Česká ekonomika se postupně zotavuje. Tedy alespoň při pohledu na některá čísla a trendy to tak vypadá. A potvrzují to i výsledky finanční skupiny Partners.
Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices (AMD) koupí za 4,9 miliardy dolarů (zhruba 112 miliard korun) dodavatele počítačových serverů ZT Systems. Snaží se tak podpořit své aktivity v oblasti umělé inteligence (AI), aby mohla lépe konkurovat rivalovi Nvidia, informuje agentura Reuters.
Výroba elektřiny v Česku v prvním pololetí meziročně klesla o 5,6 procenta na 36,1 terawatthodiny (TWh). Produkci oproti loňsku snížily téměř všechny tradiční zdroje, naopak výroba z fotovoltaik či větrných elektráren vzrostla. Nejvíc elektrické energie i tak vyprodukovaly tradičně jaderné a parní elektrárny, a to dohromady 81 procent. Spolu s výrobou letos klesla i spotřeba, u elektřiny meziročně o 2,3 procenta a u plynu o 7,9 procenta. Informoval o tom Energetický regulační úřad (ERÚ).
Akciová společnost Profrost z koncernu Agrofert, která v Prostějově vyrábí hluboce zmražené pečivo pro obchodní řetězce, loni zdvojnásobila čistý zisk na 72,8 milionu korun z 36,5 milionu korun v roce 2022. Potravinářský podnik v roce 2023 zvýšil tržby o 16 procent na 584,3 milionu korun z předloňských 505,9 milionu korun, vyplývá z výroční zprávy společnosti Profrost.
Je nejlepší, ale shání se jen velmi těžko. Řeč je o hrušni Solanka, kterou pomologická komise v rámci programu Oživení starých odrůd vyhlásila odrůdou roku 2025. Jde o letní odrůdu, která se konzumuje hned po sklizni a nedá se uskladnit. Proto jí v obchodech nikdy neuvidíte.
Švýcarská armáda vypsala soutěž o nejlepší nápad, jak dostat z horských jezer tuny staré munice. Těm, kteří navrhnou ekologicky udržitelnou metodu vylovení munice ležící až 220 metrů pod hladinou, nabízí odměnu 50 tisíc franků (1,3 milionu korun), uvedl server stanice BBC.
Na jedné straně je rostoucí valuace a příslib stát se jednou z nejdůležitějších firem světa, na straně druhé je společnost, kterou opouštějí klíčové osobnosti. To je současný stav OpenAI, firmy, která uvedla ChatGPT a rozpoutala tak mánii kolem umělé inteligence. Co se tu vlastně nyní děje? A dostojí OpenAI a její šéf Sam Altman mimořádným vizím, které zatím stále investorům i lidstvu nabízejí?
Tretry značky Botas obouvaly legendy českého sportu. A zachránci ikonické značky na tom staví její novodobou prezentaci. Prodejna v pražské Krakovské ulici vrátila zákazníky zpět v čase i na běžecký ovál. Za originální nápad i zákaznický servis si obchod kousek od Václaváku vysloužil od inspektorů nejvyšší ocenění v červencovém kole soutěže Visa Czech Top Shop. Druhá skončila prodejna Goodies Store na Vinohradské a třetí firemní prodejna GB Beads v Jablonci nad Nisou.
Vědci hledají způsoby, jak lidem zachránit ranní pomerančový džus a vůbec finančně dostupný bohatý zdroj vitaminů v citrusovém ovoci. Bylo by dobré, kdyby to zvládli dřív, než nemoc, která snižuje úrodu, dorazí i do Evropy.
Celkem zhruba 8,5 miliardy korun dala loni skupina Cetin za nákup poskytovatele internetu a televize Nej.cz. Uvedl to server e15.cz. Část peněz pokryla úvěry Nej.cz. Předchozí vlastník Nej.cz - skupina Kaprain - tak podle serveru ve finále dostal přibližně 5,9 miliardy. Cetin patří do investiční skupiny PPF.
Desítky tisíc lidí dnes prošly centrem Londýna na ✊ protest proti krajní pravici. Akci s názvem Together Alliance (Aliance Společně), která podle agentury AFP byla největším protestním pochodem proti pravicovému extremismu v historii země, uspořádaly stovky různých skupin, včetně odborů, protirasistických aktivistů a muslimských organizací. Pochod se uskutečnil několik týdnů před místními volbami v Anglii.
Pařížská policie v noci na dnešek podle agentury AFP ❌ překazila bombový útok v centru francouzské metropole. Muže, který se chystal výbušninu odpálit, policisté zadrželi. Případ vyšetřuje francouzská Národní protiteroristická prokuratura (PNAT).
Policie zadržela 4️⃣ podezřelou osobu z účasti na teroristickém útoku v Pardubicích, je české státní příslušnosti. Okresní soud v Pardubicích ji dnes odpoledne poslal do vazby. Policie o tom dnes informovala na síti X. Zda je čtvrtou zadrženou osobou muž, nebo žena, policie neuvedla. Dodala, že po dalších podezřelých v případu úmyslného zapálení haly zbrojovky LPP Holding v Pardubicích, stále pátrá.
Skoro 2️⃣6️⃣ tisíc lidí dosud přispělo do finanční sbírky na podporu bývalého policejního vyšetřovatele, který veřejně promluvil o tajné operaci údajně namířené proti opoziční straně Tisza. Informovala o tom agentura AFP. V Maďarsku se za dva týdny konají parlamentní volby a národněkonzervativnímu premiérovi Viktoru Orbánovi, který vládne od roku 2010, v nich hrozí prohra.
Armádě se podařilo naplnit letošní cíl nabírání nových vojáků už během prvního čtvrtletí téměř ze dvou třetin. Pro letošek chce přibrat 2250 rekrutů a zatímco ještě před dvěma týdny plnila tento cíl na 49 procent, nyní je to 65,5 procenta. V dnešním pořadu TV Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr obrany 👴 Jaromír Zůna (za SPD).
Pražská zoologická zahrada získala 2️⃣ nové druhy zvířat. Jde o hyenku hřivnatou, která je nejmenší ze všech hyen, a lasicovitou šelmu zorilu malou. Kromě toho zrekonstruovala hřiště v rezervaci Bororo, kde bude brzy otevřena i nová kavárna, a hřiště pro nejmenší děti U Hanumana v dolní části zoo.
Mexickému námořnictvu se podařilo najít 2️⃣ plachetnice, které vezou humanitární pomoc na Kubu a nedopluly do Havany podle plánu. Jejich posádky jsou v pořádku. S odvoláním na mexické námořnictvo o tom dnes informuje agentura Reuters.
Ukrajina a Spojené arabské emiráty se dohodly, že budou 🤝 spolupracovat v oblasti obrany. Na předem neohlášené návštěvě této země u Perského zálivu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje dnes agentura AFP. Zelenskyj region navštívil v době, kdy na některé jeho státy v odvetě za americké a izraelské údery útočí Írán.
Rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank International (RBI) koupí za 5️⃣9️⃣1️⃣ milionů eur (14,5 miliardy korun) rumunskou Garanti Bank. Spolu s ní získá i leasingovou součást Motoractive IFN. Rakouská banka o tom informovala v dnešní tiskové zprávě. Je to její první významnější akvizice v posledních letech, uvedla agentura Reuters.
Papež 👴 Lev XIV. dnes přicestoval na návštěvu Monaka. Stal se tak prvním papežem po téměř pěti staletích, který do tohoto středomořského knížectví zavítal. Hlava katolické církve chce návštěvou ukázat, že malé státy, jako je Vatikán či Monako, mohou i v době válek hrát na mezinárodním poli důležitou roli a udržovat tradiční katolické hodnoty. Uvedla to agentura AP.