Vláda přiklepla japonskému výrobci obalů půlmiliardovou investiční pobídku
Vláda ve středu schválila investiční pobídku japonské společnosti Toppan Holdings za 521,9 milionu korun. Po jednání kabinetu to novinářům řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Pobídku firma využije na stavbu nového závodu na výrobu fólií na Mostecku, ve kterém vytvoří 58 pracovních míst.
Pobídka pokryje asi 38 procent z celkové investice 1,4 miliardy korun. Společnost Toppan, která vyrábí i další obalové materiály, pobídku získá ve formě slevy na dani z příjmu, uvedl Vlček.
„Tento projekt je zajímavý tím, že přináší velkou přidanou hodnotu ve zmíněném regionu, který to nepochybně potřebuje. Zároveň je to projekt, který je velmi silně navázán na takové vysoké školy, jako je pražská Vysoká škola chemicko-technologická a další,“ řekl Vlček. Vláda dnes posuzovala šest investičních pobídek přibližně za 1,7 miliardy korun.
Vláda může nově projednávat jen takové investiční pobídky, které se budou týkat strategických projektů. Uvádí to novela zákona, která začala být účinná letos 13. ledna. Výjimku mají investice v regionech s vyšší nezaměstnaností. Novela má podle ministerstva průmyslu a obchodu získat nejpřínosnější investice, posílit ekonomickou odolnost ČR a proces pobídek zjednodušit a odpolitizovat.
Nejčastější formou investiční pobídky je v Česku sleva na dani z příjmu po dobu maximálně deseti zdaňovacích období. Investorům je nabízena i finanční podpora na tvorbu pracovních míst, rekvalifikaci a školení nových zaměstnanců či osvobození od daně z nemovitých věcí po dobu pěti let.
Pracovníci společnosti Metrostav Norge aktuálně razí v Norsku největší podzemní objekt v historii mateřské společnosti. Velkoobjemové kaverny budou sloužit k ukládání odpadu z výroby zinku. Stavební práce probíhají v oblasti vnitřních fjordů Norska ve městě Odda nedaleko Bergenu od začátku letošního srpna. Ražby jsou nyní hotové zhruba z desetiny.Bludiště pro trolly. Češi razí v Norsku obří kaverny ke skladování odpadu
Zprávy z firem
Ekonom David Marek na začátku tohoto týdne rezignoval na členství v Národní ekonomické radě vlády (NERV). Napsaly to Hospodářské noviny (HN) na svém webu. Marek, který je současně poradcem prezidenta Petra Pavla, podle svých slov nechce být v konfliktu zájmů. Nedávno kritizoval vládní návrh rozpočtu na příští rok, který po schválení ve sněmovně dostává k podpisu prezident republiky.Ekonom David Marek opouští NERV. Nechce být ve střetu zájmů
Leaders
Banky jsou podle zátěžových testů České národní banky odolné vůči nepříznivému ekonomickému vývoji. Hypoteční trh postupně oživuje, nadměrný růstu hypotečních úvěrů však podle centrálních bankéřů nehrozí. Pravidla pro poskytování hypoték tak nebyla třeba zpřísňovat. Beze změny bankovní rada ponechala také sazbu rezervy, kterou mají banky vytvářet jako ochranu proti rizikům plynoucím z nadměrného růstu úvěrů. Vyplývá to z vyjádření představitelů ČNB při zveřejnění pravidelné čtvrtletní Zprávy o finanční stabilitě.ČNB: Banky jsou odolné a pravidla pro hypotéky netřeba zpřísňovat
Money