Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Konec intervenčního režimu. Koruna bude dále oslabovat, čekají ekonomové

Bankovní rada formálně ukončila intervenční režim na podporu kurzu koruny zahájený v květnu 2022
ČTK
 nst
nst

Centrální banka ukončila intervenční režim, kterým podporovala kurs koruny v době vysoké inflace. Kurz koruny se propadl k 24,20 na euro. Měna bude dále oslabovat, čekají ekonomové.

Reklama

Česká národní banka už od října 2022 na devizovém trhu proti oslabení koruny neintervenuje. „Na dnešním měnověpolitickém zasedání formálně ukončila intervenční režim, který běžel od května roku 2022. Česká národní banka dále dle očekávání rozhodla o stabilitě sazeb. Kurz koruny ihned po zveřejnění rozhodnutí o ukončení intervencí prudce oslabil. Lze předpokládat, že koruna bude dále oslabovat," uvedl Pavel Peterka ze společnosti Roklen. 

Do hry podle něj zřejmě vstoupí i celkové vyznění tiskové konference, kde guvernér Michl okomentuje důvody, které stojí za tímto rozhodnutím. Zároveň dojde k představení nové prognózy ČNB, což pomůže s odhadem dalších kroků bankovní rady v zbytku letošního roku.

„Dnes a v dalších dnech se proto připravme na vyšší volatilitu na měnových párech s korunou. Zvýšená volatilita by měla vytvořit prostor pro výhodné nákupy zahraničních měn," dodal. 

Aleš Michl, guvernér ČNB

Michl: Inflace sice klesá, ale je pořád vysoká. Snížit sazby nám to neumožňuje

Tuzemský růst cen sice zpomalil pod deset procent, ale inflace je přesto stále vysoká, a neumožňuje České národní bance snížit úrokové sazby. Senátorům to ve čtvrtek řekl guvernér ČNB Aleš Michl při představování Zprávy ČNB o výkonu dohledu nad finančním trhem. Červnová meziroční inflace zpomalila na 9,7 procenta, byla o 0,4 procentního budu nižší, než očekávala ČNB ve své květnové prognóze.

Přečíst článek

Inflace v meziročním vyjádření nadále klesá, dokonce rychleji, než byla očekávání vyjádřená v poslední prognóze. Daniel Janeček ze strategického poradenství PwC Česká republika uvedl, že vzhledem k vysoké srovnávací základně by se v příštím roce už mohla vrátit do inflačního cíle ČNB okolo 2 procent

„Jako riziko pro celkový makroekonomický vývoj ale vnímáme HDP, které přešlapuje na místě a ve druhé polovině roku by mohlo dojít i k jeho poklesu. Z mnoha podniků jsou slyšet varovné zprávy o poklesu stavu objednávek a produkce, dopadu vysokých cen do jejich hospodaření a dalších rizicích." dodal. 

Bankovní rada dnes formálně ukončila intervenční režim na podporu kurzu koruny zahájený v květnu 2022. ČNB od října 2022 na devizovém trhu neintervenovala proti oslabení koruny. Bankovní rada dnes upozornila, že bude vždy z principu bránit nadměrným kurzovým výkyvům ohrožujícím cenovou či finanční stabilitu, kdykoli to uzná za vhodné. S formálním ukončením intervenčního režimu bankovní rada také obnovila program odprodeje části výnosů z devizových rezerv.

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme