Reklama

ČSOB vzrostl zisk téměř na dvojnásobek

ČSOB, pobočka
ČTK
 ČTK

ČSOB rozpouštěla opravné položky. Čistý zisk skupiny v prvním pololetí stoupl o 91 procent na 6,6 miliardy korun. Objem aktiv pod správou jí vzrostl o 13 procent na 268 miliard korun. Ostatní velké banky zaznamenaly rovněž nárůst zisku.

Reklama

„Čistý zisk skupiny ČSOB v prvním pololetí meziročně narostl díky rozpuštění opravných položek k úvěrům. Kvalita úvěrového portfolia zůstává velmi vysoká. Naprostá většina klientů se po skončení moratoria vrátila ke splácení. Klientům, kteří potřebovali pomoc a zažádali si o další odklad, byla většina žádostí schválena. Podíl úvěrů v selhání byl na konci června 2,06 procenta, což znamenalo meziročně mírný pokles,” komentoval výsledky generální ředitel ČSOB John Hollows.

Objem klientských vkladů i aktiv pod správou podle něj meziročně nadále rostl a vysoká poptávka byla i po úvěrech na bydlení. Objem úvěrů ČSOB stoupl o dvě procenta na 804 miliard korun. Objem vkladů se zvýšil o devět procent na 1,161 bilionu korun. Provozní výnosy banky dosáhly 16,4 miliardy korun, což byl meziroční pokles o 12 procent. Provozní náklady stouply o šest procent na 10,3 miliardy korun.

Komerční banka, ilustrační foto

Komerční bance vzrostl v první pololetí zisk. Táhnou hlavně hypotéky

Čistý zisk Komerční banky vzrostl v prvním pololetí meziročně o 17,4 procenta na 5,258 miliardy korun. Provozní výnosy se naopak snížily o 1,8 procenta na 14,805 miliardy.

Přečíst článek

Úvěry na bydlení, tedy hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, meziročně narostly o šest procent. Počet prodaných hypoték se v prvním pololetí více než zdvojnásobil. „Poptávka po vlastním bydlení a investování do nemovitostí je mimořádná. Nových rekordů letos dosahují hypotéky i úvěry ze stavebního spoření,” uvedl člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail Jan Sadil.

Výsledky za první pololetí již zveřejnily všechny konkurenční velké banky. Čistý zisk Komerční banky vzrostl v prvním pololetí meziročně o 17,4 procenta na 5,258 miliardy korun, České spořitelně o 43,4 procenta na 6,6 miliardy korun, Raiffeisenbank o 26 procenta na 1,69 miliardy korun, Monetě Money Bank o 19,3 procenta na 1,43 miliardy korun.

Do Skupiny ČSOB patří ČSOB, Hypoteční banka, ČSOB stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, Patria Finance, ČSOB Leasing a ČSOB Factoring. ČSOB patří do mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy.

Ilustrační foto

Zadlužují se i bohatí. Úvěry mají skoro zadarmo

Nejbohatší rodiny si ve větší míře berou úvěry. Ty jsou totiž levné, zatímco měny kvůli inflaci ztrácí kupní sílu. 

Přečíst článek

Elon Musk

Milionoví manažeři. Nejvíc bere Elon Musk

Více než šest miliard v rámci opčního programu získal Elon Musk z Tesly. Ale i další supermanažeři si přišli na dost peněz, uvádí žebříček Bloombergu.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Česká národní banka, ilustrační foto

ČNB pomohla tuzemským bankám k rekordním ziskům. Poprvé vydělaly přes 100 miliard korun

Přečíst článek
placení hodinkami firmy Apple

Placení přes Apple Pay je nejpoužívanější službou pro placení mobilem v Česku

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme