Majetek na Břeclavsku, mimo jiné zámky v Lednici a ve Valticích, stát a další instituce nemusí rodu Lichtenštejnů vracet. Krajský soud v Brně potvrdil rozhodnutí soudu v Břeclavi, který zamítl žalobu Nadace knížete z Lichtenštejna požadující vydání majetku od státu, jenž podle ní užívá neoprávněně. Lichtenštejnové přišli o tento majetek v roce 1945 na základě Benešových dekretů. Právní zástupce nadace Aleš Linhart novinářům po jednání řekl, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.
Společnost OpenAI, která stojí za chatovacím systémem ChatGPT, jedná o prodeji zaměstnaneckých akcií za 86 miliard dolarů (přes dva biliony korun), uvedla agentura Bloomberg.
Když se Laima Springeová-Janssenová rozhodla vyměnit své francouzské SUV s benzinovým pohonem za elektromobil, zvažovala modely od švédské značky Volvo a japonské značky Nissan. Dodatečná výbava u elektromobilů Volvo, kterou chtěla mít, by však příliš zatížila její rozpočet, zatímco elektromobily Nissan podle ní nenabízely nic, čím by ji uchvátily. Nakonec si tato obyvatelka dánské metropole Kodaň proto koupila malý SUV od čínské značky BYD, píše agentura AP.
Americký podnikatel Elon Musk popřel zprávu médií, že by mohl svou sociální síť X stáhnout z Evropské unie. O takovém záměru psal s odkazem na informovaný zdroj server Business Insider, který uvedl, že se Musk nechce podřídit unijnímu nařízení o digitálních službách (DSA). To internetovým společnostem mimo jiné nařizuje, aby mazaly nelegální obsah, jako jsou nenávistné příspěvky.
Rusko verbuje do svých řad stovky Srbů, aby doplnilo stavy své armády na Ukrajině.
Britský deník The Guardian uvedl, že mezi zahraničními dobrovolníky jich je údajně většina. Deník se se odkazuje na výpovědi svědků i uniklé dokumenty zveřejněné protiválečnými aktivisty.
Novou nejpálivější chilli papričkou na světě je Pepper X, oznámili zástupci Guinnessovy knihy rekordů. S průměrnou pálivostí 2 693 000 Scovilleho jednotek pálivosti (SHU) Pepper X pokořila papričku Carolina Reaper, která byla uznávána jako nejpálivější od roku 2013. Pěstitelem obou je Ed Currie, který tak pokořil svůj vlastní rekord, píše stanice CNN.
Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) odolala ve Sněmovně i třetímu opozičnímu pokusu o vyslovení nedůvěry. Výsledek se vzhledem ke koaliční většině očekával. Proti návrhu na vyslovení nedůvěry kabinetu hlasovali podle očekávání přítomní poslanci všech pěti stran vládního tábora. Návrh podpořili jen přítomní poslanci opozičních hnutí ANO a SPD. Kabinet ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů tak bude dál vládnout s důvěrou dolní komory.
Jednomu z ministrů izraelské vlády byl odepřen vstup na nemocniční návštěvu. Na osobní strážce dalšího ministra chrstl kávu pozůstalý. Třetí ministryni lidé nadávali do „zrádkyn“ a „hlupaček“, když přišla utěšit rodiny evakuované během hrůzných chvil. Šokující masakr, který 7. října spáchali ozbrojenci Hamásu, Izraelce vzájemně sblížil. Vládě, která je všeobecně obviňována z toho, že upustila od ostražitosti a zatáhla zemi do války v Gaze, která otřásá celým regionem, však projevují jen málo náklonnosti. Ať už to dopadne jakkoli, premiéra Benjamina Netanjahua po rekordně dlouhé politické kariéře čeká soudný den, napsala agentura Reuters.
Jsou to dva roky, co se akcie společnosti Eurowag začaly obchodovat na londýnské burze. A ačkoli se cenné papíry firmy staly součástí prestižního britského burzovního indexu, nejde o žádnou velkou hitparádu, spíše přehlídku přemetů a pádů. Za ty dva roky ztratily třetinu hodnoty. Nyní se akcie začnou obchodovat i na pražském parketu.
Byla by to nevýhodná koupě, shodli se pražští radní v případě Jindřišské věže, za kterou pražské arcibiskupství požaduje 100 milionů korun. Je to dvojnásobek ve srovnání s tím, co stanovil znalecký posudek, zní z magistrátu.
Ruský prezident Vladimir Putin byl v Pekingu v doprovodu důstojníků ruských námořních sil nesoucích kufřík, který obsahuje tajné kódy nezbytné pro odpálení ruských jaderných zbraní, všimli si novináři. Plyne to ze záběrů pořízených ve středu, kdy se šéf Kremlu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a poté zamířil na další schůzku, uvedla agentura Reuters.
Kam za teplem vyrazí Češi na zimní dovolenou? Hitem bude vedle tradičního Turecka a Egypta také blízká exotika. Kapverdy, Kanáry nebo Emiráty. Cestovní kanceláře si všímají, že Češi na dovolené nešetří, častěji si dopřávají luxusu pětihvězdičkových hotelů a all inclusive.
Lékárenská síť Pilulka v letošním prvním pololetí skončila v provozní ztrátě (EBITDA) 34,6 milionu korun. Ta jde podle výkonného ředitele sítě Petra Kasy na vrub transformaci skupiny, která se letos stáhla z rumunského trhu. Akcie Pilulky od začátku roku odepsaly 42,5 procenta ze své hodnoty.
Pod vedením Elona Muska sociální síť X nevzkvétá, ba naopak. Potýká se s dezinformačními kauzami, obřím propadem inzerce i odlivem uživatelů. Na pozadí toho všeho se firma rozhodla symbolicky zpoplatnit užívání i základních funkcí. Údajně v boji proti robotům.
Evropské akcie 📈 posílily poté, co se Čína a Spojené státy dohodly na snížení některých cel. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 přidal 1,2 procenta na 544,49 bodu. Zpevnil také index pařížské burzy CAC 40 a dařilo se i britským akciím.
Teroristické hnutí Hamás předalo izraelsko-amerického rukojmího 👨 Edana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Podle agentury Reuters to potvrdilo ozbrojené křídlo Hamásu. Alexander, který byl zadržován v Pásmu Gazy od předloňského října, je podle zdroje agentury nyní na cestě do Izraele přes přechod Kisufim.
Japonská automobilka Nissan Motor se rozhodla zrušit v rámci rozsáhlé restrukturalizace svých aktivit dalších zhruba 1️⃣1️⃣ tisíc pracovních míst, uvedla japonská veřejnoprávní televize NHK s odvoláním na své zdroje. Automobilka již loni v listopadu ohlásila zrušení 9000 pracovních míst. Celkově by tak měla firma zrušit kolem 20 tisíc pracovních míst, což odpovídá zhruba 15 procentům její celkové pracovní síly, píše NHK.
Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 9️⃣0️⃣ procent. Především Evropská unie ale podle Trumpa bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak EU, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech „zákeřnější“ než Čína, neučiní, projeví se to na clech.
Ultračistý provoz za 4️⃣0️⃣0️⃣ milionů korun, který umožní zvýšit výrobu špičkových detektorů pro polovodičový průmysl, dokončil výrobce elektroniky CRYTUR v Turnově na Semilsku. Na rozšíření výroby získala firma před dvěma lety státní investiční pobídku 240 milionů korun. Investice je v polovině, řekl jednatel společnosti Jindřich Houžvička, který je podnikatelem Libereckého kraje roku 2023.
Americké akcie zahájily dnešní obchodování výrazným 📈 růstem. K obecnému optimismu přispívá oznámená dohoda o snížení cel, které o víkendu dosáhly delegace Spojených států a Číny. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si krátce po otevření burzy připisoval zhruba 2,4 procenta. Širší index S&P 500 vykazoval nárůst zhruba o 2,6 procenta.
Americký prezident 👴 Donald Trump, který se v úterý setká v Rijádu se saúdskoarabským korunním princem Muhammadem bin Salmánem, by se tam mohl podle některých zdrojů sejít i se šéfem Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem a syrským prezidentem Ahmadem Šarou. Informovala o tom některá izraelská média s odvoláním na palestinský deník Al-Kuds.
Zbrojařská a strojírenská skupina Czechoslovak Group (CSG) založila subdivizi se zaměřením na umělou inteligenci CSG AI. Cílem subdivize je ☝ zlepšovat stávající nástroje AI a vyvíjet nové, v plánu jsou ale také akvizice start-upů a společností, které se umělé inteligenci věnují. Subdivize vznikla v rámci divize CSG Aerospace, jež se zaměřuje na letecký průmysl.
Alžírsko v neděli oznámilo vyhoštění 1️⃣5️⃣ francouzských diplomatů, které Francie podle něj jmenovala v rozporu se zavedenými pravidly. Napsala to agentura AFP. Paříž dnes uvedla, že na tento krok tvrdě a úměrně odpoví. Alžír minulý měsíc ze země vyhostil 12 jiných úředníků francouzského konzulátu, na což Francie vzápětí zareagovala stejným krokem.
Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha uvedl, že Rusko zcela ❌ ignoruje příměří nabídnuté Ukrajinou a jejími spojenci, které mělo začít platit od dnešního rána. Útoky pokračují na celé frontě, uvedl na síti X. Podle Sybihy je jediným záměrem Ruska prodlužovat válku na Ukrajině.