Reklama

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Jozef Síkela (STAN), kandidát na ministra průmyslu a obchodu
ČTK
 CNN Prima News

Ve vznikající vládě Petra Fialy je Jozef Síkela novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

Jozef Síkela se ve světě financí pohybuje už tři dekády. Z toho 18 let zastával vysoké manažerské funkce v bankovních domech, které vlastní rakouská skupina Erste Group. V roce 2010 se dokonce stal výkonným ředitelem Slovenské spořitelny, o pět let později se stal čelenem vedení samotné Erste. S rakouskou bankovní skupinou se rozloučil v červnu 2019 a od kolotoče financí si dal pauzu.

„Pak jsem si užíval takový sabatikl a věnoval se rodině, které jsem částečně vracel mých posledních dvanáct let v zahraničí,“ řekl Síkela v květnovém podcastu magazínu Forbes. Jenže Síkela se k finančnictví vrátil. Už ne jako manažer nějaké velké skupiny, nýbrž začal podnikat „na vlastí triko“. Během covidového roku rozjel osobní „konzultační butik“. Ani to ho ale zjevně dostatečně po pracovní stránce neuspokojovalo, a tak s dalšími partnery založil nový private ekvity fond na českém trhu, Prime Fund.

Petr Fiala a Miloš Zeman

Politický diář Jany Havligerové: Zeman v hlavní roli

Petr Fiala převzal oficiální jmenování premiérem. Prezident ovšem hodlá předvést národu další díl povolebního seriálu se Zemanem v hlavní roli, takže trvá na pohovorech s kandidátkami a kandidáty na ministerské posty. Že budeme mít s Novým rokem novou vládu, tedy jisté není.

Přečíst článek

„Malým investorem jsem byl už předtím. Už dříve jsem si skládal svou investiční pyramidu, a teď jsem se pustil do vyšších pater,“ pokračoval Síkela ve zmíněném podcastu. Jeho fond se snaží kombinovat kapitálové investice a technologie. To může evokovat kryptoměny, jenže Jozef Síkela se k nim staví rezervovaně. Považuje je totiž za underground, jehož cílem bylo vyhnout se státní kontrole.  „Pořád mám raději zlato,“ dodal.

Jozef Síkela je absolventem Vysoké školy ekonomické. Svou kariéru v bankovnictví začal v roce 1991, když nastoupil do společnosti Bank Austria Creditanstalt. Tam pomohl vybudovat korporátní bankovnictví. Své zkušenosti později využil i v České spořitelně, kde do roku 2006 zastával post ředitele korporátního programu. Ke skupině Erste, která je vlastníkem jak České, tak Slovenské spořitelny, se však připojil už v roce 2001. Od roku 2007 působil v Erste Bank na Ukrajině, kde se stal v roce 2009 výkonným ředitelem.

Reklama

Náhradník a nezpochybnitelný odborník

Ve vznikající vládě Petra Fialy má Síkela nahradit Věslava Michalika, který se o funkci ministr průmyslu kvůli potenciálnímu střetu zájmů rozhodl neusilovat. Předseda STAN Vít Rakušan v tiskové zprávě uvedl, že Síkela je nezpochybnitelným odborníkem díky zkušenostem z vrcholných manažerských pozic v bankovním sektoru. „Věnoval se mimo jiné podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování. To jsou pro nás v hnutí STAN velice důležitá témata,“ řekl. S hnutím v minulosti spolupracoval a poskytoval odborné konzultace, doplnil Rakušan.

Podrobnější profil nového kandidáta čtěte na CNN Prima News.

Petr Fiala, ODS a budoucí premiér

Jana Havligerová: Politici míní, příroda úřaduje

Hrad oznámil, že prezident Zeman v neděli jmenuje předsedu ODS Petra Fialu premiérem. Tak snad. Co bude dál, jestli a na jakou dobu se případně odsune ustavení celé vlády, ale už vůbec není jisté.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Doporučujeme