Reklama

Týden Tradera: Solidní výkony na burzách a tuzemské překvapení

Týden Tradera: Solidní výkony na burzách a tuzemské překvapení
Pixabay a Petr Svoboda / Newstream
Kryštof Míšek

Vzhůru na nová maxima, tak by se dal jednoduše popsat uplynulý týden. Obchodování se po zasedání americké centrální banky neslo v pozitivním duchu a atakovány byly pohledem indexu S&P 500 hodnoty kolem 4650 bodů. Co bylo hybatelem na světových trzích a jaká jména dokázala překvapit v rámci plynoucí výsledkové sezony?

Začněme tím nejdůležitějším, a tím bylo zasedání americké centrální banky, která stojí před nelehkým úkolem načasovat utlumení podpory tamní ekonomiky. Podobně jako předtím ECB, i Fed zatím redukuje pouze svoje nákupy dluhopisů a cenných papírů. Nejedná se tedy o zvyšování sazeb. Rozhodnuto bylo tedy o kosmetické úpravě, a to o snížení nákupů o 15 miliard dolarů.

Banka tak vysílá signál, že američtí bankéři vidí již prostor pro utahování měnové politiky. Guvernér banky Jerome Powell pak stále počítá s tím, že inflační tlaky v ekonomice jsou nadále způsobeny převážně dočasnými faktory a ekonomika nedosáhla plné zaměstnanosti. Trhy četly dané prohlášení jako „holubičí“ a vydaly se vstříc novým maximům - měřeno hlavními akciovými indexy.

Fed ale nicméně přitvrdil v komentáři, kde komunikuje veřejnosti možnost útlumu nákupů dluhopisů v rámci kvantitativního uvolňování akcelerujícím tempem. V silném čtvrtém kvartálu roku 2021 přitom může být tento scénář ještě naplněn. A to zejména vzhledem k tomu, že inflace měřena CPI by mohla dosáhnout šesti procent. Podobně je na tom zaměstnanost v americké ekonomice (na jaké úrovni přesně by si ji Fed představoval, nám sděleno nebylo).

Větší strukturální změny v nastavení měnové politiky, samozřejmě pokud by se nic do té doby výrazně nezměnilo (například nárůst COVID-19 infikovaných apod.), by tak mohly přijít až na konci roku ve znamení nové makroekonomické prognózy.

Reklama

Solidní čísla Pfizeru

Existují společnosti, které z pokračující pandemie COVID-19 doslova těží. Patří mezi ně také farmaceutický Pfizer. Růst vakcinace se přímo promítá do jeho zlepšujícího se hospodaření, které pohledem tržeb vykázalo meziroční zlepšení o 134 procent na 24,1 miliardy dolarů. Na úrovni čistého zisku firma dosáhla více než osmi miliard dolarů a zvýšila svůj celoroční výhled.

Vzhledem k tomu, že se nezdá, že by pandemie byla u konce a vakcína této společnosti se jeví jako poměrně účinná, lze odhadovat, že růst hospodaření nemusí být u konce. Pohledem ukazatele P/E na úrovni 20,48 bodu)se firma nezdá vyloženě drahá a akcie by tak mohly ještě dále růst. Toto vše při solidním dividendovém výnosu 3,48 procenta. A to na spořícím účtu určitě ještě nějakou dobu nikde nedostanete.

V regionu překvapila Erste i ČNB

Na domácím parketu pražské burzy reportovala Erste Bank své výsledky za třetí kvartál. V prvních třech čtvrtletích více než zdvojnásobila čistý zisk na 1,45 miliardy eur z 637 milionů eur ve stejném období loni, v samotném třetím kvartále vzrostl čistý zisk banky na 533,4 milionu eur z 343,3 milionu před rokem. Erste Group těžila z dobrých provozních výsledků a z nižších nákladů na rizika. Banka oznámila, že bude za rok 2021 cílit na vyplacení dividendy ve výši 1,6 eura na akcii. Její cenné papíry tak reagovaly růstem. Z mého pohledu jsou, ale na lokálních maximech.

Hlavní událostí ale bylo především očekávaní měnového zasedání ČNB. Bankéři v čele s guvernérem Rusnokem se měli rozhodnout, o kolik zvýší úrokové sazby. Očekávaní analytiků se pohybovala na úrovni 50–100 bazických bodů. Úrokové sazby by se tak nacházely kolem dvou procent. Objevovaly se však hlasy, že by banka mohla být ve svém utahování agresivnější a sáhnout k zesílení sazeb někam přes 100 bazických bodů...

A pak přišel ten den a bylo to nakonec neočekávaných 125 bazických bodů! Bankéři se rozhodli vyslat trhům jasný signál: pandemie nebo ne, sazby se zvyšovat budou. Takové zvýšení skutečně očekával málokdo a uvidíme, kde nakonec budou sazby na konci letošního roku.

Česká národní banka v Praze

ČNB šokovala. Sazby zvýšila o 1,25 procentního bodu

Česká národní banka zaskočila trh nečekaně razantním zvýšením sazeb. Základní úrokovou sazbu zvýšila o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta, Analytici přitom očekávali zvýšení maximálně o 75 bazických bodů. ČNB také zhoršila odhad vývoje ekonomiky a čeká vyšší inflaci. Koruna v reakci na krok centrálních bankéřů prudce zpevňuje z 25,55 za euro pod 25,40. 

Přečíst článek

Radomír Lapčík, zakladatel a člen představenstva Trinity Bank a holdingu SAB Finance

Trinity Bank zvyšuje úroky na spoření. Nově nabízí zhodnocení 2,08 procenta ročně

Trinity Bank, stejně jako po minulém zasedání České národní banky, okamžitě reaguje na zvýšení úrokových sazeb ČNB a zvyšuje sazbu na spořicím účtu. Nově klientům vklady zhodnotí o 2,08 procenta ročně.

Přečíst článek

Reklama

Související

Sazby v Jižní Koreji letí vzhůru

Jižní Korea zvýšila sazby na úroveň z doby před pandemií. Jaké jsou sazby jinde ve světě?

Přečíst článek
Kapitálové trhy

Týden tradera: Popřejme si pevné nervy, v roce 2022 je budeme potřebovat

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme