Do čela rakouské zbrojařské firmy Steyr Arms míří Milan Šlapák

Rakouskou zbrojařskou společnost Steyr Arms nově povede Milan Šlapák z české investiční skupiny RSBC, která podnik získala loni v dubnu. V čele rakouské firmy, která mimo jiné vyrábí útočnou pušku Steyr AUG patřící do výzbroje více než dvou desítek armád, se Šlapák podle RSBC zaměří na zefektivnění chodu společnosti a její expanzi na americkém trhu.
Šlapák byl dosud výkonným ředitelem RSBC, v aktivitách skupiny zůstane zapojený jako byznysový stratég. Do vedení RSBC se vrací zakladatel a předseda představenstva skupiny Robert Schönfeld.
Americký civilní trh přesahuje podle Šlapáka hodnotu pěti miliard dolarů ročně (zhruba 122 miliard korun). Rozšíření působnosti na tomto trhu je strategickým krokem, přičemž důvěryhodná reputace založená na špičkové kvalitě produktů a výrobní závod přímo v USA hrají zásadní roli pro civilní i státní zákazníky," dodal. Pro expanzi chce firma využít know-how společnosti Arex, která se specializuje na krátké palné zbraně a patří do skupiny RSBC.
Nové akvizice
„V USA nyní dosahujeme ročních tržeb kolem deseti milionů dolarů. To sice není malá částka, ale vzhledem k velikosti trhu je naším cílem každoročně přidat dalších deset milionů,“ uvedl Šlapák pro Hospodářské noviny (HN). Zaměřit se plánuje nejprve na civilní a komerční trh, během pár let chce Steyr proniknout i do veřejných tendrů a federálních zakázek. Firma také podle Šlapáka plánuje přebírat další zbrojní podniky, míří na dvě nové akvizice ročně.
Rakouský výrobce loveckých, sportovních a obranných palných zbraní Steyr Arms se stal loni v srpnu druhým aktivem fondu kvalifikovaných investorů RSBC Defence. Skupina RSBC převzala Steyr Arms od skupiny SMH Holding, která firmu kontrolovala od roku 2007. Prvním aktivem fondu byl slovinský výrobce pistolí a dalšího zbrojního vybavení Arex, kterého skupina RSBC koupila v roce 2017.
Steyr Arms byl založen v roce 1864, sídlí v hornorakouském Steyru. Zaměstnává víc než 200 lidí, tržby za rok 2023 překročily 45 milionů eur (1,13 miliardy korun). Arex vyrábí cvičnou a průbojnou munici nebo samonabíjecí pistole, sídlo a závod má ve slovinském městě Šentjernej. Firma vznikla v roce 1994 a zaměstnává přibližně 160 lidí. Investiční skupinu RSBC založil Schönfeld v roce 1998 pro správu restituovaného rodinného majetku. Vedle investičních fondů a správy majetku se zaměřuje také na reality.
Ze slovenské části Penta Real Estate v průběhu února odchází po asi 15 letech z osobních důvodů její současný Country Managing Director Juraj Nevolník. Na jeho místo nastoupí Michal Rehák, který nyní ve společnosti působí na pozici Business Director.
Penta Real Estate na Slovensku mění šéfa. Povede ji Michal Rehák
Zprávy z firem
Společnost EP Corporate Group, která zastřešovala strategické investice miliardáře Daniela Křetínského a skupiny manažerů Energetického a průmyslového holdingu (EPH), změnila název na EP Group. Společnost drží podíly například v energetických, mediálních či realitních firmách včetně EPH. Skupina EPH rovněž prošla změnou, jejím generálním ředitelem se stal Jan Špringl. Ve funkci nahradil Křetínského, jenž zůstal předsedou představenstva holdingu. Uvedl to mluvčí skupiny Daniel Častvaj.
Křetínského investice nově zastřešuje EP Group, generálním ředitelem EPH je Jan Špringl
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.