ve škole, se uskutečnil v první polovině ledna. Nejlépe z hodnocení opět vyšla kvalita zdravotní péče a práce obecních nebo městských úřadů.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Vinen. Soud potrestal expremiéra Nečase za křivou výpověď v kauze Nagyová

Vinen. Soud potrestal expremiéra Nečase za křivou výpověď v kauze Nagyová

Za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany (dříve Nagyové) uložil dnes soud bývalému premiérovi Petru Nečasovi (ODS) roční podmínku a peněžitý trest ve výši 100 tisíc korun. Verdikt není pravomocný, Nečas vinu odmítá. Trvá na tom, že v kauze zneužití Vojenského zpravodajství mluvil pravdu.

Přečíst článek
Česko premiantem Evropy. Má nejnižší nezaměstnanost

Česko premiantem Evropy, má nejnižší nezaměstnanost. Nejhůř je ve Španělsku a Řecku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v prosinci podle sezonně přepočtených údajů činila 6,1 procent, a zůstala tak na listopadové úrovni. Meziročně se snížila o 0,3 procentního bodu. Nejnižší zůstává v České republice, kde klesla na 2,3 procenta z listopadových 2,6 procenta. Ve své zprávě to oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Přečíst článek
Protiruské sankce pomohly Botswaně k rekordnímu prodeji diamantů

Protiruské sankce pomohly Botswaně k rekordnímu prodeji diamantů

Prodej surových či nebroušených diamantů z Botswany dosáhl v loňském roce rekordu, prodalo se jich za 4,5 miliardy dolarů (98,3 miliardy korun). Západní kupci se totiž kvůli sankcím vyhýbají ruským drahokamům, celosvětová poptávka po diamantových špercích je přitom stabilní. Informuje o tom dnes BBC.

Přečíst článek
Dopady řádění tornáda na Moravě

Český pojistný trh loni zrychlil růst. Nadále ubývá smluv životního pojištění

Český pojistný trh v roce 2022 zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 157 miliard korun, což je meziročně o sedm procent více. Uvedla to Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97procentním podílem na trhu. Za rok 2021 trh vzrostl o 4,4 procenta.

Přečíst článek

Česká pošta se musí transformovat, jinak nepřežije. Ve hře je i rozdělení podniku, tvrdí ministr Rakušan

Českou poštu od března dočasně povede dosavadní ředitel poštovní služby podniku Miroslav Štěpán. Současný šéf podniku Roman Knap z funkce na konci února odejde. Stát zároveň letos zahájí rozsáhlou transformaci České pošty. Jejím cílem bude redukce nákladů a zmodernizování jejích služeb. Řešit se bude i možné rozdělení státního podniku a služeb. Stálého generálního ředitele firmy ministerstvo vnitra vybere v novém výběrovém řízení teprve v době, až bude vytvořený konkrétní návrh transformace, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něho by společnost beze změn nepřežila.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Raiffeisenbank loni stoupl zisk o desítky procent, pomohla fúze s Equa bank

Raiffeisenbank loni stoupl zisk o desítky procent, pomohla fúze s Equa bank

Raiffeisenbank v ČR v roce 2022 meziročně stoupl čistý zisk o 61 procent na 7,54 miliardy korun. Aktiva banky vzrostla o 18 procent na 601 miliard korun, uvedla banka.

Přečíst článek
Miroslav Štěpán dočasně povede Českou poštu. Nahradí v únoru končícího Romana Knapa

Žádný z desítky uchazečů na post šéfa České pošty neuspěl. Podnik dočasně povede Miroslav Štěpán

Českou poštu od března dočasně povede dosavadní ředitel poštovní služby podniku Miroslav Štěpán. Dosavadní šéf pošty Roman Knap z funkce na konci února odejde.

Přečíst článek
Akční slevy (ilustrační foto)

Ani slevy už nejsou, co bývaly. Zboží v akčních letácích podražilo o desítky procent

Potraviny v akcích v lednu meziročně zdražily v průměru o 37 procent. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi obchodních řetězců společnosti Česká distribuční. Porovnávala ceny 12 vybraných potravin a piva. Nejvíc od ledna loňského roku zdražila vejce, v průměru o 119 procent. Na dvojnásobek se zvýšily i ceny cukru krystal. Průměrná sleva potravin v akcích byla v lednu 24 procent, což je stejně jako loni.

Přečíst článek
Fotografie pořízená z videa zveřejněného tiskovou službou ruského ministerstva obrany v neděli 16. října 2022 ukazuje ruský vojenský taktický raketový systém země-vzduch krátkého doletu Osa odpalující rakety na ukrajinské jednotky na nezveřejněném místě.

USA by Ukrajině poprvé mohly poskytnout rakety delšího doletu

Spojené státy připravují nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 2,2 miliardy dolarů (asi 48 miliard korun), který by kromě zbraní a munice mohl poprvé obsahovat i rakety delšího doletu. Agentuře Reuters to dnes řekly dva nejmenované zdroje obeznámené s přípravou vojenské pomoci.

Přečíst článek
Portrét Lopeho de Vegy, jehož neznámou Francouzka Laura nyní objevila umělá inteligence.

Francouzka Laura. Umělá inteligence objevila neznámou hru Lopeho de Vegy

Technologie umělé inteligence, kterou používá k přepisu anonymních historických děl archiv španělské národní knihovny, odhalila skrytý klenot: dosud neznámou hru jednoho z nejvýznamnějších španělských autorů Felixe Lopeho de Vegy. Informovala o tom agentura Reuters.

Přečíst článek

News box

Předseda Evropské rady António Costa vyzval Izrael, aby ukončil blokádu Pásma Gazy a vyzval k okamžitému příměří a zastavení násilí. V této souvislosti uvedl, že civilisté v pásmu hladoví a nemocnice se stávají terčem úderů, což označil za humanitární tragédii způsobenou systematickým porušováním mezinárodního práva.
Americký prezident Donald Trump dnes na své síti Truth Social uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války. Šéf Bílého domu dále sdělil, že pak bude mluvit s ukrajinskou hlavou státu Volodymyrem Zelenským a s představiteli některých zemí Severoatlantické aliance.
Zavedení eura 💶💶💶 v nejbližším možném termínu, zavedení daně ze slazených nápojů či zřízení ministra pro inovace, vědu a vysoké školy od roku 2027 prosazují ve svém programu pro podzimní volby do Sněmovny vládní Starostové a nezávislí (STAN). Program představili na svém sněmu v Praze. 
Bouřkové systémy, které v pátek zasáhly středozápad Spojených států, si vyžádaly nejméně 16 obětí, včetně devíti lidí, kteří zahynuli v důsledku 🌪️🌪️🌪️ tornáda v jihovýchodním Kentucky. 
něžku dnes dopoledne zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na ⛰️vrcholu Sněžky rychlost větru v nárazu dosáhla téměř 133 kilometrů v hodině. Hranice orkánu činí 117,7 kilometru v hodině. Sněžku a nejvyšší partie Krkonoš od čtvrtka pokrývá několikacentimetrová vrstva sněhu.
Ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan podle očekávání obhájil post předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Získal 282 hlasů z 286, tedy 98,6 procenta. Čtyři delegáti se zdrželi. V čele STAN stojí Rakušan od dubna 2019, bez protikandidáta obhájil už v roce 2022. Ani dnes neměl vyzyvatele.
Při izraelských vzdušných úderech v Pásmu Gazy v noci na dnešek zahynulo nejméně 58 Palestinců, napsala agentura Reuters s odvoláním na tamní nemocnici. Za poslední tři dny podle zdravotníků počet palestinských obětí v důsledku úderů přesáhl 300.
Izraelská armáda informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
Nejméně osm lidí přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruském útoku na 🚌autobus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Informoval o tom šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko.
Doporučujeme