Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Magnát Vítek má průšvih. S&P snížila jeho CPI Property Group rating

CPI Property Group
ČTK
 ČTK

Mezinárodní ratingová agentura S&P snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti realitní společnosti CPI Property Group (CPIPG) miliardáře Radovana Vítka o jeden stupeň na BB+. To znamená, že rating je nyní ve spekulativním pásmu. Výhled úvěrového ratingu je negativní, což signalizuje, že S&P by mohla přikročit k jeho dalšímu zhoršení. Společnost CPI Property Group uvedla, že ji rozhodnutí S&P překvapilo a zklamalo.

Reklama

„Rozhodnutí S&P je pro CPIPG zklamáním,“ napsala firma v tiskové zprávě. „Naše podnikatelské plány jasně naznačují, že skupina zůstane v mezích, které odpovídají ratingu v investičním pásmu,“ dodala. Bezprostřední dopad snížení ratingu podle firmy „není významný“.

S&P ve své zprávě uvedla, že zadlužení společnosti CPI Property Group bylo v loňském roce vyšší, než se předpokládalo. Předpověděla, že v letošním roce zadlužení výrazně klesne díky prodeji části majetku. Firma se však podle ní bude nadále potýkat s vyššími náklady na financování a s poklesem příjmů z nájemného spojeným s prodejem aktiv.

Společnost CPI Property Group v poslední době mohutně rozprodává majetek, aby snížila dluh po nákladné akvizici rakouských realitních firem Immofinanz a S Immo. CPIPG vlastní nemovitosti v Německu, České republice, Polsku a jinde ve střední a východní Evropě. Sídlo má v Lucembursku a s jejími akciemi se obchoduje na burze ve Frankfurtu nad Mohanem.

Vítek je podle letošního žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším člověkem v Česku s majetkem v hodnotě 6,7 miliardy dolarů (zhruba 153 miliard korun). V CPI Property Group má zhruba 90procentní podíl.

Reklama

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Mnozí institucionální investoři v rámci svých pravidel zakazují nákup dluhopisů s ratingem ve spekulativním pásmu.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

CPI Property Group

Nejrůstovější rok v historii CPI Property. Společnosti Radovana Vítka loni rekordně stoupl hrubý provozní zisk

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme