Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Falešní bankéři z Česka, Ukrajiny a Běloruska připravili lidi o 195 milionů

Falešní bankéři z Česka, Ukrajiny a Běloruska připravili lidi o 195 milionů
iStock
 ČTK

V dosud největším objasněném případu internetové kriminality se škodou za více než 195 milionů korun stíhá policie deset lidí. Jde o osm Čechů, jednoho občana Ukrajiny a jednoho z Běloruska. Falešní bankéři připravili o peníze stovky lidí, uvedli zástupci Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, která případ vyšetřuje.

Reklama

Podle policie skupina lidi podváděla od roku 2020. Policie objasnila 803 dílčích skutků. Čtyři podezřelé zadržela v Plzeňském kraji, šest lidí bylo zadrženo a postupně předáno do České republiky na Ukrajině. Všichni jsou ve vazbě. Pachatelům hrozí až 12 let vězení.

Vklady do bitcoinmatů

Podvodníci působili podle náměstka ředitele krajské policie Pavla Peňáze velmi důvěryhodně. Vydávali se mimo jiné za pracovníky České spořitelny. Obětem tvrdili, že jejich účet je ohrožen, je nutné z něho peníze vybrat a vložit či rovnou převést na „bezpečný“ účet. Zpočátku to byly účty podvodníků na Ukrajině či v Rusku, později účty zakládané v České republice. Protože banky dokázaly takové účty blokovat, přešli podvodníci na využívání vkladů peněz do takzvaných bitcoinmatů.

Poslanecká sněmovna

Stěhování peněz. Poslanci chtějí v rozpočtu na příští rok přesunout 209 miliard

Poslanci chtějí v návrhu státního rozpočtu na příští rok přesunout téměř 209 miliard korun. Ve druhém čtení rozpočtu přednesli 104 pozměňovacích návrhů. Většina z nich pochází od opozičních poslanců, 14 návrhů přednesli koaliční poslanci.

Přečíst článek

Do svého scénáře zapojovali i falešné kriminalisty, kteří podvedené ujišťovali, že ohrožením jejich bankovního účtu už se policie zabývá. Zároveň je přesvědčovali, že kvůli utajení vyšetřování je nutné, aby o všem pomlčeli. Neměli se svěřovat ani nikomu z rodiny.

Reklama

Skupinu, která podle policie za podvody stála, zadrželi policisté letos v polovině dubna. Zároveň udělali několik domovních prohlídek v České republice a na Ukrajině v oblasti města Dnipro. Zadržení na Ukrajině se bránili vydání do ČR i tím, že žádali o azyl na Ukrajině, i když Dnipro leží asi 200 kilometrů od válečné zóny rusko-ukrajinského konfliktu. Do ČR bylo prvních pět lidí vydáno 25. září, šestý až 4. října. Na Ukrajině bylo zadrženo pět občanů ČR a jeden občan Běloruska.

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Spoluzakladatel investiční skupiny Penta Jaroslav Haščák

Šéf Penty Haščák či slovenský exministr hospodářství čelí obvinění ze zločinecké činnosti

Přečíst článek
AKTUALIZOVÁNO: Zátah v ministerstvu průmyslu. Policie se zajímala o dotace z dob ministrů za ČSSD a ANO

AKTUALIZOVÁNO: Zátah v ministerstvu průmyslu. Policie se zajímala o dotace z dob ministrů za ČSSD a ANO

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme