Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

ČSOB prohrála soud o 3,7 miliardy korun

ČSOB
Dušan Kütner / Newstream
 ČTK

ČSOB musí podle rozhodčího nálezu jako právní nástupce zkrachovalé Investiční a poštovní banky (IPB) zaplatit 3,7 miliardy korun společnosti ICEC-Holding. Na svém webu to uvedla banka, zvažuje případné další právní kroky. Zdůraznila, že pohledávka nesouvisí s její podnikatelskou činností a verdikt nebude mít žádný vliv na stabilitu a fungování skupiny ČSOB. O rozhodčím nálezu jako první informovaly Seznam Zprávy.

Reklama

Spolu s 3,7 miliardy korun, které jsou náhradou škody a smluvní pokutou za porušení smluvních povinností IPB v roce 1999, má ČSOB zaplatit také náklady řízení pět milionů korun, uvedla. „Ve zbytku svého nároku žalobce neuspěl a rozhodčí senát mu uložil zaplatit společnosti ČSOB náklady řízení ve výši 17,4 milionu korun. ČSOB zvažuje případné další právní kroky vedoucí k revizi tohoto nálezu,” doplnila ČSOB.

Zaplacení částky stanovené v rozhodčím řízení nebude mít žádný vliv na stabilitu a fungování skupiny ČSOB, oznámila banka. „ČSOB si udržuje silnou kapitálovou i likviditní pozici,” doplnila. Poukázala na výsledky hospodaření, které zveřejnila předminulý týden, podle nichž čistý zisk skupiny ČSOB loni vzrostl o devět procent na 17,5 miliardy korun.

Vlastimil Nigrin

Vlastimil Nigrin: Hypotéky zlevní po prázdninách, boom stavebního spoření nekončí

Pro stanovení úroků u hypoték se řídíme hlavně prognózami, aktuální sazby národní banky jsou spíše orientační, říká bankéř Vlastimil Nigrin, člen představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny. Zlevnění hypoték a tím také větší poskytnutý objem půjček na bydlení očekává až ve druhém pololetí roku. Naopak o stavební spoření byl loni extrémní zájem, který trvá i letos. Situaci však může změnit zrušení státní podpory, o kterém nyní uvažuje vláda.

Přečíst článek

„Výše uvedená částka po zohlednění daně z příjmu bude odečtena od zisku minulého roku,” uvedla ČSOB. Vlastní kapitál skupiny ČSOB ke konci loňska činil 103,9 miliardy korun, po zohlednění částky stanovené v rozhodčím řízení klesl na 101 miliard korun, oznámila banka.

Reklama

Problémy IPB začaly v roce 1993, kdy stát v bance ztratil majoritní podíl. Ani převzetí japonskou Nomurou o pět let později IPB nepomohlo. Poslední ranou pro banku, která tehdy svými úvěry držela velkou část české ekonomiky, byly v červnu 2000 hromadné výběry vkladů znepokojenými klienty. Po několika dnech nucené správy bylo tehdy rozhodnuto o prodeji do rukou ČSOB. Stát bance pomohl odkupem špatných úvěrů, ztráta vykázaná Českou konsolidační agenturou na operace s aktivy IPB dosáhla 121 miliard korun.

ČSOB hlásí nárůst zisku, aktiv, vkladů, klientů i úvěrů

ČSOB za loňský rok hlásí nárůst zisku, aktiv, vkladů, klientů i úvěrů

Čistý zisk skupiny ČSOB loni vzrostl o devět procent na 17,5 miliardy korun. Objem aktiv pod její správou stoupl o sedm procent na 308 miliard korun. Počet klientů se zvýšil o 115 tisíc na 4,34 milionu, uvedla ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Krátkodobé pronájmy, Airbnb

Mít vlastní byt u moře Čechy láká víc a víc. Za jakých podmínek se dá sjednat hypotéka?

Přečíst článek
Kreditní karta, ilustrační foto

Opatrnosti není nikdy dost. Jak nastavit platební kartu před zneužitím v cizině?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme