Nenechme se zmýlit manipulací, že se jen kyvadlo přesouvá z extrému do extrému. V Česku žádná extrémní ekologická politika nikdy nebyla. Takže pokud jdou Motoristé řídit životní prostředí, posouváme se prostě jen do extrému.
Za kulisami komické kampaně, kdy Babiš jezdí po Ostravsku, předstírá, že je fanoušek Baníku a šaškuje na tanečním festivalu Beats for Love, se odehrává důležitější rozhodování. Chce být a bude Babiš premiér, pokud ANO volby vyhraje? Nebo bude řídit vládu přes mobil ze sokolovny a úkolovat Havlíčka? Do hlavy mu nevidíme, do voleb i po nich se může stát dost věcí, ale dost to ovlivní Česko v dalším období.
Hnutí ANO by vyhrálo volby do Sněmovny, v červnu jeho podpora oslabila o jeden procentní bod na 33,5 procenta, koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a lidovci si i po bitcoinové kauze drží 21 procenta. Do dolní komory by se dostalo ještě hnutí STAN, SPD a Piráti. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar CZ, jehož výsledky dnes zveřejnila Česká televize (ČT).
V České republice jsou více než tři miliony lidí, kteří se nechystají k letošním sněmovním volbám. Mezi takzvané chronické nevoliče, kteří nechodí k téměř žádným volbám, patří méně než polovina z nich. Zbylí se volbám nevyhýbají, letos ale jít nechtějí, případně váhají. Jako důvod nejčastěji uvádějí, že nemají koho volit, všechny možnosti považují za stejně špatné a politikům nevěří. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK ve spolupráci s Českou televizí.
Většina lidí kolem mě jen kroutí hlavou a říkají, nemáme koho volit. Politická scéna je zoufale rozbitá, politické strany vyprázdněné. Chybí všechno, strategie, lídři, osobnosti, odborné zázemí, zůstává jen marketing a prachy.
Koalice Spolu chce být volbou pro všechny, kdo mají obavy, co může přinést aktuální změna světového řádu. Před podpisem smlouvy mezi ODS, KDU-ČSL a TOP 09 o společné kandidatuře v podzimních sněmovních volbách to v Praze řekl premiér Petr Fiala (ODS). Teď je čas stát na správné straně, doplnil v odkazu na hlavní heslo první fáze kampaně Spolu, kterou trojice stran představila.
Prakticky všichni lidi v oblasti školství se shodnou, že ministr Bek je špatný ministr. Resort je v rozkladu, Bek se o nic reálně nesnaží, svou rezignovaností školství už jen škodí. Do toho má skandál, miliónové odměny sám sobě vyplácel ještě v pozici rektora MU v Brně. Proč hnutí STAN tohoto politicky mrtvého koně nevymění, když za ně ani nebude kandidovat do podzimních voleb? Ještě půl roku by mohl být ministr někdo, kdo nenechá školství jen hnít. Stojí to za to.
Sociální demokracie slibuje důchodcům 10 tisíc korun ročně navíc, chce snížit zdanění práce a zajistit růst minimální mzdy na 31 tisíc korun v roce 2028. Programové cíle pro podzimní volby do Sněmovny představila předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová.
Nesouhlas se směrováním, které nastavil nový předseda Zdeněk Hřib, ale i série předchozích volebních neúspěchů stojí podle politologů za odchody některých známých tváří Pirátů z poslední doby. Podle Aleše Michala z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy potřebují Piráti oslovit v kampani mladé liberály, kteří utíkají ke Starostům a nezávislým (STAN) nebo mezi nevoliče. Podle Milana Školníka z Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity by měli Piráti sázet na témata, se kterými zatím tolik nepracují další strany, například umělou inteligenci.
Karel Havlíček, budoucí premiér nebo vicepremiér, podle toho, jak se Andrej Babiš za půl roku rozhodne, se zdatně učí smyslu pro humor. Dřív v minulosti, ještě jako šéf Asociace malých a středních podniků, se prezentoval spíš jako racionální, ale poněkud nudný diskutér. Vždy se opíral o své rétorické schopnosti a pověstnou pracovitost. Nicméně hovořit o něm jako o vtipném či zábavném člověku, to by byla velká nadsázka.
Vývoz nafty a plynového oleje z Ruska po moři v lednu vzrostl proti předchozímu měsíci o 1️⃣9️⃣ procent zhruba na čtyři miliony tun. S odkazem na zdroje z trhu a data společnosti LSEG to uvedla agentura Reuters. Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak v této souvislosti řekl, že Rusko v médiích zaznamenalo informace o chystaném zastavení dovozu ruské ropy do Indie, oficiálně mu ale nic nebylo sděleno.
Prvních osm bytových domů s celkem 1️⃣6️⃣7️⃣ byty v nové čtvrti Pod Hády v Brně čeká v březnu kolaudace. Už v únoru začne výstavba druhé etapy, která zahrnuje dalších 442 bytů a městskou mateřskou školu. Celý projekt bude mít po dokončení přes 1000 bytů, uvedl výkonný ředitel developerské společnosti Trikaya Dalibor Lamka.
Příslušníci z odboru pařížské prokuratury pro boj s kybernetickou kriminalitou prohledali kanceláře sociální sítě X amerického miliardáře 👨 Elona Muska. Prohlídka je součástí vyšetřování zahájeného začátkem loňského roku, oznámila dnes prokuratura. Dodala, že předvolala Muska i bývalou šéfku sítě X Lindu Yaccarinovou k výpovědi, a to na 20. dubna.
Předsedkyně Evropské komise 👩 Ursula von der Leyenová navštíví u příležitosti čtvrtého výročí zahájení ruské invaze Ukrajinu. Přijala pozvání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, se kterým v pondělí hovořila, oznámila mluvčí EK Paula Pinhová. Ruská invaze začala 24. února 2022.
Skupina Agrofert nyní ❌ nečerpá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) žádné dotace. Babiš při dnešním jednání Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě uvedl, že s převodem akcií holdingu do svěřenského fondu ještě čeká na souhlas dvou členských států Evropské unie. Ministerský předseda reagoval na část vystoupení předsedy opoziční ODS Martina Kupky o přetrvávajícím Babišově střetu zájmů kvůli vlastnictví Agrofertu.
Německý stát koupí za 3,3 miliardy eur (8️⃣0️⃣ miliard korun) čtvrtinový podíl v německé části nizozemského provozovatele rozvodné sítě TenneT. Chce posílit státní kontrolu nad kritickou infrastrukturou. S odkazem na sdělení společnosti o tom dnes informovala agentura Reuters.
Kabinet Andreje Babiše (ANO) selhal ještě před tím, než začal vládnout, řekl předseda opozičních občanských demokratů 👨 Martin Kupka (ODS) v dnešním úvodu schůze Sněmovny k návrhu opozice na vyslovení nedůvěry vládě. Kabinet ANO, SPD a Motoristů podle Kupky nepracuje navzdory svým vyhlášením pro Česko a jeho obyvatele, ale pro sebe, a vynikl v aroganci, ve střetu zájmů a vlastních problémech.
Rusko nemá od Indie ❌ žádné zprávy o tom, že by se chystala přestat odebírat ruskou ropu, uvedl podle agentury Reuters mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodal, že se Moskva chystá prohloubit strategické partnerství s Dillí. Americký prezident Donald Trump v pondělí na své sociální síti napsal, že indický premiér Nárendra Módí souhlasil s tím, že jeho země přestane nakupovat ruskou ropu.
Nové politické hnutí jihočeského hejtmana 👨 Martina Kuby Naše Česko se chce povznést nad tradiční politický střet konzervativních a liberálních myšlenek a hledat cesty, jak posunout Česko dopředu. Kuba to řekl při dnešním představení názvu a loga hnutí v Praze. Uskupení bude používat slogan „Poprvé pořádně“ a po registraci ministerstvem vnitra působit celorepublikově. Aktuálně se opírá o Jihočeský a Plzeňský kraj.
Cena zlata se po nejprudším dvoudenním poklesu za desítky let opět 📈 zvyšuje. Ráno se vrátila nad 4900 dolarů (zhruba 100 850 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu) a směřuje k největšímu dennímu růstu od listopadu 2008. Výrazně zdražuje i stříbro. Analytici předpokládají, že drahé kovy budou dál posilovat a dostanou se letos na nová maxima.