Kam zajít, co ochutnat a co stojí za pozornost

Odebírat newsletter

Nejvyšší kontrolní úřad - informace o tématu

Počet zákazníků nabíjecích stanic PRE výrazně roste

Česko není zaslíbenou zemí pro elektromobily. Za Evropou zaostává

Česko má málo elektromobilů a v dobíjecí infrastruktuře neplní část cílů, upozornil NKÚ. Ministerstvo dopravy tvrdí, že jde jen o přechodný stav a že plánované dobíjecí stanice stát zvládne dokončit včas.

Přečíst článek
Protipovodňová opatření za miliardy nesplnila cíle zadržování vody

Stát utratil miliardy za protipovodňová opatření. Výsledek je podle NKÚ rozpačitý

Přečíst článek

Letošní rozpočet v některých oblastech neodpovídá realitě, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Stát opravuje silnice někdy neúčelně, stav třetiny z nich byl nevyhovující

Stát dal do oprav silnic desítky miliard, třetina je přesto v havarijním stavu, uvedl NKÚ

Stát dal v letech 2018 až 2023 na opravy a údržbu silnic první třídy 62,5 miliardy korun, přesto byla téměř třetina z nich v nevyhovujícím a havarijním stavu. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který také zjistil neúčelné vynakládání peněz na opravy.

Přečíst článek
Bankovka v hodnotě 2000 korun

Česko potřebuje rozpočtovou obezřetnost a systémové reformy, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu za rok 2023 doporučil rozpočtovou obezřetnost a systémové reformy. Česká ekonomika loni reálně klesla, inflace byla druhá nejvyšší v Evropské unii a stát se dál rychle zadlužoval a rostly jeho výdaje, uvedl.

Přečíst článek
peníze, ilustrační foto

Kritika od NKÚ. Stát nezajistil, aby se rozpočet přiblížil k vyrovnanému hospodaření

Loňský nárůst příjmů státního rozpočtu nepomohl dostatečně snížit tempo zadlužování státu, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve výroční zprávě za loňský rok. Ani s přispěním mimořádné daně z neočekávaných příjmů nedokázal zajistit, aby se státní rozpočet přiblížil k vyrovnanému hospodaření. Stejně jako v předchozích letech nadále rostly povinné výdaje rozpočtu.

Přečíst článek
Česko není připravené na krize

Česko není připravené na krize. Úřady se od pandemie nepoučily, uvedl NKÚ

Česko není dostatečně připravené na krize a mimořádné události, varuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve výroční zprávě za loňský rok.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Prezident NKÚ Miloslav Kala

David Ondráčka: Pondělní deprese s NKÚ aneb průvodce smutných zpráv o veřejných penězích

Každé pondělní ráno vydá NKÚ (Nejvyšší kontrolní úřad) nový závěr o své kontrole nakládání s veřejnými penězi, obvykle jako tristní výpověď o neefektivitě a nehospodárnosti.

Přečíst článek
Český premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura

Kryštof Míšek: Konec dotační ekonomiky? Ani náhodou

V předchozích letech si česká ekonomika navykla výrazným „dávkám“ fiskálních prostředků. Dlouhých osm let levicových vlád, které uplácely své voliče si vybralo svou daň v hospodářství. A následné období pandemie, kdy se řada firem přizpůsobila řadě programů, typu Antivirus nebo Covid – Nepokryté náklady, situaci jen dále zhoršilo.

Přečíst článek
Česko má nejnižší nezaměstnanost, ale zadlužuje se nejvíce v EU, varuje kontrolní úřad.

AKTUALIZOVÁNO: Česko má nejnižší nezaměstnanost, ale zadlužuje se nejvíce v EU, varuje kontrolní úřad

České vládě se nedaří těžit z nejnižší nezaměstnanosti v EU. Naopak tempo zadlužování bylo loni nejrychlejší v celé EU. Ve své zprávě to uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Přečíst článek

NKÚ: Důchody jsou časovanou bombou. Bez reforem je ozdravení veřejných financí nemožné

Hlavním makroekonomickým problémem Česka je prohlubující se strukturální deficit státního rozpočtu daný růstem povinných výdajů a také nárůst zadlužování. Tuzemská inflace, která je pátou nejvyšší v EU, výrazně snižuje životní úroveň obyvatel, konstatuje zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu za loňský rok.

Přečíst článek
Šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala

Šéf NKÚ Kala: Česko se zadlužuje nejrychleji z Evropy

Miloslav Kala má na starosti hospodaření státu. Nyní se nezvykle ostře vyjádřil k enormnímu zadlužování, kterým se minulá i současná vláda snaží řešit propad životní úrovně lidí. Naopak pochválil kraje za přebytkové hospodaření.

Přečíst článek
Andrej Babiš, předseda hnutí ANO

Dalibor Martínek: Babiš bude prezident, Havlíček premiér. Co na to kontrolní úřad?

Z cizího krev neteče, anebo, kdo nekrade, okrádá rodinu. To jsou moudra, která se vyprávěla po hospodách v osmdesátých letech minulého století, když tady ještě vládl bolševik. Zvrácené „pravdy“ zvráceného režimu, který pokřivil tři generace tohoto národa.

Přečíst článek

News box

Dosavadní české teplotní maximum 🌡, které od 20. srpna 2012 držely středočeské Dobřichovice, padlo. Stanice Doksany na Litoměřicku dnes odpoledne naměřila 40,6 stupně Celsia. Teploty ale ještě mírně stoupají, nemusí tak jít o konečnou hodnotu, uvedl na facebooku kolem Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Extrémní vedra znamenají výrazně vyšší spotřebu elektřiny . Při porovnání čtvrteční spotřeby 25. června s 10. červnem, kdy bylo o 15 stupňů chladněji, rostla spotřeba ze sítě o 5,8 procenta, tedy zhruba o deset GWh. Ve skutečnosti však byla spotřeba ještě vyšší, protože řada klimatizací je napájená energií z vlastní fotovoltaiky, vyplývá z analýzy energetické společnosti Amper Meteo.
Porsche podle německého listu FAZ zvažuje přesun výroby modelu Cayenne z Bratislavy do Lipska. Automobilka tím chce lépe využít volné kapacity v Německu. Pro Česko je to varovný signál, že levnější práce už sama o sobě nemusí stačit. Číst více

Vlny veder na konci června poškodí zemědělce, lze čekat propad výnosů. U mnohých plodin lze očekávat zásadní propad, řekl bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.

Situace ve Venezuele je s každou hodinou zoufalejší. Venezuelané si stěžují na nedostatečnou reakci vlády a absenci záchranářů. Třetí den po dvou silných zemětřeseních prohledávají sutiny zřícených budov a bytových domů a pátrají po svých příbuzných sami. Pohřešuje se více než 51 tisíc lidí, zatímco bilance mrtvých činí nejméně 920, uvedla agentura AP.
Hlavní dovolenou v zahraničí 🏖 letos plánuje 40 procent Čechů, stejně jako loni. Dovolenou v tuzemsku zvolí 32 procent lidí, o pět procentních bodů méně než před rokem. Podíl těch, kteří letos dovolenou neplánují vůbec, stoupl z 23 na 28 procent. Vyplývá to průzkumu společnosti NMS pro ERGO Cestovní Pojišťovnu mezi tisícovkou respondentů.
Americký prezident Donald Trump v pátek pohrozil, že uvalí 100procentní clo na veškeré zboží ze zemí, které zavedou daň z digitálních služeb na firmy z USA. Nové clo by nahradilo veškeré obchodní smlouvy s USA, napsal Trump v příspěvku na své sociální síti Truth Social.  Číst více
Automobilka Tatra Trucks chce, aby Evropská komise, respektive její Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž, důkladně přezkoumala 👁 vstup společnosti STV Invest do její vlastnické struktury. Obává se poškození automobilky vůči konkurenci.  Číst více