Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

OBRAZEM: Odborníci obnovili první pyramidu z kostí v kutnohorské kostnici

Odborníci v kutnohorské kostnici dokončili obnovu první pyramidy z lidských kostí, která musela být rozebrána při celkové rekonstrukci památky
ČTK
 ČTK

Odborníci v kutnohorské kostnici dokončili obnovu první pyramidy z lidských kostí, která musela být rozebrána při celkové rekonstrukci památky. Opětovné sestavování zabralo dva roky.

Reklama

Jednotlivé lebky a kosti, pocházející od obětí moru a husitských válek, bylo nutné očistit, ošetřit a osušit a po osazení dřevěné konstrukce složit zpátky. V někdejší hřbitovní kapli ze 14. století jsou čtyři pyramidy z kostí, opravena je zatím první v severozápadní části. Stejný postup čeká i zbylé tři. Rozebrána je už druhá pyramida v jihozápadním poli, její sestavování by mohlo začít koncem letošního nebo začátkem příštího roku, řekl restaurátor Tomáš Král.

FOTOGALERIE: Podívejte se do Sedlecké kostnice

Odborníci se při opětovném skládání pětimetrové severozápadní pyramidy potýkali hlavně se skutečností, že velké množství kosterního materiálu bylo poškozeno hnilobou. Ve spodním patře věže bylo 80 procent kostí pro opětovné skládání nepoužitelných. „Hledali jsme cestu, jak tento materiál nahradit, protože jsme věděli, že nám bude chybět,“ uvedl Král.

Reklama

Desítky tisíc kostí

Nakonec se to vyřešilo díky podpůrné dřevěné konstrukci a kladením kosterního materiálu jen po obvodě pater, nikoliv uvnitř pyramidy. Velké množství kosterního materiálu se díky tomu ušetřilo. I tak pyramida po obnovení zahrnuje přes 60 tisíc kostí. Nepotřebný materiál restaurátoři umístili do vnitřních prostor prvního kosterního patra, nebylo tak nutné poškozené kosti pohřbívat.

Betonové komíny bývají ty nejvyšší. Tento je z Kladna.

OBRAZEM: Kde stojí ty největší, nejzdobnější nebo nejstarší komíny v Česku

Mizí rychle a moc se jich nestaví. Komínů je nyní v Česku něco přes 11 tisíc, za rok to bude zřejmě zase o pár desítek méně. Některé z těch nejzajímavějších jsme pro vás vybrali jako tip na víkendovou procházku.

Přečíst článek

Hlavní projektant Vít Mlázovský upozornil na to, že bylo potřeba snížit zatížení kostí, aby se situace neopakovala a kosti se nedrtily tlakem. Díky dřevěné konstrukci se zatížení rozdělilo na jednotlivá patra. Původní dřevěné prvky neměly statickou funkci a určovaly jen tvar pyramidy, která byla sestavena jen jako organizovaná hromada kostí, dodal Mlázovský.

Práce na sestavování pyramid v někdejší hřbitovní kapli ze 14. století jsou součástí rozsáhlé obnovy kostnice započaté v roce 2014. Stály dosud 111 milionů korun, náklady si hradí farnost sama. Jedna pyramida včetně opravy klenebního pole například vychází na 21 milionů korun.

Sedlecká kostnice, která je oblíbeným turistickým cílem, zůstává po celou dobu oprav přístupná veřejnosti. Loni ji navštívilo 297 tisíc návštěvníků, před covidovou pandemií v roce 2019 jich bylo téměř půl milionu. Podle ředitelky organizační složky farnosti Radky Krejčí se už návštěvnost na předcovidovou úroveň zřejmě nevrátí, ale farnost to nebere negativně. Už dlouho se totiž zaobírá myšlenkou, jak návštěvnický provoz zklidnit a vrátit místu pietní charakter. „Tohle je místo, kde by se nemělo mávat selfie tyčemi, dělat si selfíčka, pokřikovat, olizovat lebky a podobně,“ dodala. Podotkla, že v minulosti přicházely bohužel okamžiky, kdy farnost nebyla schopna návštěvnický zájem regulovat.

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Srpen 1968

FOTOGALERIE: Snímky zachycují srpen 68 i listopad 89. Náhodou se našly v garáži

Přečíst článek
Jižní stěna pohřební komory a víko Džehutiemhatova sarkofágu

FOTOGALERIE: Objev českých egyptologů. V Abúsíru našli hrobku královského písaře

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme