Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho americký protějšek Joe Biden podepsali desetiletou americko-ukrajinskou dohodu zaměřenou na posílení bezpečnosti Ukrajiny. Stalo se tak v rámci třídenního summitu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, který se koná na jihu Itálie.
Tři pětiny Ukrajinců si myslí, že hlavním cílem Ruska ve válce proti Ukrajince je genocida a vyhlazení ukrajinského národa, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na průzkum Kyjevského mezinárodního ústavu sociologie (KMIS) z minulého měsíce.
Ruské invazní síly používaly během 85 dní trvajícího obléhání ukrajinského města Mariupol v roce 2022 jako vojenskou taktiku hladovění civilistů. Uvedla to podle agentury Reuters organizace specializující se na humanitární právo Global Rights Compliance ve své zprávě.
Nejnovější americké sankce přinutily moskevskou burzu MOEX k zastavení obchodování v dolarech a eurech. Ruský rubl na mezibankovním trhu klesl až na měsíční minimum vůči dolaru, uvedla agentura Reuters. Burza MOEX podle ní provozuje největší ruské veřejné trhy s akciemi, dluhopisy, měnami a dalšími finančními produkty.
Odborníci v kutnohorské kostnici dokončili obnovu první pyramidy z lidských kostí, která musela být rozebrána při celkové rekonstrukci památky. Opětovné sestavování zabralo dva roky.
Česko překonalo krizi a ekonomika se vyvíjí správným směrem. Jsou ale třeba další reformy, aby se země vyrovnala těm nejlepším v Evropě. Na celostátním sněmu Hospodářské komory ČR to řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Lídři zemí skupiny G7 se na summitu v Itálii shodli na poskytnutí půjčky Ukrajině ve výši 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), využijí k tomu výnosů ze zmrazeného ruského majetku.
Maďarsko musí zaplatit jednorázovou pokutu 200 milionů eur (4,9 miliardy korun) a penále ve výši jeden milion eur (24,7 milionu korun) za každý den prodlení za nedodržení rozsudku Soudního dvora EU, oznámil unijní soud v Lucemburku.
Ruská invaze na Ukrajinu způsobila emise skleníkových plynů odpovídající 175 milionům tun oxidu uhličitého (CO2), vyplývá ze studie, o níž informuje server německé veřejnoprávní televize ARD. Válka podle ní klima poškodila stejně jako celoroční používání 90 milionů aut. Finančně se škody dají vyčíslit na více než 32 miliard dolarů (730 miliard korun).
Peter Pellegrini jako nový slovenský prezident navštíví Česko při své první zahraniční cestě ve vrcholné funkci 26. června, řekl to agentuře TASR. Pellegrini se prezidentského úřadu ujme tuto sobotu. Ve středu přijela na dvoudenní rozlučkovou návštěvu ČR dosluhující hlava slovenského státu Zuzana Čaputová. Pellegrini řekl, že se těší na setkání s českým prezidentem Petrem Pavlem.
Evropská investiční banka (EIB) půjčí státu 13 miliard korun na modernizaci české železnice, navýšení kapacit osobní i nákladní dopravy a zvýšení bezpečnosti a komfortu cestujících.
V důsledku konzumace tabáku, alkoholu a průmyslově zpracovaných potravin a na následky používání fosilních paliv ročně umírá 2,7 milionu Evropanů, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala zároveň vlády jednotlivých států, aby zavedly přísnější regulaci výrobků ohrožujících lidské zdraví, napsal britský The Guardian.
Násilné protesty provázely debatu v argentinském senátu o úsporných opatřeních, která prosazuje pravicový prezident Javier Milei. Senátoři zákon po jedenáctihodinové diskuzi přijali jako celek a pak začali hlasovat o jednotlivých částech reforem.
Kubu dnes kolem poledne postihl celostátní výpadek elektrické rozvodné sítě, uvedl místní operátor. Bez elektřiny se na karibském ostrově ocitlo na deset milionů lidí. Kuba se již měsíce potýká s několikahodinovými, a v poslední době i vícedenními výpadky dodávek elektřiny. Ty částečně souvisejí se zchátralou rozvodnou sítí a také s ropnou blokádou ze strany Spojených států, které ostrov odřízly od dodávek paliva, připomněla agentura Reuters.
Při globálním policejním zátahu proti obchodování s lidmi bylo zatčeno přes 1️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ osob a identifikováno přes 2000 obětí. Informovala o tom mezinárodní policejní organizace Interpol, která akci uskutečněnou v červnu na pěti kontinentech koordinovala. Podílelo se na ní 59 zemí, včetně Česka.Číst více
Řešení války na Ukrajině🕊️ se přibližuje víc, než si lidé uvědomují, prohlásil americký prezident Donald Trump podle agentury Reuters. O konfliktu bude hovořit na jednáních na summitu Severoatlantické aliance, který se bude konat tento týden v Ankaře, dodal podle agentury Reuters.
Při rozsáhlých ruských útocích na Kyjev a okolí v noci na dnešek přišlo o život nejméně 2️⃣1️⃣ lidí, uvedly ukrajinské úřady. V hlavním městě podle šéfa vojenské správy zahynulo 15 lidí a dalších šest mrtvých je hlášeno z Kyjevské oblasti. Rusko na Ukrajinu zaútočilo 68 raketami a 351 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Zničit se podle něj podařilo 37 raket a 326 dronů. Kyjev po úderech požádal o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN.
Británie uvalila sankce na 7️⃣ Rusů a 2️⃣ výzkumné ústavy zapojené do výzkumu, vývoje a výroby toxinu epibatidin a paralytické látky novičok použitých při otravě někdejšího ruského opozičního předáka Alexeje Navalného a Britky Dawn Sturgessové. Oznámila to britská vláda. K podobnému kroku o několik dní dříve přistoupila Evropská unie, která sankcionovala šest Rusů za vývoj epibatidinu.
Britská mediální skupina Sky z amerického nadnárodního koncernu Comcast se dohodla na koupi televizních📺 kanálů a streamovací platformy britské televizní společnosti ITV za až 1️⃣,6️⃣ miliardy liber (45,2 miliardy korun). Společnosti to uvedly v tiskové zprávě. Nově vzniklý mediální gigant by mohl mít až 70procentní podíl na britském televizním reklamním trhu. Transakce podléhá schválení regulátorů.
❗Ukrajinské drony zasáhly💥 rafinerii v ruské Omské oblasti, která leží na Sibiři. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ukrajinskou armádu, podle níž byl cíl útoku vzdálen téměř 2️⃣5️⃣0️⃣0️⃣ kilometrů od ukrajinských hranic. Podle agentury šlo o jeden z ukrajinských úderů s nejdelším dosahem od začátku války v únoru 2022. O napadení drony informovaly i ruské regionální úřady.
Číst více
Počet potvrzených případů eboly v Kongu vzrostl na 1561, přičemž nemoci dosud podlehlo nejméně 5️⃣0️⃣6️⃣ lidí. S odvoláním na konžské úřady o tom informovala agentura Reuters. Předchozí bilance činila 1502 případů a 473 úmrtí. Epidemie vyhlášená před sedmi týdny se šíří ve třech východních a severovýchodních provinciích, jejího rozšíření se obávají i v dalších dvou.
Zlatého lva za kariéru udělí letos benátský filmový festival pětašedesátiletému Georgi Clooneymu. Američan začal svou hvězdnou dráhu ve filmové branži jako herec a později se stal i režisérem a producentem. Podle vedení nejstarší filmové přehlídky na světě je Clooney všestranným a charismatickým filmovým umělcem, který dokázal vyniknout v různých žánrech. Festival letos začíná 2. září.
Palestinské islamistické hnutí Hamás rozpustí svůj vládní orgán v Pásmu Gazy. Je to krok k předání moci technokratickému palestinskému výboru, řekly zdroje z hnutí agentuře AFP. S předáním moci počítá mírový plán, se kterým Izrael a Hamás souhlasily v loňském roce. Nevyřešená zůstává otázka odzbrojení, které Hamás odmítá.