Reklama

JPMorgan a ti další. Vyšší úrokové sazby bankám přihrály miliardové zisky

JPMorgan Chase
iStock
 ČTK

Největší americká banka JPMorgan Chase & Co zvýšila v prvním čtvrtletí zisk meziročně o 52 procent na 12,62 miliardy dolarů (bezmála 267 miliard korun). Vyšší úrokové sazby přispěly k růstu tržeb ze spotřebitelského a komunitního bankovnictví. Čtvrtá největší americká banka Wells Fargo zisk díky úrokovým výnosům zvýšila téměř o 32 procent na pět miliard dolarů. Banka Citigroup pak zvýšila čistý zisk o sedm procent na 4,6 miliardy dolarů a překonala odhady analytiků.

Reklama

Zisk na akcii v případě JPMorgan činil 4,1 dolaru. Tržby divize spotřebitelského a komunitního bankovnictví vzrostly o 80 procent na 5,2 miliardy dolarů. Banka si vytvořila rezervu 2,3 miliardy dolarů, což je o 56 procent více než loni ve stejném období. Rekordní pak byly celkové výnosy, které stouply o 25 procent na 39,34 miliardy dolarů a překonaly očekávání.

Peníze, ilustrační foto

Koruna je nejsilnější k euru od roku 2008, k dolaru za více než rok

Česká měna je aktuálně nejsilnější k euru téměř za 15 let a k dolaru za více než rok. Vůči euru dnes zpevnila oproti předchozímu závěru o 15 haléřů na 23,34 koruny za euro, což je nejnižší kurz od konce července roku 2008. K dolaru si koruna polepšila o 27 haléřů na 21,26 koruny za dolar. Silnější byla k měně USA naposledy loni v únoru. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Přečíst článek

U banky Wells Fargo činil zisk na akcii 1,23 dolaru. Objem rezerv banka zvýšila téměř o 54 procent na 1,21 miliardy dolarů. Wells Fargo se také stále snaží zmírnit následky skandálu kolem svých prodejních praktik, který vedl k vysokým pokutám a k omezení dostupnosti aktiv ze strany americké centrální banky (Fed).

V případě Citigroup se zisk na akcii zvýšil na 2,19 dolaru z 2,02 dolaru ve stejném období loni. Banka ale kvůli slabšímu růstu ekonomiky vyčlenila do rezerv 241 milionů dolarů, zatímco loni ve stejném období 138 milionů uložených na horší časy rozpustila. Výnosy z investičního bankovnictví klesly kvůli nepříznivé situaci na trhu o 25 procent ze 774 milionů dolarů.

Jamie Dimon, šéf JPMorgan Chase

Bankovní krize v USA ještě neskončila, říká vlivný americký bankéř

Bankovní krize ve Spojených státech pokračuje a její důsledky se budou projevovat i v příštích letech. Ve své výroční zprávě pro akcionáře to uvedl šéf největší americké banky JPMorgan Chase v Co Jamie Dimon. Zdůraznil nicméně, že nynější krize není srovnatelná s globální finanční krizí z roku 2008.

Přečíst článek

Také Citigroup získala více na úrocích od lidí, kteří si u ní vzali úvěr. Akcie banky na zprávu o hospodaření zareagovaly růstem zhruba o dvě procenta, akcie JPMorgan bezmála o šest procent, zatímco akcie Wells Fargo přidávaly téměř čtyři procenta.

Banky příznivé výsledky zveřejnily v kontextu kolapsu amerických finančních ústavů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, připomíná agentura Reuters. Šlo podle ní o druhý a třetí největší krach banky v amerických dějinách.

Colm Kelleher, předseda představenstva UBS.

Akcionáři jsou rozezleni. Spojení nebude snadné a zahrnuje obří riziko, připouští šéf UBS

Vedení UBS se snaží uklidnit akcionáře ohledně převzetí rivala Credit Suisse Vedení největší švýcarské banky UBS se na valné hromadě snaží uklidnit akcionáře po narychlo dohodnutém převzetí konkurenční banky Credit Suisse, která se dostala do problémů. Dohodu prosadila švýcarská vláda, za svého rivala zaplatí UBS tři miliardy švýcarských franků (zhruba 71 miliard korun). Akcionáři teď chtějí znát podrobnosti a plány vedení. Spojení obou bank budí právní i veřejné pochybnosti.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Po kolapsu několika bank přetrvávají obavy z amerického bankovního sektoru.

Další kolo bankovní paniky. Roztáčejí ho sociální sítě, akcie amerických bank padají

Přečíst článek
Čistý zisk skupiny ČSOB v prvním čtvrtletí klesl meziročně o 22 procent na 3,6 miliardy korun.

Stát vybere méně. Bankám klesají zisky, na windfall tax odvedou jednotky miliard, soudí analytici

Přečíst článek
Lukáš Kovanda: Vláda USA si krátkodobě půjčuje nejdráže v dějinách, houstne totiž strach z bankrotu

Bílý dům si krátkodobě půjčuje nejdráž v dějinách. Houstne strach z bankrotu USA

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme