Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Employee Stock Ownership Plan. Jak funguje? Vysvětlují právníci

 nst
nst

Přestože jsou Employee Stock Ownership Plan (ESOP) programy účinným motivačním prvkem, jenž může být výhodným jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance, jejich implementace je v evropském právním prostředí, včetně toho českého, značně komplikovaná. Specializovaný právní podcast Právo k Ranní Kávě se tak zaměří na problematiku ESOP programů v ČR a představí nejen problematiku zaměstnaneckých akcií, opcí, a jejich daňových aspektů, ale také příkladem to, jaké výhody takové programy mohou přinést startupům.  

Reklama

V dalším díle podcastu Právo k Ranní Kávě se moderátor Martin Frolík se svým hostem, seniorním advokátem AK PRK Partners a specialistou na kapitálové a finanční trhy, Janem Ditrychem, společně zaměří na problematiku tzv. ESOP programů, které lze volně definovat jako plány, které zaměstnavatel, typicky obchodní společnost, připravuje pro své zaměstnance s cílem, aby tito mohli participovat na pozitivním vývoji svého zaměstnavatele, když společně s ekonomickým růstem zaměstnavatele může objektivně dojít ke zhodnocení i jejich vlastního majetku.

Na rozhovor s hostem tradičně naváže advokátka Kristýna Faltýnková s novinkami z legislativy a judikatury. Přiblíží změny, které by měly přinést například: návrh novely zákoníku práce (mj. zpružňující pravidla pro dání výpovědi z pracovního poměru). Dále se zaměří na návrh zákona o správě informací o stavbě, informačních modelech stavby a vystavěného prostředí (tzv. zákon o BIM) i návrh novely zákona o účetnictví, auditorech a dorovnávacích daních, nebo návrh novely zákona o silniční dopravě (upravující mj. vznik Inspekce silniční dopravy).

Z judikatury pak Faltýnková shrne rozsudek Nejvyššího správního soudu (sp. zn. 8 As 136/2022), který se týká otázky projevu advokáta snižujícího důstojnost advokátního stavu. A dále pak medializovaný nález Ústavního soudu (sp. zn. Pl. ÚS 52/23), kterým Ústavní soud zrušil chirurgický zákrok včetně sterilizace jako podmínku změny pohlaví. 

Aktuální díl právního podcastu si můžete poslechnout v úvodu tohoto článku nebo na vaší oblíbené podcastové platformě. Jsme na Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts.

PRK Partners, užito se svolením

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme