Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Rusové plánují vlastní vesmírnou stanici. Vybudovat ji chtějí do pár let

Rusko chce do roku 2030 vytvořit jádro své vesmírné stanice
iStock
 ČTK

Rusko chce do roku 2030 vytvořit jádro své vesmírné stanice, první modul by na orbit měl být vynesen již v roce 2027. O časovém harmonogramu vzniku stanice informovala ruská vesmírná agentura Roskosmos.

Reklama

Kromě šéfa Roskosmosu Jurije Borisova podepsalo harmonogram také 19 ruských podniků, které se na vývoji vesmírné stanice budou podílet.

Do roku 2030 plánuje Roskosmos vytvořit jádro stanice, které se bude sestávat ze čtyř modulů. Ve druhé etapě v letech 2031 až 2033 bude stanice rozšířena o dva další moduly.

Rusko až dosud spolupracovalo se Spojenými státy a dalšími zeměmi na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Jde o jednu z mála oblastí, v nichž Moskva a Washington stále spolupracují.

Elon Musk

Elon Musk zničí Mezinárodní vesmírnou stanici. ISS v roce 2030 shoří

SpaceX, firma miliardáře Elona Muska, získala od americké agentury NASA kontrakt v hodnotě 843 milionů dolarů na zničení Mezinárodní vesmírné stanice.

Přečíst článek

Reklama

Rusové na ISS setrvají déle

S blížícím se koncem životnosti ISS Moskva v roce 2022 oznámila, že plánuje od projektu odstoupit a postavit vlastní stanici. Původně chtěla ISS opustit po roce 2024, ale loni svým partnerům sdělila, že svou účast prodlouží do roku 2028, připomněla agentura Reuters.

Zhotovení vlastní orbitální stanice má podle představ Roskosmosu zajistit zemi nepřerušené pokračování ruského programu pilotovaných letů do vesmíru a také řešit úkoly vědeckotechnického rozvoje, národního hospodářství a národní bezpečnosti, které v současnosti není možné řešit na ISS z důvodu technologických omezení nebo podmínek mezinárodních dohod.

Rusko se pyšní svým vesmírným programem již od dob studené války, kdy se sovětský kosmonaut Jurij Gagarin stal v roce 1961 prvním člověkem, který se vydal do vesmíru. V loňském roce však utrpělo velký neúspěch při své první lunární misi po 47 letech, kdy se jeho bezposádková kosmická loď vymkla kontrole a narazila do povrchu Měsíce.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme