Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Politika

Firmy mají tři roky na to, aby vyřešily nerovné odměňování, zaznělo na konferenci Equal Pay Day

Nespravedlivé rozdíly v platech mužů a žen vedou později k nespravedlivým rozdílům v penzích. Jsou i důvodem, proč ženy s nízkými platy neodcházejí od násilných partnerů. Je proto nutné, aby zmizely genderové rozdíly v odměňování a ženy získaly větší sebevědomí a odvahu si říci o zvednutí platu či odejít ze špatného vztahu. Aktivita musí vycházet nejen od žen samotných, ale i od firem, organizací a také od státu, zaznělo na 14. ročníku konference Equal Pay Day, která se koná v Praze až do neděle.  A že jde o aktuální téma, potvrzuje i ve čtvrtek schválená směrnice Evropského parlamentu o transparentnosti odměňování ve firmách.

Přečíst článek
Ruský prezident Vladimir Putin

Bohatý Putinův přítel Roldugin. Švýcarský soud odsoudil čtyři bankéře, kteří mu pomohli převádět miliony

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

EU se shodla na razantním zvýšení plánovaného podílu energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030

EU se shodla na razantním zvýšení plánovaného podílu „zelené“ energie do roku 2030

Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. Shodli se na tom dnes nad ránem zástupci členských států a Evropského parlamentu, jejichž dohoda zvýšila dosavadní závazek z 32 procent. Závazek se týká unie jako celku, řada členských zemí včetně Česka má národní cíle výrazně níže. Směrnice o obnovitelných zdrojích je součástí balíku návrhů, které mají přispět k výraznému snížení emisí skleníkových plynů do konce desetiletí.

Přečíst článek
Europoslankyně: Za stejnou práci náleží mužům i ženám stejné odměny

Europoslankyně: Za stejnou práci náleží mužům i ženám stejné odměny

Gender pay gap, tedy nerovné odměňování mužů a žen stejné kvalifikace a schopností, je stále přítomným problémem napříč všemi zeměmi Evropské unie. Snaha europoslanců o potírání těchto rozdílů vyústila v těchto dnech v přijetí nové směrnice. Ta přináší soubor opatření, která mají zvýšit transparentnost v odměňování, píší ve svém příspěvku europoslankyně Michaela Šojdrová a Frances Fitzgerald. A jaká opatření to jsou?

Přečíst článek

Soudní orgán OSN stanoví právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu

Valné shromáždění OSN přijalo klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru (ICJ), aby určil právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu.

Přečíst článek
Oděsa, nákladní loď s obilím

Ukrajinské obilí mělo nasytit hladovějící v Africe. Místo toho přivádí na mizinu unijní rolníky

Polsko chce požádat Evropskou unii, aby použila všechny nástroje k omezení vývozu ukrajinského obilí na unijní trh. Vláda Mateusze Morawieckého čelí hněvu polských rolníků, kterým vadí dopady přílivu ukrajinského obilí na ceny. Na problém upozorňují zemědělci i z dalších zemí EU.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

ruský tanker, greenpeace

Indie a Čína nakupují rekordní objemy ruské ropy. Kazí tím snahy Západu o ukončení války

Největší ruská ropná společnost Rosněfť podepsala smlouvu o výrazném zvýšení dodávek ropy do Indie. Firma uvedla, že spolupráci dohodl na pracovní cestě do druhé největší země v Asii generální ředitel Rosněfti Igor Sečin, konkrétní objemy ale neupřesnila. Indie bude mít i širší sortiment produktů. Rusko se při vývozu surovin zaměřuje hlavně na Asii, většina evropských zemí spolupráci s ním kvůli válce na Ukrajině odmítá.

Přečíst článek
Budova Evropské komise v Bruselu

Omezování spotřeby plynu v zemích EU může pokračovat, ministři podpořili návrh Bruselu

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že je to nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.

Přečíst článek
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) prováděl začátkem 90. let kontrarozvědné vyšetřování Ivany Trumpové.

FBI prověřovala Trumpovou kvůli jejím vazbám v Československu

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) prováděl začátkem 90. let kontrarozvědné vyšetřování Ivany Trumpové. Prověřoval informace o možných vazbách první manželky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v jejím rodném Československu. Informovala o tom agentura Bloomberg, která získala výňatek vyšetřovacího spisu.

Přečíst článek
Ukrajinští vojáci se připravují k palbě z minometu na ruské pozice na frontě u Bachmutu.

Ruské jednotky téměř obklíčily Bachmut, uvedl ukrajinský generální štáb

Ukrajinský generální štáb v shrnutí situace na bojišti nepřímo potvrdil, že ruské jednotky téměř obklíčily východoukrajinské město Bachmut. Píše to ruskojazyčný server BBC. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) ruské síly v posledních dvou dnech pokračovaly v útocích na město a postoupily z jihu směrem k centru a na severozápadě města.

Přečíst článek
Tank Leopard 2 ve výzbroji německé armády.

Na Ukrajinu už dorazilo 18 tanků Leopard, Britové poslali Challengery

Na Ukrajinu z Německa dorazilo 18 tanků Leopard 2, které Berlín přislíbil Kyjevu zhruba před dvěma měsíci. Na Ukrajině už jsou také tanky Challenger 2 z Británie a německá bojová vozidla pěchoty Marder, oznámil ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Británie se jich zavázala na Ukrajinu poslat 14.

Přečíst článek
Středočeský kraj, krajský úřad

Stovky tun nadrceného azbestu. Policie teď řeší, kdo za to v Milovicích může

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. Zasahovali kvůli tomu na středočeském krajském úřadě v Praze a městském úřadě v Milovicích, řekl okresní státní zástupce v Nymburce Štěpán Brunclík. Podle serveru SeznamZprávy policisté zamířili i do pražského sídla společnosti Mladá RP, která objekty po sovětské armádě bourala.

Přečíst článek

News box

Cena zlata se vyšplhala na další rekord, dostala se až do těsné blízkosti 3720 dolarů (téměř 7️⃣7️⃣ tisíc korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Poptávku po žlutém kovu minulý týden podpořila americká centrální banka (Fed), když snížila úrokové sazby a signalizovala další uvolňování měnové politiky.
Skupina on-line srovnávačů cen Heureka vykázala v uplynulém účetním roce konsolidovanou ztrátu po zdanění 407 milionů korun, což ve srovnání s předchozím rokem, kdy ztráta činila téměř 790 milionů korun, znamenalo 📉 pokles o 48 procent. Zisk EBITDA před odpisy a zdaněním vzrostl asi o pět procent na 606 milionů korun, tržby se udržely na meziročně podobné úrovni, tedy na 2,2 miliardy korun. 
Podnikatel 👨 Robert Knobloch, vlivný lobbista a sponzor ODS, dostal za nezákonné ovlivňování veřejných zakázek pro dopravní stavby v Olomouckém kraji tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let, peněžitý trest 16 milionů korun a tříletý trest zákazu činnosti týkající se veřejných zakázek nebo veřejných soutěžích. Dohodu o vině a trestu schválil olomoucký okresní soud. 
Americká farmaceutická společnost Pfizer se chystá za 7️⃣,3️⃣ miliardy dolarů (zhruba 151 miliard korun) převzít výrobce léků proti obezitě Metsera. Informoval o tom dnes list Financial Times, který se odvolává na zdroje obeznámené se situací. 
Mezi evropskými zeměmi roste ochota vyvážet 🚀 zbraně a bezpečnostní technologie na Tchaj-wan. Píše to dnes agentura Reuters, podle níž to dokazuje i průběh zbrojního veletrhu v Tchaj-peji, kterého se například poprvé zúčastnila firma Airbus. Hlavním dodavatelem zbraní pro ostrovní stát jsou v současnosti Spojené státy. 

Do francouzského parlamentu by se mohl vrátit bývalý premiér 👨 Michel Barnier, který vyhrál první kolo doplňovacích voleb v Paříži. Napsala to dnes agentura AFP. Barnier z pravicových Republikánů postupuje do druhého kola, ve kterém se v neděli utká s kandidátkou Socialistické strany Frédériqueou Bredinovou. Účast voličů však byla velmi nízká.

KLDR  nestojí o sjednocení s Jižní Koreou ani se nehodlá vzdát svých jaderných zbraní. Uvedl to podle státních médií severokorejský vůdce Kim Čong-un, napsaly dnes agentury Reuters AFP. Kim také uvedl, že má dobré vzpomínky na amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Portugalsko nyní oficiálně  uznává Stát Palestinu, prohlásil portugalský ministr zahraničí Paulo Rangel. Stejné prohlášení dnes vydaly Austrálie, Británie a Kanada, jiné země jako Francie se k tomu zřejmě chystají na Valném shromáždění OSN, které začíná příští týden v New Yorku. Rangel hovořil s novináři v sídle stálé mise Portugalska při OSN.

Doporučujeme