Reklama

Firma miliardáře Hubáčka investuje miliardu do paroplynové elektrárny v Prostějově

Firma miliardáře Hubáčka investuje miliardu do paroplynové elektrárny v Prostějově
Creditas, s laskavým svolením
 ČTK

Energetická společnost UCED z investiční skupiny Creditas finančníka Pavla Hubáčka investuje miliardu korun do své paroplynové elektrárny v Prostějově. Její výkon se tak téměř zdvojnásobí na 108 megawattů. Společnost UCED už podepsala smlouvu s americkou General Electric, která do UCED Elektrárny Prostějov dodá novou plynovou turbínu s rychlým startem.

Reklama

„Rozšíření prostějovské elektrárny zapadá do naší strategie být lídrem nové energetiky. Budoucností je stavba nových zdrojů a jejich zapojování do agregačních bloků. Do roku 2030 máme v plánu vybudovat v Česku agregační blok o výkonu 1000 MW. Předpokládáme, že celkové náklady na jeho výstavbu budou přes 20 miliard korun,“ uvedl investiční ředitel skupiny UCED Richard Holešinský. 

Pro General Electric Global Services jde podle Holešinského o první výraznou investici v Česku za deset let. Plynovou turbínu s rychlým startem a výkonem 50 MW dodá do Prostějova na začátku roku 2024. Do ostrého provozu má být zapojena příští rok v létě.

Dodávky do sítě ve špičce

"Pokračujeme v poskytování technologií, které jsou pro Evropu nezbytné. Turbína LM6000 dokáže nastartovat ze studena na plný výkon 50 MW za přibližně pět minut. Pomůže tak s vykrýváním špiček, tedy krátkodobého nedostatku elektrické energie v české síti," uvedl prezident a výkonný ředitel divize GE Gas Power pro Evropu, Střední východ a Afriku Joe Anis.

Miliardář a zakladatel skupiny Creditas Pavel Hubáček

Creditas miliardáře Hubáčka vstoupila na britský energetický trh. Koupila čtyři elektrárny

Investiční skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka koupila stoprocentní podíl v britské části energetické skupiny InterGen. Tu dosud vlastnila spolu s čínskými partnery společnost Sev.en Global Investments. Creditas tím získala čtyři paroplynové elektrárny ve Velké Británii, uvedla skupina Creditas. Hodnotu transakce strany nezveřejnily.

Přečíst článek

V UCED Elektrárně Prostějov je nyní v provozu jedna turbína o nominálním výkonu 58 MW. K výrobě elektřiny využívá zemní plyn. Prostějovská elektrárna je zaměřena zejména na podpůrné služby pro provozovatele české energetické přenosové soustavy, společnost ČEPS. Dodávky elektřiny z UCED Elektrárny Prostějov podle Holešinského pomáhají udržovat výkonovou rovnováhu v české energetické síti.

Creditas působí v energetice od roku 2013. Její energetická divize UCED je čtvrtým největším distributorem energií v České republice. Kromě distribuce energií se zaměřuje na výrobu elektřiny, tepla a je rovněž poskytovatelem služeb výkonové rovnováhy.

Rezidenční projekt nájemního bydlení Loox, Creditas Real Estate

Je normální bydlet v nájmu. Chceme to Čechům dokázat, říká developer Vajner

Přes 27 miliard korun plánuje do roku 2033 utratit developerská skupina Creditas Real Estate za bytovou výstavbu v České republice. Hodlá přitom postavit minimálně 5500 bytů. Součástí této plánované rezidenční výstavby bude také tisícovka nájemních bytů v rámci pěti samostatných projektů, oznámil generální ředitel společnosti Jiří Vajner. 

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Skupině Creditas miliardáře Hubáčka raketově vzrostl zisk, hlavně díky financím a energetice

Skupině Creditas miliardáře Hubáčka raketově vzrostl zisk, hlavně díky financím a energetice

Přečíst článek
EPH miliardáře Křetínského koupil jednu a půl elektrárny v Nizozemsku. Je trojkou na trhu

EPH miliardáře Křetínského koupil jednu a půl elektrárny v Nizozemsku. Je trojkou na trhu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme