Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

A je to zase jinak. USA dodají do Izraele zbraně za miliardy

A je to zase jinak. USA dodají do Izraele zbraně za miliardy
Profimedia
 ČTK

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena pokročila v přípravách nového balíku zbraní pro Izrael za více než miliardu dolarů (asi 23 miliard korun). O balíku tankové munice či taktických vozidel podle tisku informovala Kongres jen týden poté, co potvrdila pozastavení dodávky bomb kvůli svému nesouhlasu s izraelským plánem obsadit Rafáh v Pásmu Gazy.

Reklama

Podle informací deníku The Wall Street Journal (WSJ), který se zprávou přišel jako první, se Washington chystá dodat tankovou munici za 700 milionů dolarů (16 miliard korun), taktická vozidla za 500 milionů dolarů a minometné náboje za 60 milionů dolarů. Datum dodání zatím není jasné.

Vláda podle médií v úterý o připravovaných dodávkách informovala Kongres. Podle agentury AP nebylo ihned jasné, zda jsou munice a vozidla nejnovějším dílem dříve dohodnutého prodeje zbraní, nebo zda jde o novou dohodu. Dva nejmenovaní poradci z Kongresu uvedli, že plánované dodávky nevychází z financování zahraniční pomoci schváleného minulý měsíc.

Egypt uvažuje o ochlazení diplomatických styků s Izraelem kvůli Rafáhu

Egypt kvůli Rafáhu zvažuje ochlazení diplomatických styků s Izraelem

Egypt uvažuje o ochlazení diplomatických vztahů s Izraelem kvůli prohlubujícím se vzájemným sporům ohledně války v Pásmu Gazy, nemá však v úmyslu je zcela přerušit. S odvoláním na nejmenované egyptské představitele to napsal deník The Wall Street Journal. Jednou ze zvažovaných možností je podle zdrojů listu odvolání egyptského velvyslance z Tel Avivu.

Přečíst článek

Izrael vede ofenzivu v Pásmu Gazy od loňského 7. října, kdy palestinské hnutí Hamás zaútočilo na jih Izraele. Při izraelské odvetě zemřelo podle palestinských úřadů na 35 tisíc Palestinců, operace se v posledních dnech soustředí na město Rafáh a stejnojmenný hraniční přechod do Egypta. Ve městě před ofenzivou pobývalo na 1,4 milionu palestinských civilistů, z nichž přes milion sem uprchl před boji ze severnějších částí pásma.

Před vstupem vojáků do Rafáhu izraelskou vládu důrazně varovalo mezinárodní společenství v čele se Spojenými státy, hlavním spojencem Izraele. Vpád do Rafáhu tak vedl k nebývalému rozkolu mezi Izraelem a USA, které nedávno poprvé od začátku války pozastavily Izraeli dodávky některých zbraní kvůli jejich možnému použití proti civilistům.

Valné shromáždění OSN podpořilo myšlenku palestinského členství, ČR byla proti

Palestina jako plnohodnotný člen OSN? Členové organizace o tom přemýšlejí, Česko je proti

Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci, podle níž by se Palestina měla stát plnohodnotným členem organizace. Schválený návrh uvádí, že je k tomu připravená, a vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby takový krok schválila. Minulý měsíc v Radě bezpečnosti možnost palestinského členství ve světové organizaci vetovaly Spojené státy.

Přečíst článek

Americký prezident Biden pak Izraeli pohrozil, že když „vstoupí do Rafáhu“, přestanou jim USA dodávat pumy i dělostřeleckou munici. Zároveň jeho vláda zdůrazňuje, že bude vždy Izraeli dodávat prostředky na vlastní obranu, jako je munice do systémů protivzdušné obrany. Oznámení přišla po měsících kritiky, kterou Bidenova vláda za podporu židovského státu sklízí od propalestinských aktivistů, mladých voličů i části prezidentovy Demokratické strany.

Izraelci při tažení proti Hamásu v hustě zalidněné Gaze zabili tisíce civilistů a jejich bombardování zdevastovalo velkou část tamních budov. I Biden v jistém momentě uvedl, že Izrael své údery provádí bez ohledu na civilní oběti. Americké ministerstvo zahraničí minulý týden přišlo s hodnocením, že Izraelci pravděpodobně použili americké zbraně v rozporu s mezinárodním právem, ovšem jasné důkazy v tomto směru nemá.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme