Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Petr Dufek: Firmy už se ve zdražování začínají mírnit. Ceny ale mají k dřívějšímu normálu daleko

Čína, ilustrační foto
iStock
Petr Dufek

Podle zveřejněných údajů statistického úřadu se důvěra v českou ekonomiku opět propadla. Rovněž se ukázalo, že srpnové zlepšení nálady spotřebitelů bylo jen chvilkovým záchvěvem, který pod tlakem inflace a nejistých vyhlídek rozhodně neznamená pozitivní obrat, komentuje statistiku Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.

Reklama

Horší sentiment panoval v průmyslu, obchodě i ve službách, naproti tomu drobné zlepšení zaznamenalo stavebnictví, kde to lze připisovat stabilizaci očekávané poptávky, které se odrazilo i ve vyšší ochotě nabírat zaměstnance.

Z výsledků rovněž vyplývá, že průmysl je spolu se službami přece jen skeptičtější, pokud jde o vývoj poptávky v dalších měsících. Na druhou stranu zásoba zakázek v průmyslu i ve stavebnictví zůstává stále docela vysoká, takže plošnou nouzi o práci firmy zatím nemají. Za to mají spoustu jiných problémů – zejména s cenami energií a dalších vstupů.

Jediným pozitivem, které snad lze z dnešních statistik vyčíst, je pokles inflačních očekávání. Vypadá to tak, že největší vlnu zvyšování cen mají firmy už za sebou a nyní se jejich cenové výhledy začínají mírnit. K dřívějšímu normálu však mají ještě hodně daleko.

Lukáš Kovanda: Třetina českých domácností se potácí od výplaty k výplatě. A může být hůř

Už 1,5 milionu Čechů má problém vyjít s penězi. Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku spadla nejníže v historii, zjistil Český statistický úřad.

Přečíst článek

Nálada spotřebitelů je opět na bodu mrazu, respektive nejhorší za dobu sledování tohoto ukazatele od roku 2003. Lidé hledí do dalšího roku jednoznačně s obavami, ať už jde o celkovou ekonomickou situaci nebo jejich vlastní finance. Na rozdíl od firem se rovněž zvýšila inflační očekávání, což není s ohledem na vývoj cen energií, potravin až takovým překvapením.

Celkově dnešní výsledky naznačují, že ekonomika prochází útlumem, který není sice nijak dramatický, jako třeba v době americké finanční krize, avšak je tentokrát spojený s výraznou inflací a propadem kupní síly domácností. 

V době, kdy ceny energií rostou o desítky procent asi nelze nic jiného očekávat. S HDP sice v posledních letech hýbou zásoby, které dopomohly ke kladnému výsledku v letošním prvním pololetí, avšak to rozhodně nesvědčí o nějakém pozitivním či udržitelném trendu ekonomiky.

ilustrační obrázek

Týden tradera: Trhy pod silným tlakem a první zpomalení inflace

Zvyšovaní sazeb Fedu v uplynulém týdnu a očekávaní jejich možného vrcholu dál tlačilo na akciové trhy. Americká centrální banka akceleruje svůj boj s inflací, a to je nutně negativní pro řadu aktiv. S&P 500 index se přiblížil 3700 bodům. „Medvědi“ tedy postupně posouvají zavírací ceny indexů blíže k letošním minimům.

Přečíst článek

 

Reklama

Související

Další pokles inflace na obzoru. Ceny výrobců v dubnu opět klesly, následovat by měly ceny v obchodech

Sbohem, inflační vlno. Ceny výrobců v dubnu opět klesly, následovat by měly ceny v obchodech

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme