Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Stanjura: Snížení DPH u potravin vyjde státní rozpočet na 12 miliard

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí
ČTK
 ČTK

Vládou navrhované snížení sazby DPH u potravin o tři procentní body na 12 procent bude znamenat snížení příjmu veřejných rozpočtů o zhruba 12 miliard korun. Tuto částku uspoří daňoví poplatníci, ale jen v případě, že obchodníci snížení sazby plně promítnou do cen. V diskusním pořadu Partie televize Prima to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Reklama

"Ty tři procentní body jsou úspora pro daňové poplatníky o 12 miliard korun, pokud se plně projeví snížení DPH na ceně," řekl Stanjura. Účinnější než kontroly obchodníků je podle Stanjury tlak spotřebitelů.

Pokud by vláda v konsolidačním balíčku zvolila pro potraviny nulovou sazbu, byl by podle Stanjury výpadek příjmů 60 miliard korun.

Daňové výjimky. Přehled těch, které chce vláda zrušit

Vláda avizovala zrušení 22 daňových výjimek v rámci konsolidačního balíčku. Které to jsou? Přinášíme přehled zrušených či pozměněných daňových slev.

Přečíst článek

Stanjura dodal, že poměrně složitou debatu vedla vládní koalice o přesunu nápojů ze sazby 15 na 21 procent. Do této sazby spadla i kojenecká voda. Podle ministra některé strany koalice silně prosazovaly vyšší zdanění slazených nealkoholických nápojů a kvůli zachování jednoduchosti systému bude vyššímu zdanění podléhat i kojenecká voda. "V té debatě zaznívaly silné argumenty jak danit slazené nápoje a zase v okamžiku, kdy má být jednotný systém, je dobré mít jednu sazbu," uvedl Stanjura.

Reklama

Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala uvedl, že by chápal navrhované snížení počtu sazeb DPH ze tří, tedy z deseti, 15 a 21 procent, na dvě (12 a 21 procent) jako zjednodušení systému, ale v konceptu přijatém vládou jde o úplný nesmysl, ve kterém nikdo nevyhraje. Tři procentní body u DPH na potraviny si podle něj nechají obchodníci. "Nikdo z obchodníků dolů s cenou nepůjde," podotkl.

U zvýšení DPH na točené pivo z deseti na 21 procent se Stanjura podle svého vyjádření jednání nevyhýbá, ale nepředpokládá, že by nastala nějaká změna. Vládní koalice chce poslancům předložit balíček 58 ozdravných opatření ve formě dvou zákonů, kdy jeden bude řešit důchodovou reformu a druhý zbylá opatření. Opoziční SPD je podle Fialy připravena návrhy obstruovat.

Reklama

Související

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí

Stát zřejmě bude moci danit zisky nadnárodních firem. Rozpočtu to hodí miliardy navíc

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme