Nejčastějším nástrojem kybernetických zločinců se loni poprvé staly krádeže identity. Se selháním identifikace a autorizace bylo spojeno 30 procent loni zaznamenaných bezpečnostních incidentů ve firmách, což představuje meziroční nárůst o 71 procent. Ve zprávě X-Force Threat Intelligence Index 2024 to uvedla společnost IBM. Pro sestavení zprávy analyzoval tým IBM X-Force více než 150 miliard bezpečnostních událostí denně po celém světě.
Ruská plynárenská společnost Gazprom u ruského soudu zažalovala tři středoevropské podniky, vedle české energetické firmy ČEZ také Západoslovenskou energetiku (ZSE) a rakouskou OMV, uvedla to agentura TASS, podle které to vyplývá ze soudních spisů.
ČEZ postaví v Dětmarovicích na Karvinsku nízkoemisní teplárnu za dvě miliardy korun. Jejími hlavními zdroji budou biomasová kotelna o výkonu osm megawattů a dvě kogenerační jednotky o celkovém výkonu 20 megawattů. Hotova má být v roce 2026, uvedli zástupci skupiny ČEZ. Do roku 2040 chce ČEZ v Moravskoslezském kraji investovat desítky miliard korun, hodlá rozvíjet i malé modulární reaktory, obnovitelné zdroje a baterie.
Britská těžební společnost Anglo American odmítla nabídku na převzetí, kterou jí předložil australský rival BHP Group. Firma uvedla, že částka 31,1 miliardy liber (zhruba 912 miliard korun), kterou BHP nabízí, ji výrazně podhodnocuje. Nebere ani v potaz potenciál, který má podnikání firmy do budoucna, uvedl podnik ve zprávě určeném regulačním orgánům. Spojením by vznikl největší producent mědi na světě.
Letošní mrazy, které podle odhadu ovocnářů způsobily škody na úrodě za více než miliardu korun, ohrožují existenci zhruba 500 pěstitelů ovoce v Česku, uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
Evropská unie zařadila čínského internetového prodejce oděvů Shein mezi velké internetové platformy, které podléhají přísnějším kontrolám podle unijního nařízení o digitálních službách (DSA). Důvodem je vysoký počet uživatelů, uvedla Evropská komise.
Škody na vinicích v Česku po vlně dubnových mrazů jsou vyšší než dvě miliardy korun. V Čechách dosahují škody 95 procent, na Moravě bude výnos nižší nejméně o 23 procent. Škody se mohou vyšplhat až na 25 procent. Svaz vinařů, který je největším oborovým svazem, to zjistil v průzkumu mezi svými členy, uvedl prezident Svazu vinařů Martin Chlad.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil holdingu CE Industries Jaroslava Strnada nákup potravinářské společnosti Fruta Podivín, kterou dosud vlastnil koncern Orkla Foods.
Čínská společnost ByteDance navzdory tlaku ze Spojených států nemá v úmyslu prodat svoji videoaplikaci TikTok. Američané označují TikTok za bezpečnostní hrozbu, protože v Číně existuje relativně nový zákon, na základě něhož místní firmy mají povinnost sdílet data o svých uživatelích s místními úřady, potažmo vládou.
Chytrá domácnost už dávno není jen o dálkovém ovládání některých spotřebičů. Do popředí se dostávají ještě mnohem důležitější věci, třeba bezpečnost nebo úspora. „V poslední době se lidé začali více zajímat o chytré funkce, větší propojení domácnosti a také možnosti, jak snížit spotřebu energií a obecně co nejvíc ušetřit,“ vysvětluje Barbora Bártíková, PR manažerka společnosti BSH domácí spotřebiče, která na našem trhu nabízí mimo jiné spotřebiče německé značky Siemens.
Miliardář Křetínský kupuje pětinu největší německé ocelárny Thyssenkrupp, podíl zřejmě navýší na polovinu. Thyssenkrupp čelí vážným potížím kvůli zelené agendě a drahým energiím, na nichž ale Křetínský rekordně vydělává, komentuje akvizici ekonom Lukáš Kovanda.
Největší tuzemský výrobce obalových materiálů, válcovaných polotovarů a desek z hliníku - společnost Al Invest Břidličná, loni vykázala 💸💸💸tržby 4,97 miliardy korun, což bylo prakticky stejně jako v roce 2023. Podnik dosáhl čistého zisku 217,2 milionu korun, předloni to bylo 257,1 milionu. Společnost to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.
Web australské stanice Sky News tvrdí, že střelba na pláži Bondi Beach v Sydney, kde se konala oslava židovského svátku chanuka, má deset obětí. Australské úřady prozatím informace o obětech ani bližší okolnosti incidentu nezveřejnily.
Kurýrní 📦📦📦společnosti v současnosti doručují o 50 až 115 procent více balíků, než je průměr po zbytek roku. V pondělí a úterý příštího týdne bude předvánoční provoz vrcholit. Pro bezpečné doručení před Štědrým dnem doporučují podávat zásilky do přepravy nejpozději 19. prosince.
Číst více
Trh s 🚲🚲🚲jízdními koly v Česku byl letos ve znamení výprodejů, protože obchodníci se snažili pomocí slev zbavit zásob neprodaných v předchozích sezonách. Slevy se celý rok pohybovaly i v desítkách procent a lidé tak mohli při nákupu kol ušetřit tisíce korun. Výkyvy v poptávce odstartovala pandemie koronaviru, kdy prudce vzrostl zájem o jízdní kola a poté rychle ochabl. Obchodníkům zůstaly zásoby bicyklů nakoupených za vysoké ceny a museli je dát do výprodejů. Prodejci doufají, že situace na trhu se příští rok začne stabilizovat.
Číst více
Od dnešního dne vstupují v platnost nové📋📋📋 jízdní řády pro vlaky i autobusové spoje. Cestující čekají nové mezinárodní linky, posílení vybraných spojů, ale také časové posuny odjezdů. Úpravy časů autobusových linek souvisí se změnami železničních jízdních řádů a mají zajistit návaznost mezi spoji. Nové jízdní řády budou platné do soboty 12. prosince příštího roku, poté jej nahradí zase nové.
Pro podezření z plánování útoku pomocí🚗🚗🚗automobilu na vánoční trh v oblasti města Dingolfing v Dolním Bavorsku zatkla německá policie pět mužů. Policie má podezření na islamistický motiv chystaného činu. Informovala o tom v sobotu večer agentura DPA s odvoláním na generální prokuraturu v Mnichově. O případu píše také deník Bild.
Ukrajina obvinila Rusko, že v sobotu v Černém moři podniklo 💥💥💥dronový útok na tureckou nákladní loď převážející slunečnicový olej. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Stalo se tak den poté, co ruské vzdušné útoky na dva ukrajinské přístavy podle Kyjeva poškodily tři turecká plavidla. Incident se obešel bez obětí, sdělil Kyjev.