Polský prezident chce ulevit rodinám. Zní to úctyhodně, že? Ve výsledku dost možná ale udělá díru do rozpočtu, peníze rozdá bohatým a potřební zůstanou na holičkách. Opatření je dalším příkladem, že plošné daňové úlevy ekonomickou nerovnost nesnižují, ale spíše zvyšují. Politici je ale mají rádi, protože jsou to levné populistické dárky pro voliče. Efektivní ekonomická a sociální politika se ale dělá jinak.
Těsně po velikonočních svátcích je první letošní termín pro odevzdání daňového přiznání. Týká se ale primárně těch, kdo jej podávají v listinné podobě. Ostatní, kteří podávají přiznání elektronicky či prostřednictvím svého daňového poradce, mají čas ještě několik týdnů. Shrňme si, kterých daňových poplatníků se tedy termín 2. dubna 2024 týká a kdy jsou další termíny pro podání daňového přiznání.
Od 1.ledna 2024 vejde v účinnost většina daňových a účetních změn, které schválil Parlament v rámci konsolidačního balíčku vlády. Kabinet Petra Fialy jej navrhl primárně kvůli slibované konsolidaci veřejných rozpočtů. „Množství změn, které vstoupí v platnost, ovšem bude největší za posledních 14 let. Bude to taková daňová revoluce,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz o daňových novinkách Jan Kotala, jeden ze šéfů poradenské společnosti EKP Advisory, která se specializuje na daně a účetnictví.
Od letoška paušální daň může využívat větší počet živnostníků. Mění se ovšem výše zálohy, horní limit a zavádí se tři pásma s různou sazbou daně dle typu činnosti a příjmu. Přihlašování, odhlašování i přestupy na jiné pásmo je třeba ale udělat do 10.ledna 2023.
Polsko chce od 1. července snížit daň z příjmu fyzických osob ze 17 na 12 procent. Změna by se měla dotknout důchodců nebo lidí pracujících na plný úvazek, uvedla dnes agentura PAP.
Sněmovní volby by v lednu 🥇🥇🥇vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 34,5 procenta hlasů, tedy stejně jako v říjnových volbách. S velkým odstupem by skončila druhá ODS, kterou by nyní volilo 16 procent lidí, uvádí aktuální volební model agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Následuje hnutí STAN s podporou 14 procent voličů a Piráti, kteří by získali 9,5 procenta hlasů.
⚔️⚔️⚔️Spor Motoristů s Pražským hradem kvůli nejmenování poslance strany Filipa Turka ministrem životního prostředí není nepochopitelný. Všichni aktéři udělali chybu, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News vicepremiér a místopředseda vládního hnutí ANO Karel Havlíček. Podle europoslance ODS Alexandra Vondry nemůže ministerstvo zahraničí ignorovat prezidentskou kancelář, jak avizoval šéf diplomacie Petr Macinka. Hraničilo by to podle něj se sabotáží.
V Portugalsku v neděli ráno začalo druhé kolo prezidentských🗳️🗳️🗳️ voleb. O post soupeří středolevicový politik António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Všeobecně se očekává, že zvítězí Seguro, nicméně výsledek krajně pravicového politika bude podle agentury AFP pozorně sledován.
Premiér Andrej Babiš (ANO) ve videu na sítích dnes uvedl, že je pro❌❌❌ zákaz používání sociálních sítí u dětí mladších 15 let po vzoru Francie. Někteří experti podle něj tvrdí, že jsou pro děti škodlivé. Řada zemí podobné opatření zvažuje. Hnutí ANO ke komunikaci s občany často sociální sítě využívá, právě Babiš takřka denně natáčí videa s informacemi. V sobotu v televizi Nova k jejich sledování vybídl.
Číst více
Írán se nevzdá obohacování uranu ani v případě 💥💥💥"války". Řekl to podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Vojenský tlak ze strany Spojených států podle něj Teherán nevyděsí. V souvislosti s posilováním vojenské přítomnosti USA v Perském zálivu pak šéf íránské diplomacie prohlásil, že americkým vojenským tlakem se Teherán nenechá vystrašit.
Nejvyšší dluhy po splatnosti měli v loňském roce lidé starší 64 let, inkasní agentury od nich průměrně vymáhaly 108 197 korun. S klesajícím věkem se snižovala i průměrná výše vymáhaného dluhu, nejnižší byl u Čechů mezi 18 a 24 lety, kde činil 25 543 korun. Zároveň ale v nejmladší věkové kategorii průměrný dluh nejrychleji rostl, vyplývá z údajů Asociace inkasních agentur.
Číst více
Polsko od letošního 1. dubna přestane uznávat ruské🤖🤖🤖 nebiometrické pasy, při vstupu do země se tak Rusové neobejdou bez biometrických cestovních dokladů. Ruské úřady, jak nyní uvádějí ruská média, vyzývají obyvatele k výměně pasů. Polsko již od ledna neuznává ruské diplomatické a služební pasy, které nejsou vybaveny biometrickými prvky.
Sokolovská uhelná dokončila opravy i na druhém 🔥🔥🔥kotli v Elektrárně Tisová. Firma v tomto týdnu kvůli poruchám na dva dny výrazně omezila dodávky tepla z elektrárny pro Sokolovsko. Teplo vyráběl jen záložní plynový kotel. Ve čtvrtek se podařilo opravit jeden ze dvou kotlů (ETI 1) a dodávka tepla pro asi 12 tisíc domácností a dalších odběratelů se obnovila v původním rozsahu.