Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Lukašenko poblahopřál Česku ke státnímu svátku. Je prý připraven obnovit spolupráci

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko
ČTK / AP
 ČTK

Kontroverzní běloruský vůdce Alexandr Lukašenko poblahopřál občanům České republiky k jejich dnešnímu státnímu svátku a naznačil, že jeho země je připravena obnovit spolupráci. Vztahy mezi Běloruskem a Českem jsou napjaté. Minsk je blízkým spojencem Ruska a podporuje ho i v jeho válce vedené proti Ukrajině, které zase pomáhá Praha.

Reklama

„Jsem si jist, že Minsk a Praha mají dnes možnosti obnovit konstruktivní spolupráci v obchodní a humanitární oblasti. Běloruská strana je na to připravena,“ uvedl Lukašenko ve svém poselství, jehož text cituje s odkazem na jeho tiskovou službu agentura TASS.

Podle Lukašenka již dlouhou dobu Čechy a Bělorusy spojují cenné zkušenosti z mírového soužití, lidské, hospodářské a kulturní vazby. Lukašenko popřál obyvatelům České republiky prosperitu a důvěru v budoucnost. „Rádi vás přivítáme v pohostinném Bělorusku,“ napsal.

Izrael zřejmě postupně zahajuje rozsáhlou pozemní invazi Gazy

Nová fáze války. Izrael zahájil rozsáhlou pozemní invazi Gazy

Izraelská armáda v noci na dnešek zřejmě zahájila dlouho očekávanou pozemní operaci v Pásmu Gazy, jejímž cílem je zničit palestinské hnutí Hamás. Ministr obrany Joav Galant řekl, že Izrael přešel do nové fáze války.

Přečíst článek

Dlouholetého autoritářského vůdce Lukašenka úřady v roce 2020 opět prohlásily vítězem prezidentských voleb; běloruská opozice ovšem považuje hlasování za zfalšované a běloruský režim čelí sankcím, které vůči němu zavedla Evropská unie kvůli zmanipulovaným volbám i kvůli násilné potlačování opozičních protestů.

Česká republika podporuje odpůrce Lukašenkova režimu. Loni zahájila program Občanská společnost a udělila víza lidskoprávním aktivistům, nezávislým novinářům či akademikům, kteří čelí v Bělorusku perzekuci. Spolu s odpůrci ruského režimu víza do začátku tohoto měsíce podle českého ministerstva zahraničí obdržely stovky lidí.

Reklama

Související

Letošní Nobelovu cenu za mír získali běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki (na snímku), ruská lidskoprávní organizace Memorial a ukrajinské Centrum pro občanské svobody.

Vzkaz Putinovi a Lukašenkovi: Nobelovu cenu za mír získaly lidskoprávní organizace z Ruska, Běloruska a Ukrajiny

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme