Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lukáš Kovanda: Vystoupí Jihokorejci z tendru na Dukovany? Jasněji bude už po tomto víkendu

Lukáš Kovanda: Vystoupí Jihokorejci z tendru na Dukovany? Jasněji bude už po tomto víkendu
Profimedia
Lukáš Kovanda

Už zítra mohou v Jižní Koreji sesadit nynějšího prezidenta. Favoritem na úřad pak bude muž, jenž hlásá, že cena za Dukovany je hrubě podseknutá, a vlastně by je nejradši nestavěl.

Reklama

Už zítra po šesté hodině ranní (českého času) může dojít ke sesazení jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola. Tento veliký zastánce výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech právě v jihokorejské režii totiž dnes fatálně poztrácel podporu dokonce i ve vlastních stranických řadách.

Podle listu konzervativního jihokorejského listu Munhwa Ilbo (Kulturní deník) už více než osm poslanců vládnoucí Strany lidové moci bude hlasovat pro sesazení stávajícího prezidenta, vlastního spolustraníka (viz obrázek níže). To je "game-changer". 

To totiž znamená, že pro sesazení zvedne ruku potřebných alespoň 200 poslanců 300členného jihokorejského parlamentu.

Bloomberg

Pokud k sesazení vskutku dojde, půjde o bolehav i pro ČEZ a českou vládu. V příštím roce by se totiž prezidentem mohl stát naopak zavilý kritik Dukovan, I Če-mjong. Jeho Demokratická strana o dukovanském projektu říká, že aby jihokorejská strana zakázku získala, hrubě podsekla náklady. Jde prý „od počátku o mission impossible“, jak se uvádí v článku The Korea Herald z letošního září, přičemž partaj chce zabránit tomu, aby byl daňový poplatník zatížen s ní souvisejícími nutnými vícenáklady.

Reklama

Francouzi si stěžují v Bruselu na výsledek českého jaderného tendru

Francouzská energetická společnost EDF podala stížnost Evropské komisi (EK). Nelíbí se jí rozhodnutí české skupiny ČEZ a české vlády pověřit výstavbou nových jaderných reaktorů v elektrárně Dukovany jihokorejskou společnost KHNP a ne ji. Informuje o tom web Euractiv. Doručení dopisu na toto téma podle webu potvrdil mluvčí Komise.

Přečíst článek

Strana pravděpodobného nového jihokorejského prezidenta v souvislosti s Dukovany doslova říká, že „nebude tolerovat plýtvání gigantickým množstvím peněz daňových poplatníků“, které by realizace dukovanského projektu kvůli očekávaným vícenákladům znamenala a které jej tak činí nerentabilním.

Pokud tedy od zítra do úterního brzkého rána (českého času), kdy musí hlasování o sesazení v jihokorejském parlamentu proběhnout, Jun Sok-jol opravdu padne, favoritem na prezidentský úřad bude muž, který coby nejpravděpodobnější nový oficiální reprezentant strany stavitele otevřeně hlásá, že Dukovany budou stát mnohem více, než nyní jihokorejský státem ovládaný podnik KHNP, vítěz tendru, tvrdí. Stane se tak ještě před podepsáním příslušné smlouvy mezi KHNP a ČEZ.

Jihokorejská strana bude tedy ještě před podpisem smlouvy fakticky zpochybňovat, že je správná a že cena stavby Dukovan je reálná. Těžko pak takové pochyby nemůže neakceptovat také česká vláda, která tím dá vlastně za pravdu francouzskému rivalovi v boji o dukovanskou zakázku, státnímu podniku EDF. Nad rozhodnutím přidělit zakázku jihokorejskému KHNP tak vyvstane nový, zásadní a nepřehlédnutelný otazník.

Další komentáře ekonoma Lukáše Kovandy

ČEZ už rokuje s Korejci nad Dukovany. Finální dohodu chce mít do března 2025

Polostátní energetická společnost ČEZ dnes zahájila jednání s korejskou firmou KHNP o smlouvě na stavbu dvou jaderných reaktorů v Dukovanech. Podpis dohody očekává do konce března příštího roku. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Půjde o největší zakázku od vzniku České republiky.

Přečíst článek

Chladicí věže jaderné elektrárny

Studie: Jak se dostat k čisté a levné elektřině v roce 2050

V příštích 10 letech musí Česko řešit dostatek cenově dostupné energie hlavně úsporami a budováním OZE (zejména větru). Jádro řeší situaci až za horizontem 2035, kdy se čeká další růst spotřeby elektrické energie, rozhodnutí je ale potřeba udělat co nejdříve, vyplývá ze studie Fakta o klimatu.

Přečíst článek

Reklama

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Lukáš Kovanda: Případný pád jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola ohrozí dostavbu Dukovan

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme