V síti Pražské energetiky přibylo 33 dobíjecích stanic pro elektromobily. Spotřeba při dobíjení meziročně vzrostla o polovinu

Pražská energetika v letošním druhém čtvrtletí zprovoznila 33 nových veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v síti PRE Point. Od začátku roku to bylo dohromady 67 stanic.
Majitelé elektromobilů mohou využívat celkem 868 dobíjecích stanic PRE Point, u kterých může v jednu chvíli dobíjet až 1 354 elektromobilů. Jde tak o druhou největší dobíjecí síť v Česku. 779 dobíjecích stanic je ve vlastnictví Pražské energetiky, zbylých 89 PRE provozuje v partnerském režimu.
V druhém kvartálu letošního roku zákazníci uskutečnili téměř 128 tisíc dobíjecích transakcí, což představuje meziroční nárůst o 37,5 procent. Řidiči elektromobilů využili mezi dubnem a červnem k dobití svých vozů celkem 2,5 GWh, což představuje meziroční nárůst o 52,5 procent.
„Ve druhém čtvrtletí se z našeho pohledu odehrálo mnoho významných milníků spojených s elektromobilitou. Pražská energetika výrazně rozšířila svou dlouholetou spolupráci se společností OMV Česká republika a do roku 2030 společně v ČR instalují 113 nových ultrarychlých dobíjecích stanic na 48 nových lokalitách. Zároveň se nám povedlo dokončit projekt instalace platebních terminálů, kterých dnes máme 47 na různých lokalitách s ultrarychlým dobíjením tak, jak nám ukládá evropské nařízení AFIR. Všechny nově instalované ultrarychlé stanice pak budou platebním terminálem vybaveny automaticky. K tomu všemu jsme zprovoznili dalších 33 dobíjecích stanic, včetně prvních dvou s výkonem 400 kW umístěných jako dobíjecí hub v Novovysočanské ulici v Praze,“říká Libor Hladík, vedoucí sekce Emobilita v Pražské energetice.
Pozitivní je i nárůst počtu bateriových vozidel v Česku. „Jen za první pololetí bylo registrováno téměř sedm tisíc elektromobilů, což představuje meziroční nárůst o 66 %. Celkový počet provozovaných osobních bateriových vozidel se tak významně přiblížil hranici 50 tisíc,“ potvrzuje Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu. Celkový počet provozovaných elektromobilů se tak promítá i do celkové spotřeby na dobíjecích stanicích PRE Point. V loňském druhém čtvrtletí byla průměrná měsíční spotřeba sítě PRE Point na úrovni 545 MWh, v letošním druhém kvartálu vzrostla na průměrných 831 MWh.
Vodík pro nákladní dopravu, hybridy pro masový trh a baterie tam, kde dávají smysl. Prezident evropské Toyoty Yoshihiro Nakata v rozhovoru pro Newstream.cz vysvětluje, proč sází na strategii více cest a co Toyota chystá v autonomii, udržitelnosti i vývoji baterií.
Šéf Toyoty: Budoucnost není jen o elektromobilech. Auta mají dávat smysl
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Hlavním tématem podzimního čísla magazínu Newstream Club je Sázka na Česko. Česko je totiž země s ohromným potenciálem. To je jedna ze spojovacích myšlenek vlivných českých podnikatelů. A ten potenciál je zejména v lidech. Jak ale tento potenciál vzít a přetočit jej ve skutečnou hodnotu, na které lze následně stavět růst? Právě o těchto otázkách jsme mluvili s několika výraznými figurami českého, slovenského, ale i světového byznysu.
Velmi aktivní, a přitom neotřelý způsob ukazuje galeristka Olga Trčková, která v centru Prahy vybudovala úspěšnou komerční galerii DSC Gallery. O tom, jak může Česko, či potažmo Česko a Slovensko uspět na globální scéně, pak vědí své miliardáři Vlastislav Bříza a Dalibor Cicman. První dokázal tradiční značku Koh-i-noor dostat do celého světa, druhý se svým e-commerce projektem GymBeam svět postupně dobývá.
Kromě rozhovorů s klíčovými osobnostmi trhu se v magazínu dozvíte také prognózu vývoje na pražské burze, proč se v Kuchyni na Pražském hradě nesmaží smažák nebo jak to vlastně mají Češi se svými chalupami.
Deváté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.